הסכמי גירושין כשדה מוקשים

על חשיבותם של הסכמי גירושין מדויקים ומנוסחים היטב
תמונה של יעל
עו"ד יעל גיל

המאמר נכתב בשיתוף עם אור פינקלשטיין

הסכם הגירושין הוא אחד מן המסמכים החשובים ביותר שאדם יחתום עליו בחייו. הצרה היא שחלק מן הזוגות אשר חותמים על הסכם גירושין, עושים זאת בחופזה, ללא שיקול דעת מעמיק וגורמים לעצמם נזקים להמשך חייהם.

מאחר שהסכם הגירושין נחתם באחת מן התקופות הקשות ביותר לאדם, מבחינה רגשית, חלק מן המתגרשים, רוצים להשאיר את חייהם הקודמים מאחור, לחתום על ההסכם לאלתר ולהימנע ממריבות, ממחלוקות ומדיונים משפטיים. הם לא מפעילים שיקול דעת שהיו מפעילים בעת אחרת, ולא פועלים בהיגיון.

לנוכח האקטיביזם השיפוטי הקיים במדינת ישראל נדרשים שופטי בית המשפט להיכנס לעובי הקורה בנוגע לרצון הצדדים, בעת שחתמו על ההסכם, כך שהצדדים להסכם, אשר פונים לבית המשפט, שמים את חייהם בידי היושב בדין. כדי למנוע זאת וכדי שבתי המשפט יוכלו לרדת לשורשם של דברים ולהבין לעומק מה היו הסכמות הצדדים דה-פקטו, יש לנסח את הסכמות הצדדים בבהירות ובדייקנות ובלשון ברורה, באופן שלא ישאיר מקום לספק. שופטים הם לא קוראי מחשבות ואם ההסכמות האמיתיות והמדויקות לא ייכתבו נכונה, מסקנות השופטים עלולות לפגוע בתכלית האמיתית והראויה של ההסכמים המגיעים לפתחו של בית המשפט.

הצורך המהותי בכך שלשון ההסכם תהיה מדויקת ותבטא את רצונם האמיתי של הצדדים, אינו מתיישב כלל ועיקר עם התנהלותם של מתגרשים, המבקשים לסיים את כתיבת ההסכם במהירות, לשים את ההסכם מאחוריהם ולהמשיך בחייהם. אולם מדובר במסמך חשוב שהשלכותיו ילוו אותם לאורך כל חייהם, ועל כן הצורך הנפשי להיפטר מההסכם כלאחר יד, לא עולה בקנה אחד עם טובתם.

הסכם הגירושין עוסק בשלושה נושאים עיקריים: 1. התחום הכלכלי-רכושי; 2. ההורות וזמני השהות של ההורים עם ילדיהם; 3. דמי המזונות. הסכמי הגירושין עוסקים לעיתים ברכוש שצוברים בני זוג לאורך שנים, בשווי שמגיע לעשרות מיליוני שקלים ולמעלה מכך. גם בני זוג שאינם אנשי עסקים, לרוב ייאלצו עם תום הגירושין לחלק ביניהם דירה, כלי רכב, פנסיה ועוד.

מעל כל זה, מרחפת אצל הזוגות אשר ממהרים לסיים את ההסכם, האמונה הנאיבית, ש"יהיה בסדר". הם מאמינים בהבטחות ריקות בעל-פה של בן/בת הזוג, שלמרות הכתוב בהסכם, הם יפעלו אחרת. ועל כך כבר אמר ראש הממשלה רבין ז"ל כי: "… צירוף שתי המילים 'יהיה בסדר'… פירושו שהרבה מאוד לא 'בסדר'".

מי שממהר להגיע להסכם קצר, אשר לא מבטא בדיוק רב את רצון כל אחד מן הצדדים, טועה. זמן מה לאחר אישור ההסכם בבית המשפט, הוא או היא עלולים להגיע אל משרד עורכי הדין, כדי שאלה יצילו אותו/ה מעצמו/ה. מה שנחסך מהם בכסף ובזמן כשהגיעו להסכם, עלול לגבות מהם כעת מחיר יקר. זאת, בפרט שאת הסכמי הגירושין שעליהם חתמו ושאותם אישרו בבית המשפט, כמעט לא ניתן לשנות: בנושאי המזונות, ההורות וזמני השהות, ניתן לפתוח את ההסכם בתנאים מסוימים בלבד, אולם בעניין הרכוש – מדובר במשימה שהיא כמעט בלתי אפשרית.

חשוב להפנים: פרשנות הסכמים היא נושא מורכב ושנוי במחלוקת. הסכם גירושין מדויק, אשר משקף את דעת בני הזוג באופן המקצועי והנכון ביותר, יאפשר לבני הזוג המתגרשים להמשיך בחייהם לאחר הגירושין בצורה המיטבית, אשר לא תיאלץ אותם לחזור שוב ושוב לבית המשפט. הסכם אשר מבוסס על ההנחה ש"יהיה בסדר", עלול לשמוט את הקרקע מתחת לרגלי בני הזוג המתגרשים ולהוביל אותם לעוד שנים של מחלוקות ודיונים משפטיים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. אמת טענת. אבל אם ישנן כול כך הרבה בעיות בהסכמי גירושין מדוע בכלל להתחתן?

  1. זו כבר שאלה, שכל אחת ואחד צריכים לשאול את עצמם. הבעיה לא מתחילה בהסכמי הגירושין, היא מתחילה בנישואין, בחוסר ההתאמה, בחוסר הכבוד זה לזו ולהיפך, בחוסר הרצון הטוב אחת כלפי השני ולהיפך ועוד ועוד. זו לא שאלה משפטית, זו שאלה שבערכים, באהבה ובצרכים של בני אדם.

 2. לאנשים אין מושג כמה רבים מתגרשים וכמה המונים מתוך המתגרשים עושים בתהליכי הגירושין טעויות שכואבות אחר כך כל החיים.

  1. כה מדויק וכאן אני באה להתריע, בבקשה עשו פחות טעויות הרסניות בגירושין, באמצעות הגעה להסכמי גירושין מדויקים. כמובן, מי שלא מצליחים להגיע להסכם ומחכים לפסק דין, זה כבר עניין אחר. לרוב יש צד שזה ממש לא בידיים שלו.

 3. כמי שעשתה טעות ומשלמת עליה עד היום ביוקר, אני ממליצה שתקראו את הכתבה ותלמדו. למרות שזה אולי קידום שיווקי, זה נכון וחשוב מאוד.

 4. לקחת רק עורך דין שמישהו שאתם מכירים וסומכים עליו השתמש בשירותיו בתחום הנדון והיה מרוצה.

 5. המציאות מוכיחה שזוג שנפרד אחרי שנם של נישואים ואפילו אם יש להם ילדים, מחפשים רק לעשות אחד לשני רע, במקום להרגיע לטובת כולם. מה מרוויחים ממריבות? האדם הוא יצור לא הגיוני

 6. כבעל ניסיון בגירושין, אם אפשר עדיף להגיע לגישור ולא לבית משפט. אם יש הסכם גישור אפשר להביא אותו לבית המשפט לענייני משפחה. בדרך כלל השופט בודק שני דברים: האם הופעלו לחצים שגרמו להסכם לא סביר? (למשל אשה מוכית שמוכנה לותר על רכוש רק כדי לברוח המצב שבו היא נמצאת) והאם שני הצדדים מבינים על המ הם חתמו?
  כשהתשובה לשאלה הראשונה שלילית והתשובה לשאלה השנייה חיובית הוא נותן מהר מאוד תוקף משפטי להסכם הגישור.
  למדתי משיחה עם עורכת דין העוסקת בגירושין שיש חשיבות לגירושין ברבנות. לאחר בית משפט לענייני משפחה זה עשוי להיות תהליך קצר באופן מפתיע. נקודה חשובה היא שההסכמה בין בני הזוג עדיפה על החוק. עשויים להיות מצבים בהם חלוקת הרכוש על פי חוק תפגע באחד הצדדים או בשניהם. לפעמים כדאי לסטות מעט או יותר ממעט בסעיפים מסוימים של חלוקת הרכוש. יועץ בכלכלת המשפחה יכול לפעמים להציע חלופה אחרת המקובלת על שני הצדדים שתהיה Win_Win. לגמרי מסכים איתך שיש חשיבות לניסוח ולתוכן של מה שחותמים עליו.

 7. בוודאי שעדיף להיפרד בדרכי שלום ולא בדרכי מלחמה. אך ממש בדומה למלחמות בין מדינות, חשוב שיהיה פרטנר עימו או עימה ניתן להגיע להסכמות, שיאפשרו לשני הצדדים לחיות בכבוד. חשוב לזכור כי ההסכם צופה פני עתיד ולא רק הווה וצריך לקחת בחשבון כי החיים מלאים בהפתעות, כך שיש לוודא כי כל אדם יוכל לעמוד בהסכם ולא לנסות לשנותו לאחר חודש. בוודאי שיש חשיבות להגעה לבית הדין הרבני, שכן לבית הדין הרבני יש סמכות בלעדית בענייני גירושין של צדדים יהודים שנישאו כדמו"י.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן