התחדשות בממלכה הסעודית

יורש העצר בן סלמאן מוביל קו של מדיניות ליברלית
תמונה של מוחמד
מוחמד בן סלמאן commons.wikimedia.org

בתחילת חודש נובמבר התבשרנו לראשונה שחברת הנפט הסעודית הלאומית "ארמקו" תצא להנפקה בבורסה. בשורה זו היא חלק מההתחדשות שעליה דיבר יורש העצר מוחמד בן סלמאן ב-2016, כאשר טען שהזהב השחור אינו חייב להישאר בידי הממלכה.

רבים מבקרים את פעולותיו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן, אך מלבד האירוע הנקודתי של רצח העיתונאי גמא'ל ח'אשוקג'י בתוך השגרירות הסעודית בטורקיה, יורש העצר מוביל קו חדש ומאוד ליברלי, מה שמעיד על היותו אדם בעל ראיה רחבה ועדכנית. בין ההיתרים שהוביל בחודשים האחרונים: נשים בנות 21 ומעלה תוכלנה להוציא דרכון ולטייל מחוץ למדינה גם ללא אישור בן זוגן; נשים תקבלנה אישורים רשמיים, לדוגמה תעודת לידה, אשר נמנעו מהן עד כה. ההקלות הללו מצטרפות להקלות הקודמות כגון היתר לנשים לנהוג לבדן. לאור השינויים הללו אכן ניכר שינוי בתפיסה החברתית של הממלכה הסעודית.

אם כן, הנפקת המניות של חברת "ארמקו" היא צעד נוסף של הממלכה הסעודית לקראת הבאות. החברה מספקת 10% מתוצר הנפט העולמי (כעשרה מיליון חביות נפט ביום). אומנם ראשית ההנפקה הצפויה לקרות ב-10 בנובמבר, שמורה לשוק המקומי, אך כבר נאמר כי במחצית הראשונה של שנת 2020 היא תונפק לציבור הרחב.

להזכיר, לפני שבועות אחדים ספגה חברת "ארמקו" מתקפה קשה מצד האיראנים, אשר רצו להעניש את הסעודים. במאמר "אני ואתה ננצח את איראן" שפירסמתי כאן בתחילת אוקטובר, ציינתי שהסעודים הרגישו די בודדים בחזית הזו.

עלינו להבין כי "ארמקו" היא חברה רווחית בכל קנה מידה. עד עכשיו הייתה החברה בבעלות הממלכה הסעודית, וכעת הורתה הממלכה לגופים הרגולטוריים להתיר את הנפקתה. לפי ההערכות, שווי החברה במועד ההנפקה ינוע בין 1.5 ל-1.7 טריליון דולר.

ההנפקה היא עוד צעד ב"חזון 2030" של יורש העצר הסעודי, שתכליתו לגרום לשינוי שורשי בכלכלה הסעודית ובעצם לנתק את התלות בייצוא הנפט.

לסיכום, אפשר לומר כי חזונו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן קורם עור וגידים, השמרנות שאפיינה את החברה הסעודית במשך מאות שנים הולכת ונסדקת, ואט אט משנה החברה הסעודית את פניה והופכת לחברה פתוחה וליברלית יותר. גם במישור הכלכלי, ניכר שינוי ומסתמן מעבר מתפיסה ריכוזית לתפיסה כלכלית ליברלית וכל זאת לקראת 2030, מועד הגשמת חזונו של מוחמד בן סלמאן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. יורש העצר מבין שבעידן הנוכחי יש מקום לשיפור החבר'ה ולהתקדם.

 2. אכן,הממלכה הסעודית כבר לא כמו שהייתה בעבר, אך עדיין אל לנו לשכוח שמה שעשו לפני שנה לעיתונאי,
  צריך לאותת לנו שהם עדיין פועלים בצורה מסוכנת.

  1. נקווה שלא נראה פעם תופעה נגדנו. מנהיג אמיץ, אך עדין יש לשמור על ערנות שלא נתפתה.

 3. קודם כל מילה טובה לכתב המעולה שבעטו המקצועית מביא כתבות מרתקות.

  אני חושב שהאינטרס המערבי/ישראלי הינו הצלחה של סעודיה שאם כן הרבה מדינות מוסלמיות שהיום עוינות אותנו ילכו אחריו ובתקווה שבראשן אירן, בל נשכח שסעודיה היתה אויבת מושבת של מדינת ישראל ב 50 שנים הראשונות להקמתה ואף שלחה כוחות צבא להילחם בנו אך עם התחדשות ויצוב הכלכלה בסעודיה השנאה נהפכה לידידות.

 4. בהחלט ניתן להבין שרוח חדשה נושבת בסעודיה, אך לדעתי עוד רחוקה שנות אור מלהיות חברה ליברלית ופתוחה… 2030 נחיה ונראה.

 5. סעודיה היא מונרכיה נוקשה שחוקתה מתבססת על השאריעה בדגם הוואהאבי הקיצוני. היא למעשה אחוזה פיאודאלית שמפרנסת ביד רחבה כמה אלפי נסיכים צאצאיהם של המלך סעוד ונשותיו הרבות.
  המשטר קשוח ונסמך על משטרה חשאית נוקשה ואכזרית (עיין ערך חאשוקג'י). כל התרגילים והמסע התעמולתי הממומן ביד רחבה של יורש העצר הצעיר מוחמד בן סלמן אינו אלא מסך עשן שבא לבלבל את הציבור במדינות המערב.
  כמו כן עעודיה לא הפכה מאויבת לאוהבת של מדינת ישראל. כיום הסעודים רועדים מפחד מול האיראנים ועל כן הם עושים חיבור טקטי איתנו. ברגע שמשטר האייטולות יתפוגג הסעודים ישכחו מאיתנו.
  אל לנו להשלות את עצמנו. המשטר הסעודי לא יכול להשתנות כיוון שהואמוהג על ידי אידאולוגיה השוללת את קיומה של ישראל בדאר אל איסלאם.

 6. מאמר מעניין.
  השאלה האם גם ישראלים יוכלו להשקיע שם.
  ומתי יהיה אפשרות באמת לנסוע לשם, זה יהיה המדד האמיתי למדניות ליבראלית.

 7. מאמר מעניין . מתי יהיה אפשרות לישראל לנסוע ולנהל עמם קשר באופן גלוי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן