טורקיה בוחשת בלוב

האם טורקיה מערערת את היציבות במזרח התיכון?
דגל טורקיה תמונה: David Benbennick commons.wikimedia.org

בסוף חודש נובמבר חתמה אנקרה על הסכם עם הממשלה החוקית של לוב, בראשות פאיז א-סראג', על תיחום ימי. עם זאת, הממשלה של הח'ליפה חפתר – ארגון לובי שלא הוכר על ידי הקהילה הבין-לאומית – הודיעה כי היא אינה מכירה בהסכם הנ"ל, וגם יוון ומצרים ערערו עליו. יש לציין כי מאז הדחתו של קדאפי (2012), לוב עוברת משבר מנהיגותי ושלטונה מעורער בשל השבטים אשר אינם מוכנים לקבל עליהם את התהליך הדמוקרטי.

ב-1982 הוסדר ונחתם חוק הים (UNCLOS), קובץ אמנות המסדיר את הריבונות בים ובחופי המדינות, במטרה למנוע סכסוכים. טורקיה התנגדה לחוק זה מאז ומתמיד בגלל קרבת האיים היווניים וקפריסין. חתימת טורקיה על האמנה הנ"ל הייתה גורם לבעיות כלכליות קשות. טורקיה נשענת על יבוא ויצוא אנרגיה, אך ברור כי היא מתנגדת לאמנת חוק הים לאור התגליות של הגז בשנים האחרונות.

ארדואן, אשר אינו מסתיר את חלומו לחזור לתקופת האימפריה העות'מאנית, רואה אל מול עיניו הסכמים ואמנות שעליהם חותמות מדינות באזור ואשר אינם לרוחו. בשנת 2003 נחתם הסכם מצרים ויוון המסדיר את חלוקת החופים. גם ההסכם האזורי בין ישראל, מצרים ויוון בנושא פורום הגז (EMGF), שנחתם בשנים האחרונות ויצא לפועל ב-2019, אינו לרוחו של ארדואן, הרואה בו קריאת תיגר עליו ועל ארצו. ההסכם האחרון הוא עוד ניסיון של נשיא טורקיה לשנות ולקבוע את פני המזרח התיכון ואת יציבותו.

המתיחות בין מצרים לבין טורקיה נשמעת היטב מצידה של קהיר ומושמעת בתקשורת הכתובה והאלקטרונית, כי מצרים לא תשב בחיבוק ידיים לנוכח התגרותה של טורקיה והשפעותיה בנעשה בלוב. מצרים חוששת מזליגת הטרור מהצד הלובי אל שטחה. מצרים, סעודיה ואיחוד האמירויות עוקבות בדאגה אחרי הסכם טורקיה-לוב, המבקש לערער על חוק הים ובכך לערער את היציבות האזורית. במהלך חודש נובמבר השנה ערכו שלוש המדינות תרגיל משותף כחלק ממהלך הרתעה והעצמה של שיתוף הפעולה הבין-אזורי, ואף התפרסמו תמונות של שיגור טיל הרפון.

אף שהסכם טורקיה-לוב נועד לסייע לממשלה החוקית והדמוקרטית בטריפולי ולהעצים את כוחה, הכנסת חיילים טורקים לזירה בליווי תמיכה לוגיסטית רחבה עלולה דווקא להוליד חיכוך וכאוס אזורי רב יותר. זוהי גם מטרתו של הביקור של ארדואן בתוניס, שנועד לרכך את ההתנגדות. פוטין שיגר למעלה מ-1,000 שכירי חרב המסייעים למתנגדי השלטון, וגם מצרים וסעודיה מסייעות בציוד צבאי רב לאנשי הח'ליפה חפתר. כל המהלכים הללו עלולים ליצור חיכוך בין טורקיה, רוסיה ומצרים. אלה האחרונות מזהות את זרועות התמנון של ארדואן, המבקש להתפרס ולשנות הסכמים בין-לאומיים כדי לערער את היציבות באזור.

במשבר המתפתח לא נראה את אירופה מתערבת מעבר למס השפתיים הנהוג, בשל החשש מגחמותיו של ארדואן והאיום הטמון בשחרור 3 מיליון פליטים החונים אצלו. מבחינת ישראל המצב המתהווה אינו נוח. בשל הסכמים המתקיימים בין יוון, מצרים וישראל (EMGF), האפשרות לערער על חוקי הים עלולה להשפיע עלינו ישירות בשל ערעור היציבות האזורית, שממילא אינה במיטבה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. מתי תפנימו שטורקיה היא הסכנה השקטה שלנו ושל כל האזור…

 2. ארדואן תופס את אירופה במקום רגיש באיום שלו שישחרר מיליוני מסתננים מוסלמים ואירופה (הפחדנית) רוקדת לקול ניגונו של ארדואן המתנהג כבריון ובכך סוחט מאירופה דמי חסות – פרוטקשן ואירופה מפחדת להגיב בעוצמה על האיומים כנגדה ומעדיפה לטמון ראשה בחול. המוסלמים הבינו מזמן שאירופה מפחדת להגיב. הגיע הזמן שמדינות אירופה יביאו שמשטרו של ארדואן אינו משטרו של אטאטורק אלא שלטון של רודן אלים קיצוני רדיקאלי שחלומו להחזיר את טורקיה לימי האימפריה העות’מאנית על חשבונם של אזרחי טורקיה החילונים ומדינות אירופה השכנות.

  1. תקפנו? מעניין,
   כי הם ניסו להפר את המצור על עזה.
   שכחת כנראה את התקיפה של חיילי צה"ל.
   היקף המסחר לא נפגע בכלל.
   וצר לומר לך אבל ארדואן משתייך לזרם האחים איסלאמים.

  1. אל תשכח שלא אנחנו התחלנו מי שהתחיל זה הם שתקפו חיילים במרמה

 3. טורקיה בראשות ארדואן, זה אחים מוסלמים. חבל שלא למדנו כלום אחרי המרמרה. ואנשים עדין ממשיכים ללכת ולסחור איתם כמו שלא עשו כלום.

  1. במרמרה אנחנו תקפנו. ובצדק.
   טורקיה זה לא אחים מוסלמים.
   יום אחד ארדואן ילך בדרך כל בשר.
   היקף העסקים עם טורקיה מגיע ל- 6 מיליארד בשנה.
   מדוע לוותר על זה?
   כמה ישראלים מתפרנסים מזה?

 4. הם חכמים. תראו איך הם מתנהלים מול פוטין, מול טראמפ, מול נאטו….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך