אבו מאזן נדחק לפינה

הכרזת חמאס על פירוק הוועדה המנהלית העצמאית בעזה
תמונה של אבו מאזן יושב
אבו מאזן תמונה: World Economic Forum nn.wikipedia.org

במהלך ביקורה של משלחת חמאס בקהיר (ספטמבר 2017) ופגישותיה עם בכירי המודיעין המצרי, הודיעה הנהגת חמאס על נכונותה לפרק את הוועדה המנהלית, שהוקמה לפני חודשים מספר כממשלה חלופית לרצועת עזה. הקמתה של הוועדה התפרשה כהתרסה כלפי הרשות הפלסטינית ואבו מאזן והייתה לאחת מהסיבות שהובילו את נשיא הרשות הפלסטינית לנקוט סנקציות כלפי רצועת עזה, למעשה סנקציות נגד חמאס. מהלכים אלו ביטאו הידרדרות נוספת ביחסי חמאס והרשות והביאו לגל ביקורת חריף נגד אבו מאזן, וזה נתרצה לאחרונה והורה על ביטול חלק מהסנקציות.

בהמשך להודעת משלחת חמאס, ב-17 בספטמבר פורסם מנשר רשמי של תנועת חמאס הכולל פסקת מבוא קצרה, שבה מוסברות החלטות הנהגת חמאס להיענות למאמץ המצרי בהתייחסות מפורשת למודיעין הכללי המצרי וכביטוי לדאגה המצרית להצלחת ההתפייסות הפלסטינית, ומפורטים ארבעה סעיפים. הראשון שבהם – פירוק הוועדה המנהלית ברצועת עזה; את שלושת הסעיפים האחרים אפשר לפרש כדרישות או תנאים הכרוכים בסעיף הראשון. הדרישות הן: הזמנת ממשלת ההסכמה הפלסטינית לרצועת עזה למימוש משימותיה ומחויבויותיה באופן מיידי, הסכמה לעריכת בחירות כלליות, הסכמת התנועה להזמנה המצרית לדיון עם תנועת פת"ח בנוגע למימוש הסכם קהיר מ-2011 על נספחיו והרכבת ממשלת אחדות לאומית על בסיס שותפות הפלגים הפלסטיניים החתומים על הסכם קהיר.

לכאורה נראה שחמאס, המצויה בנקודת שפל אסטרטגית – כשלצדה רק איראן, שיכולתה לסייע מוגבלת, וכן טורקיה וקטאר – נאלצת להתפשר ולהסכים לדרישת הנשיא הפלסטיני להחזיר את ממשלת ההסכמה הפלסטינית לרצועת עזה. אלא שהמהלך שמובילה חמאס מותיר את היוזמה בידיה ודוחק את אבו מאזן לפינת הדילמה, מאחר שהוא מבין את משמעויות חזרתה של ממשלה פלסטינית לרצועת עזה. הרצועה נשלטת צבאית על ידי חמאס, אך הממשלה היא שתידרש למימוש האחריות לשיקום הרצועה ולרווחת תושביה, וכך עלולה להיחשף לביקורת ציבורית, שתוסט מחמאס אליה ואל אבו מאזן. גם הנשיא הפלסטיני אינו מעוניין בבחירות כלליות בעת הזאת ולא בצירוף חמאס למוסדות אש"ף ברוח הסכם קהיר 2011.

עם זאת, בהבעת הנכונות לפירוק הוועדה המנהלית וחזרה לשיחות הפיוס חמאס מתרצה ללחצי המצרים, כולל לדרישות הביטחוניות לגבי אבטחת הגבול המשותף, הפסקת שיתוף הפעולה עם דאעש בסיני, הסגרת מבוקשי דאעש בסיני ואיטום המנהרות, כולל אלו שאינן בשימוש. חמאס מהדקת את הקשר עם המצרים, מהלך שבעיניה הוא המפתח למה שחשוב לה יותר מכול בעת הזאת – פתיחת מעבר רפיח לתנועת אנשים וסחורות והפעלתו באופן סדיר ותדיר, כדי להקל על המצוקה ההומניטארית הקשה ברצועת עזה.

מאז בחירתם של יחיא סנוואר לראשות חמאס בעזה ושל אסמאעיל הנייה לראש הלשכה המדינית של חמאס, הנהגת חמאס נתונה בידי עזתים, ילידי עזה, הרגישים הרבה יותר לרצועת עזה ולמצוקותיה, להבדיל מההנהגה הקודמת בראשות ח'אלד משעל, בן הגדה המערבית. למרות אופוזיציה לוחמנית יותר, בהובלת ח'אלד משעל וצאלח ערורי, הנהגת חמאס מובילה את התנועה ביד בוטחת בכיוונים המצביעים על האצת תהליכי המעבר וההתמסדות מתנועה דתית-אידאולוגית לגורם שלטוני-לאומי, שער גם לקול הרחוב. המרכיב הצבאי ודפוסי ההתנהלות של ארגון טרור עדיין קיימים, אך הם מרוסנים יותר, ונראה שההרתעה הישראלית עדיין תקפה.

שמו של מוחמד דחלאן אכן נפקד מהמנשר ומההודעה שפרסמה הנהגת חמאס, אך דמותו בהחלט מרחפת ברקע ומטרידה את מנוחתו של הנשיא הפלסטיני, הרואה בו אויב מר. השתלבותו של מוחמד דחלאן בסדר החדש שהמצרים מבקשים לבסס ברצועת עזה היא בחזקת אינטרס מצרי ואינטרס של איחוד האמירויות. דחלאן נתפש כאיש אמונם, ומאחר שאיחוד האמירויות נכנסים לנעלי קטאר כגורם המממן העיקרי של שיקום הרצועה ודחלאן הוא זה שמארגן חלק מכספי התמיכה ומחלקם, הרי שגם לחמאס יש אינטרס לשלבו בסדר החדש. שילובו של דחלאן עשוי להקל על חמאס ועל ישראל בהאצת תהליך שיקום הרצועה, מאחר שלשני הצדדים נוח יותר להתנהל באמצעותו ולא ישירות ביניהם. קיומו של דחלאן ברקע הוא סיבה נוספת לכך שאבו מאזן נקלע לפינת הדילמה. תפוח האדמה הלוהט הועבר אליו כי למעשה חמאס העבירה אליו את האחריות לכישלון נוסף של מאמצי הפיוס המצריים.

אבו מאזן יוכל אולי להכריז על התקדמות בתהליך הפיוס ועל חזרה קרובה של ממשלת הרשות לרצועת עזה, ואולי יוכל לקבוע שרצועת עזה והגדה המערבית שבו להיות יחידה פוליטית אחת בהנהגתו, מה שמרחיב את בסיס הלגיטימציה שלו ושומט את הקרקע תחת הטיעון הישראלי לגבי הקושי להגיע להסכם עם מי שמייצג רק חצי מהעם הפלסטיני בשטחים. אלא שגם אם יבחר הנשיא הפלסטיני להכריז הכרזה כזו, סביר שהיא תתברר במהרה כריקה מתוכן, מאחר שהסיכוי למימוש מהלך ההתפייסות וחזרת ממשלת הרשות לתפקוד אפקטיבי ברצועת עזה נמוך מאוד.

חמאס לא תוותר על הנכס האסטרטגי החשוב ביותר שבשליטתה – רצועת עזה – ולכן לא תוותר על כוחה הצבאי העצמאי ועל השליטה הביטחונית ברצועת עזה. השליטה הביטחונית המוחלטת ברצועת עזה מכפיפה את ממשלת הרשות לרצונה הטוב של חמאס והממשלה אינה יכולה לפעול שלא בהתאם להרשאתה של חמאס. בתנאים אלו חמאס מסירה מעליה את האחריות האזרחית לתושבים ומעבירה את מלוא הנטל לרשות הפלסטינית, אף שזו אינה מסוגלת לעמוד בנטל הכבד הזה וצפויה להפוך לכליא הברק של מחאות התושבים. בתנאים אלו ממשלת הרשות עלולה להפוך לכלי ריק, מה שישפיע בתורו גם על מעמדו של אבו מאזן ועל הלגיטימציה, הנשחקת ממילא, של מנהיגותו.

הנשיא הפלסטיני לא ימהר לקבל את הדרישה לבחירות כלליות מאחר שהוא כלל לא בטוח בניצחונו, וספק אם ירצה להיפרד מהזירה הפלסטינית ולהיזכר כמי שהפסיד בבחירות. אם היה בוחר לפרוש, ייתכן שקל היה לו יותר להתרצות ולקבל את הדרישה, אך אין כל סימנים לכך שבכוונתו לפרוש בעתיד הקרוב ולכן לא יוכל להרשות לעצמו סיכון כזה. מעבר לכך, הסכמתו לדרישות חמאס היא הכרה במעמדה המתחזק ובהשתלבותה במרחב לאור קשריה המתפתחים עם מצרים ושותפותיה.

על כל אלו מעיב גם צלו של מוחמד דחלאן, שאבו מאזן וסביבתו הקרובה תופשים אותו כאויב מר וכאיום על מעמדו. בנסיבות המתהוות נראה שכל ניסיון של אבו מאזן לכפות את הוצאתו של דחלאן מהמשוואה ומהסדר החדש ייתקל בהתנגדות עזה של מצרים ושל איחוד האמירויות, וממילא יחסה של הראשונה לאבו מאזן צונן, ביקורתי וסקפטי מאוד לגבי יכולתו לחלץ את הזירה הפלסטינית מהמבוי הסתום שבו היא שרויה כבר שנים.

האינטרס הישראלי לגבי רצועת עזה הוא אינטרס ביטחוני מובהק. ישראל מבקשת לשמר את ההרתעה כלפי חמאס ולמנוע את הסבב האלים הבא או לכל הפחות להרחיקו ככל האפשר. לצד צעדים ביטחוניים, כמו בניית המכשול החדש לאורך גבול הרצועה, חשוב לישראל למתן ככל האפשר את המצוקה ההומניטארית ברצועת עזה ולסייע לשיפור איכות החיים של תושביה ורווחתם. מבחינת ישראל מצוקה הומניטארית קשה פירושה – מעבר לסבל האנושי, שהציווי המוסרי מחייב להפחיתו ויש לו השפעות סביבתיות בעייתיות – פוטנציאל גבוה יותר להסלמה ביטחונית. עם זאת, אין לישראל השפעה אמתית על מהלכי הפיוס בזירה הפלסטינית ולא נכון לה להתערב בהם.

השותף הנוח ביותר לישראל לצורך שיקום הרצועה הוא הרשות הפלסטינית, שלישראל יש הסכם עמה וגם ניסיון רב שנים בעבודה משותפת. אם ייבצר מהרשות הפלסטינית לחזור לרצועת עזה, ישראל תוכל להתנהל עם מוחמד דחלאן, המקובל גם על המצרים והוא אינו חמאס. אם בסופו של יום גם האפשרות להשתלבותו של מוחמד דחלאן בניהול הרצועה תתברר כעורבא פרח, ישראל תצטרך להתנהל עם חמאס, כפי שהיא פועלת בשנים האחרונות. האינטרס הישראלי מחייב סיוע לשיקום הרצועה והאצת התהליך, תוך כדי מאמץ לרתימת המצרים לתהליך ובקרה קפדנית לגבי השימוש בחומרי הגלם המוכנסים לרצועה לצורך שיקומה.

הצהרת הנהגת חמאס במהלך ביקורה במצרים ופגישותיה עם בכירי המודיעין המצרי היא עניין פלסטיני פנימי, המציב את אבו מאזן ואת הרשות הפלסטינית בפינת הדילמה ואת חמאס כמי שמאתגרת את השניים כאחד. רצועת עזה בשליטת חמאס נותרת ישות עוינת לישראל, אך נדמה שבחלוף הזמן ועם תהליכי ההתמסדות של חמאס, לצד אחריות גוברת כלפי האוכלוסייה המקומית, שממנה צמחה ההנהגה הנוכחית של חמאס, הישות העוינת והמורתעת (עדיין) הופכת למרוסנת ואחראית יותר, כזו שאינה ממהרת לעימות צבאי נוסף עם ישראל. ואת המציאות הזו שומה על ישראל לשמר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

 1. אבל אנחנו לא קלים בנושא. מה שקורה כעת בשטחים זאת הזדמנות שחשוב לנצלה ולהתקדם להסכם. לא בטוח שהיא תחזור כל כך מהר.

 2. הם יכולים לעזור לפתור הבעיה וליצור קואליציה תומכת. תראו מה נאם סיסי באו"ם. אבל הוא רוצה 2 מדינות לשני עמים. הממשלה שלנו למעשה נגד.

 3. הבעיה היא הכיבוש המתמשך. אנחנו במרכז הארץ לא מבינים מה עובר עליהם. צריך לשאוף בכל הכוח לשלום אחרת יהיו כל הזמן פיגועים כמו הבוקר.

  1. את זוכרת שאחרי הסכם אוסלו התחלנו לקבור את "קרבנות השלום"?
   אנא שימי לב – כבר מזמן אין כיבוש. יש מוקטעה ברמאללה ומשם שולטים. יש בעזה חמאס והם שולטים שם.
   וגם – אנחנו במרכז הארץ מבינים מה עובר עליהם. אנו גם מבינים מה היה יכול לעבור עלינו אם נמשיך עם המנטרה של "הכיבוש". מי שלא מבין שיסתכל מה קורה בסוריה, לוב, עיראק, תימן ועוד.
   צריך לשאוף לחיזוק הביטחון – ואפשר לעשות זאת.

 4. באי פרוקו מנשק. והם הדגישו זאת מאד. ואיך ישראל או אבו מאזן יכולים להסכים לכך?

 5. אבל משוםמה נדמה לי שבישראל לא מתחברים אליו. חושבים אולי שאכזב. אבל טעות לאבד הקשר החיובי אתו.

 6. אבו מאזן יקח ויקבל השלטון על כל הפלשתינים. החמאס יתפרק מנשקו. לנתניהו לא יהיו תירוצים ואז הוא יואשם ישירות בדחיית ההדברות עם הפלשתינים. תהיה התלקחות נגדנו מצד כל הפלשתינים ביחד. יעלה לנו ביוקר.

 7. שלפי טראמפ אבו מאזן מציב פחות מכשולים מנתניהו, האם זה מחזק או מחליש קביעתך המרכזית במאמר?

  1. מצבו של אבו מאזן בזירה הפלסטינית לא בהכרח קשור למה חושב טראמפ על שני המנהיגים. יש כאן בעיית יסוד הקשורה לפיצות הפנים-פלסטיני שהוא שיקוף של התנגשות המחנות בעולם הערבי – התנגשות האסלאם הפוליטי במחנה הסוני הפרגמטי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן