הכאוס בעיראק

המחאה בעיראק עלולה לטרוף את הקלפים באזור כולו
הדגל העירקי

מזה חודשים אחדים פוקדים את עיראק גלי מחאה, גם בעודי כותב שורות אלו, הדיווחים ממשיכים לזרום: הצתת שגרירות איראן בעיר אל-נגאף, עימותים הממשיכים להתפשט לעיירות ברוב הגזרות כמו כרבלא, בגדד ועוד. ללא ספק זאת המחאה הערבית החשובה זה שנים. המאבק בעיירות אלו, בשונה מבעבר כשהקרבות התקיימו בין שיעים לזרם הסוני, מתחולל בין זרם שיעי (איראני) לזרם שיעי (עיראקי). הכאוס בעיראק מאיים על יציבות האזור כולו.

בשנים שלאחר מלחמת איראן-עיראק ומלחמות המפרץ הראשונה והשנייה, הייתה עיראק מדינה לא יציבה וחבולה. לאור המתרחש בשנים האחרונות אי-היציבות במדינה עלול לחזור.

התפטרותו של ראש הממשלה העיראקי אל-מהדי אינו מבשר טובות ליציבות האזור. גם מוקתדא אל-סאדר הודיע שבממשלה הבאה הוא לא ישב ולא יתמוך. ללא ספק עוד נראה המשך מאבקי שליטה על הרחוב העיראקי.

המחאה הנוכחית הפוקדת מדינות כמו לבנון ועיראק, אינה לרוחה של איראן המושקעת עמוק במדינות אלו. זוהי ללא ספק מחאה שעלולה לטרוף את הקלפים באזור. גם הפעולות אשר ננקטו בעת האחרונה כנגד המפגינים, כגון השבתת האינטרנט, וירי חי במפגינים שגבה עד כה את חייהם של כ-200 בני אדם, לא הצליחו לדכא את המחאה.

ארה"ב, אשר אינה מתערבת בסכסוך הפנימי, החלה לחמש שבטים בעיראק על מנת שיהוו נשק שובר שוויון עיקרי. חימוש השבטים הללו נועד להעמידם חוצץ אל מול המיליציה "אלחשד אל-שעבי" (גיוס עממי) – מיליציה שיעית איראנית, הפועלת על אדמת עיראק כארגון טרור ומונה כ-5000 לוחמים. אופי פעילותם מזכיר מאוד את דאעש, אשר שוחט ורוצח את הסונים. רוב חברי הארגון הם פליטי מלחמות אפגניסטן ופקיסטניים המנוהלים ומופעלים על ידי איראן.

לדעתי, בעידן הנוכחי שבו מלחמת אחים משתוללת ברחובות עיראק, טועה ארה"ב בחימושה את השבטים הללו. ראשית, פעולה זו תתפרש כנקיטת צד בסכסוך הפנימי העיראקי. שנית, ארה"ב לא תוכל לשלוט בזליגה של אמל"ח, וברגע שבו ייפגעו חפים מפשע, הרי שארה"ב תיחשב כשותפה.

כמו כן, לאור ההתפתחויות המתרחשות בעת הזאת בעיראק, לא מן הנמנע כי מדינות רבות תחלנה לפנות את נציגיהן ובני משפחותיהן מזירות הקרב בעיראק, וזאת מחשש לשלומם – צעד שללא ספק יגביר את הלחץ הפנימי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

 1. ולא רק באירן אלא בכל המזרח התיכון. ממש טירוף. וזה יתפוצץ בטווח הקצר. לא ברור באיזה כיוון.

 2. כמו תמיד נעים לקרוא את המאמרים של המחבר.
  בגלל זה יש עכשיו כאוס בעיראק,ומנסים להוציא את האמריקאים משם, וחיסול האחרון לא עשה טוב במדינה שבורה.

 3. איך זה שאיראן תמיד קשורה לבעיה כזו או אחרת במזרח התיכון ולמעט ישראל, העולם עדיין לא הבין את זה…

 4. כרגיל – מאמר מעולה. הטירוף כבר מתרחש. הוא רק יתעצם. ארה"ב לא טועה. טראמפ פועל על פי ההיגיון הנכון. הוא מחזיק עשרות אלפי חיילים, שלוש מאות מטוסי קרב ועשרות אניות מלחמה במזרח התיכון. כך שעוד לא מוציאים את האמריקאים כל כך מהר מעיראק. החיסול של סולימאני עשה רק טוב. בטח לישראל. כמו גם ליתר מדינות האיזור ובטווח הבינוני גם לאיראנים באשר הוא האיץ את קריסת משטר האייטולות.

 5. הערבים הינם הפכפכים ואינטרסנטים. ביום בו לא יהיה אינטרס למליציות להפגין נאמנות הן יפנו את הגב כפי שמיליציות אפגניסטן עשו בשנות ה 90 לאחר שארה״ב חימשו ואימנו אותן במטרה שיהיו נאמנות כנגד הסובייטים. הידועות כיום בשם אל קעידה בגדו ואף המיטו על המאמנים שלהם את ה 9/11. ארה״ב צריכה או להתנתק לחלוטין או להיות מעורבת לחלוטין.

 6. לפני כמה שנים היה שם סדאם חוסיין, האמריקים הורידו אותו ובמקומו קיבלנו הרבה יותר גרוע, החשש היום שטרמפ עושה שטויות ויכניס את האזור לסכנה

  1. את טועה בגדול. בימי סדאם חוסיין לעיראק היה צבא ענק, ניסה ליצור גרעין, נלחם 8 שנים עם איראן, פלש לכוויית, שלח צבא להילחם נגד ישראל, מימן את אש"פ ויזם טרור במקומות רבים בעולם.
   כיום עיראק מחולקת ל- 3. הבלגן הוא בתוך עיראק. כך שבמקום סדאם לא קיבלנו יותר גרוע. להפך.
   נכון – האיראנים הרימו ראש – אבל מטפלים גם בהם.
   טראמפ לא עושה שטויות. קודם כל מאחריו עומד ממסד צבאי ומודיעיני ענק. הם אומרים לו מה לעשות. הוא רק נותן להם OK על חלק קטן מהפעולות שהם יוזמים ומתכננים.
   הוא לא מכניס את האזור לסכנה. ההפך הוא הנכון. האמריקאים מכניסים ביטחון לאזור. אם לא הם כל האזור היה הופך לסוריה.
   צריך ללמוד להבין מה קורה מסביב ולחשוב קצת. לא לצטט מה שכותבים כאלה שיש להם "אג'נדה" אנטי אמריקנית או אנטי ישראלית – ח"כ עופר כסיף למשל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

פשיטת רגל

נתון מחריד ומבשר רע בנוגע לילדינו