האם איראן משתלטת על עיראק?

ההשתלטות השיעית על המזרח התיכון (2)
הדגל האיראני
commons.wikimedia.org

בפרק הקודם בסדרה עסקתי בהשתלטות של איראן על סוריה. כמו כן הסברתי שאיראן מבססת את מעמדה במזרח התיכון כמובילת קו של החלפת שלטון מקומי במדינות סוניות, וזאת על ידי שינוע כוחות חי"ר, כדוגמת החטיבה האפגנית שנשלחה לסוריה להילחם לצד משטרו של בשאר אל אסד. נוסף על כך איראן רוכשת נכסים מסחריים ופרטיים בסוריה בהיקפים חסרי פרופורציה, וזאת חרף העיצומים הכלכליים המושתים עליה על ידי ממשל טראמפ מאז אביב 2018. בפרק זה אבקש לדון בשאלה האם איראן משתלטת גם על עיראק.

בראשית שנות ה-80 של המאה הקודמת ניהלה איראן מלחמה עקובה מדם על תפיסת חבל מחוז ח'וזסתאן, כנגד שכנתה עיראק. אך לדעת כולם עיקר הסכסוך היה בין איראן השיעית, שזה עתה עלתה לשלטון לאחר הפיכה צבאית והדחתו של השאה, לבין שכנתה עיראק בהנהגתו של סדאם חוסיין הסוני. המלחמה שנמשכה כ-8 שנים וגבתה חיי אדם רבים משני הצדדים, הסתיימה ללא הישג משמעותי לכאן או לכאן.

הפלת משטרו של סדאם חוסיין בידי ארה"ב ב-2003, עוררה תקווה בקרב משטר האייתוללות שיתחולל שינוי בשכנה עיראק ותתאפשר התבססות שיעית במדינה. ב-2006 הוקמה ממשלה קבועה שיעית בעיראק, והיא זכתה לתמיכה ולאהדה מצד איראן. מאז, עיראק הייתה חשופה לפיגועים קשים בשל סכסוכים פנימיים בין הזרמים. היציבות השלטונית ידעה עליות וירידות גם בנורמליזציה הבין-לאומית. במאי 2018 נערכו בחירות דמוקרטיות שבהן זכתה המפלגה השיעית סאאירון, בראשותו של מוקתא-אסדר (תאולוג שיעי שנולד והתחנך בעיר השיעית נג'ף שבעיראק).

העיתונאי הלבנוני טוני פרנסיס טוען שאיראן מנצלת את קשריה עם המיליציות השיעיות הפרוסות בעיראק, כדי להוביל את הדוקטרינה שקבעה לעצמה בכל הקשור למדיניותה בעיראק (אל-חיאת דובאי, 20.8.2019).

אבל לא רק, איראן כפי שכבר כתבתי במאמר הקודם בסדרה, שואפת להכתיב את הדוקטרינה השיעית שלה, ולהפעיל את חוקי השריעה. יש הטוענים, ובצדק, כי איראן, בשונה ממדינות ומהתקוממויות אחרות, רואה את עצמה כרץ מרתון הרץ למרחקים ארוכים, וכשזו חשיבתה היא יוצרת פלטפורמה. קווים דומים אנו מוצאים בארגון הטרור אל-קאעידה אשר ביקש לחולל שינויים, בעוד ארגון המדינה האסלאמית דאעש ביקש לבצע ולהפעיל את הח'ליפות עכשיו ומייד.

איראן עוקבת בדאגה אחר הנעשה בעיראק מחשש שתפרוץ התקוממות שהיא לא תוכל לדכא. במאמר שפרסמתי כאן באתר "תוהו ובוהו בארץ הארזים" הצגתי את ההתקוממות האזרחית אשר הובילה להתפטרותו של ראש הממשלה הלבנוני, ואת קריאתו של חסן נסראללה למפגינים לשמור על איפוק. על פי דיווחים רבים בתקשורת הבין-לאומית, קאסם סולימאני מפקח מקרוב על הנעשה בעיראק, לרבות על המחאות אשר מתקיימות שם.

בימים האחרונים התפרסמו דברי ראש הממשלה העיראקי עבדל אל מהדי האומר כי גורמים עלומים הם אלו שיורים במפגינים ומפזרים את ההתקוממות בכוח. שר ההגנה (מספר שתיים בחשיבתו בממשלה העיראקית) ממשיך באותו קו ומציין כי אותם גורמים אינם סרים למרות הממשלה. השאלה היא באילו גורמים מדובר? האם אלו גורמים ממשלתיים שאינם נשמעים לראש הממשלה ולשר ההגנה שלהם? אולם מדובר בגורמים של המיליציות השעיות המקבלות הוראות ישירות מטהראן. הגדרת הגורמים הללו כ"עלומים", נובעת מפחד ומאובדן המשילות. הממשלה העיראקית לא יכולה להודות שגורמים אחרים הם אלו השולטים במדינה, בפרט במצב השברירי שבו עיראק נמצאת לאחר שלוש מלחמות ושלטון לא יציב.

לצערי, המערב טרם הבין את הנעשה בעיראק ואת השינוי הדמוגרפי שמתחולל שם, לכן הישועה תצמח, לדעתי, דווקא מאותן הפגנות ספורדיות ההולכות ומתרבות ומסרבות לדעוך. העם העיראקי כבר חווה מהפכות, והפעם האזרחים העיראקים הם אלו שיובילו שינוי ולא יחכו לארה"ב או לאירופה.

בפרק הבא והמסכם בסדרה אעסוק בהשפעתה ההרסנית של איראן על תימן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. לא לזלזל
  יש להם הרבה כוח והרבה תמיכה בהרבה ארצות במזרח התיכון

  1. דווקא מדברי המחבר, ניכר כי הוא לא מזלזל. מודיע שיש לשמור על ערנות מולם.

 2. מדוע אתה קובע שאיראן יותר חזקה ממה שאנחנו חושבים?
  באילו מארצות המזרח התיכון יש להם הרבה תמיכה?
  היות שדעתי על איראן שונה משלך, אני מעוניין ללמוד ממך מדוע כך כתבת – אולי אני טועה?
  תודה מראש על דבריך.

 3. אכן מילים כדורבנות. ישר כח לכתב המקצועי. ואכן משטר האייתולות מצא שמדינות אירופה מעדיפות להתנהג כבת יענה ולטמון ראשן בחול בתקוה שלא יראו את הצרות ובכך נוטשות ומחבלות את הקו התקיף שמובילה ארה״ב כנגד שלטון הטרור של אירן.

 4. בדיוק דיברו על זה כאשר עוד ועוד בכירים שיעים בעירק אמרו בראיונות כי צריך ללכת והולכים עם איראן.

 5. מאמר מעניין, מקווה לעוד מאמרים בנושא.
  יש שבר ענק שם, מדינה בקריסה.

 6. כפי שכותב המחבר, כבר רואים שם שכל הפלגים נקרעים, איראן מושכת בחוטים אפילו אם הם אומרים הפך.
  יכול להיות שיגיע למלחמת אחים אבל הסיכוי קטן.
  קאסם סולימני שנמצא על הקו איראן בגדד, לא מצליח להנמיך את גובה הלהבות.

  1. מסכימה עם י. ככל שירבו בריתות עם הזרמים המתונים ככל שנוכל להרויח.
   אע"פ דרוב הבריתות יעלו את הנושא המדיני עם הפלסטנים כי ללא זה יהיה קשה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך