המלחמה שהרסה את תימן

ההשתלטות השיעית על המזרח התיכון (3)
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

במאמר הקודם בסדרה זו הסברתי כי זרועות התמנון של איראן לופתות בחוזקה את עיראק במטרה להנחיל ולהשריש את הדוקטרינה השיעית. איראן נמצאת בשליטה מלאה בנעשה ברחוב העיראקי, מוקד הכוח, כמו גם בצמרת של מובילי דעת הקהל. אולם זרועותיה הארוכות של איראן ומהלכה האסטרטגי הגיעו גם לתימן והחלו לעורר את הפעילות של החות'ים במדינה, ועל כך אבקש לדון במאמר זה.

לאחר תום מלחמת איראן-עיראק, שאת עיקריה הצגתי במאמר הקודם, החלה איראן להיות מעורבת בנעשה בתימן בכלל, ובענייני הפנים של צפון תימן בפרט. אזור צפון תימן היה מוקד המהפכה ומלחמת האזרחים בשנות ה-60 של המאה הקודמת. אט אט הדוקטרינה שביקשה איראן להנחיל החלה לקרום עור וגידים.

באמצע שנות ה-90 הקימה קבוצת סטודנטים פלג בעל אוריינטציה זיידית (זרם בשיעה) שנקרא חות'ים. ברוב שנות קיומו של פלג החות'ים שלטה בו איראן, בסתר ולא בגלוי. האביב הערבי אשר החל בתוניס ב-2011 לא פסח על תימן. כמה חודשים לאחר פרוץ ההפגנות העביר הנשיא עלי עבדאללה סאלח (שיעי) את השלטון לסגנו, עבד רבו מנסור האדי, והתפטר. המעבר בין המנהיגים לא עבר חלק, האדי התקשה לשלוט במדינה שכבר הייתה משוסעת, וסאלח, הנשיא היוצא, המשיך להחזיק בעמדות השפעה על ידי כך שהתייצב לצד החות'ים. ב-2014 החות'ים ותומכיהם, כולל קבוצות מתוך צבא תימן שהיו נאמנות לסאלח, השתלטו על הבירה ואילצו את האדי וממשלתו שנהנתה מהכרה בין-לאומית, לצאת לגלות בסעודיה.

הזרם הזיידי בתימן מהווה כ-30% מכלל האוכלוסייה. הימצאותם של גורמים איראניים באופן פעיל במדינה כבר אינו מפתיע איש. תימן היא מדינה שסועה אשר בה, על פי גורמים בין-לאומיים, מתקיים רצח עם. לפי נתוני ה-WFP, ארגון בין-לאומי האחראי על תוכנית המזון העולמית, מעל ל-60% מהאוכלוסייה התימנית במדינה (29 מיליון) מוגדרים כנטולי ביטחון תזונתי. אפשרויות הסיוע מתמעטות בשל הסכנות האורבות להם בזמן החלוקה.

החות'ים, לצד חיזבאללה והמליציות השיעיות בעיראק, נתמכים ומנוהלים על ידי משמרות המהפכה האיראניות. ולכן, לצד כל התפתחות בזירה עם איראן, נראה את החות'ים מעורבים. אירועי חודש ספטמבר האחרון בממלכה הסעודית הם אות אזהרה ודגל אדום לכל העולם לגבי השפעתה של איראן, הן באופן ישיר והן על ידי זרועותיה השלוחות במזרח התיכון.

לאור הדברים הללו, לדעתי, התחזיות של ישראל בדבר הסכנה שבזירה החות'ית בתימן אינן ספין בעלמא. גם אזהרותיו החוזרות של דובר החות'ים, לאחר תקיפות המיוחסות לישראל נגד מטרות איראניות במזרח התיכון, נשמעות היטב ואינן נופלות על אוזניים ערלות.

לסיכום, בסדרת המאמרים "ההשתלטות השיעית על המזרח התיכון", הצגתי את הקו האסטרטגי שמובילה איראן – רכישות נדל"ן, הצבת לוחמים לצד מנהיגים חלשים ושינוי דמוגרפי של המדינות. איראן רוצה להנחיל את הדוקטרינה השיעית ולהעצים ולבסס את השיעה במדינות רבות במזרח התיכון. איראן חולמת על מזרח תיכון חדש אשר יהיה מושתת על חוקי השרייה, מזרח תיכון שבו יידחקו הסונים, זרם מתון באסלאם, הצידה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

 1. מצד אחד השיעים הקיצוניים הללו מהווים סכנה לאזור ולארצנו. מצד זני ההמונים באיראן, בעיראק, בתימן, בלבנון, רוצים את השליטים הדתיים הללו. אם לא היתה להם תמיכה רחבה בעם, הם לא היו מחזיקים מעמד מול הלחצים הגדולים של זרמים אחרים באותן ארצות ובטח לא מול הכוחות הבינלאומיים הגדולים של ארצות לא מוסלמיות.

 2. נראה כי סוף סוף ארה״ב מצטרפת לישראל בניסיון בלימת האירניים כדוגמת ההתקפה האחרונה שבוצעה בעירק כנגד החיזבאללה העירקי ע״י ארה״ב שבמקרה יוצא דופן אף אישרה את התקיפה שבה נהרגו כמה אנשי צבא אירן על אדמת עירק. כמובן שהציבור העירקי צהל לשמע התקיפה. נקווה כי מדינות אירופה יתעוררו בזמן בהצטרפות כנגד אירן בפרט מלחמה כלכלית.

 3. מה יהיה עכשיו אחרי ההפצצה האמריקאית על האיראנים בעיראק?
  מה יקרה מעכשיו אחרי שישראל הפציצה בערך אלף פעם את האיראנים בסוריה ובעיראק?
  האם האייטולות באמת משתלטות על המזרח התיכון או שהם מתבוססות בטמטום שלהן?

 4. המסבירה את האתגרים של האזור ואת ניסיונות ההפחדה וההשתלטות של איראן…

 5. הגיבו בהלם ובשתיקה על מתקפה איראנית מאוד כואבת מכיוון תומכיהם בתימן

 6. ועכשיו אחרי חיסולו של קסאם סולימני, האזור יהיה יותר רגוע?
  לפי המחבר לא נראה כך.
  הם כנראה ימשיכו במאמץ לכבוש עוד מדינות באזור.

 7. מסוכנים ממה שחושבים. כמו שהם הבליגו על מתקפות בסוריה ובעירק על כוחותיהם, כנראה יבליגו גם הפעם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך