שגיאת המאה

עסקת הטיעון עם נתניהו לא תשיג שום מטרה ראויה
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

בשעה שאני כותב שורות אלה, נתניהו עדיין לא החליט האם ללכת לעסקת הטיעון המוצעת לו, הכוללת קלון. יודעי דבר אומרים שהעסקה קרובה לחתימה ואני מניח שעד שמאמר זה יתפרסם, כבר נדע מה החליט נתניהו, אולם אין בכך לשנות את טיעוניי המובאים כאן, ממילא אין לכתוב שום השפעה על מקבלי ההחלטות.

אומרים התומכים בעסקה שסיום פרשת משפטו של נתניהו נחוץ, כיוון שהמשפט הוא פצע מדמם שכדאי לעצרו. עוד אומרים התומכים שהודאה של נתניהו והסכמה לקלון הן ניצחון. הנה, האיש מוכן לחזור בו, להודות שפשע בעבירה שיש עימה קלון. מה יותר ברור מזה? השסע שהמשפט הזה יוצר בעם יתאחה לאט לאט, כיוון שתהיה הסכמה לגבי הנ"ל, יוקרת המערכת המשפטית תשוקם ושלום על ישראל.

ואני אומר שכל מי שטוען את הטענות האלה, כולל אהרון ברק, נשיא בית המשפט העליון בדימוס (שאליו אתייחס בהמשך), הם תמימים וטועים טעות מרה. את קו הטיעונים החדש של תומכי נתניהו שמעתי (ואני מקווה שגם מנדלבליט שמע) כבר הבוקר ברשת ב' בריאיון עם חה"כ ד"ר שלמה קרעי. בעיקרון, קרעי מתנגד לעסקה כזו. לדעתו כדאי שנתניהו ינפץ את התיקים התפורים והמופרכים האלה, אבל, כיוון שכולנו, ובייחוד נתניהו, יודעים שאין סיכוי שהוא יזכה משפט צדק (עד עתה נתניהו ותומכיו נזהרו קצת, מסיבות מובנות, בכבוד שופטיו) ולכן יורשע – הרי כדאי לו ללכת לעסקה.

ברור שזה יהיה הקו המרכזי בטיעוני נתניהו ותומכיו אחרי החתימה על העסקה: לא הייתה לי ברירה. ההרשעה התפורה, כמו גם תפירת התיקים (דרייפוס המודרני) ולכן כדי להימלט מהרדיפה המתמשכת נגדי, נאלצתי לחתום, בלית ברירה, על הודאה פיקטיבית במה שלא עשיתי. הקלון הוא קלונה של מערכת המשפט. לא שלי ואני נושא אותו בגאווה עד שיינתן לי לחזור לשלטון (ואז גם אפרע מכל רודפיי). מובן שתומכיו הנלהבים של נתניהו ישתכנעו בצדקת דבריו, ורגשות הנקם על כך שמנהיגם אולץ ללכת לקָנוֹסָה רק יתגברו. זה לא יאחה את השסע בעם, אלא רק יעמיק אותו.

קו הגנה נוסף יהיה אולי עניין סבלה של משפחת נתניהו: אין לכם מושג כמה המשפחה סובלת מהליכי המשפט הזה, שבו נשפכים עליי הררי שקרים. בכל יום שאני חוזר הביתה ורואה את שרה בוכה, אני חושב שעליי לעשות הכול כדי שהסבל הזה ייגמר, ובכל מחיר שיידרש.

ועכשיו, מילה על אהרון ברק. הייתי המום למשמע הצהרתו שנתניהו הוא מגדולי המגינים על מערכת המשפט. ברק מזכיר לי את חוני המעגל. אומנם הוא לא נרדם לשבעים שנה, אולי רק לעשר שנים או פחות, אבל אני מתקשה להבין איך ברק לא ראה ולא שמע את מה שכולנו ראינו ושמענו – ההתגוללות של נתניהו, כראש ממשלה, על כל מערכות החוק, האשמתן בשחיתות, בתפירת תיקים וברדיפתו האישית וזאת כדי לחולל מהפכה שלטונית. אולי בימים רחוקים, כשברק היה נשיא בית המשפט העליון, נתניהו הגן על המערכת, אבל האם מה שהתחולל בשנים האחרונות לא ראוי להסתייגות?

אבקש להסתייג גם מהטענה שהרחקתו של נתניהו מהזירה הציבורית לכמה שנים כדאית וכי יתרונה עולה על כל החסרונות שמניתי למעלה. ראשית, אם הממשלה תוציא את ימיה (ויש לה עוד יותר משלוש וחצי שנים), נתניהו יהיה ראש האופוזיציה, שהשפעתו על המתרחש במדינה די מזערית. בינתיים, המשפט יתקדם מאוד ותוצאתו תהיה ברורה יותר מאשר היום.

גם הוועדה לחקר פרשת הצוללות תעשה את שלה. האבסורד הוא שדווקא עסקת טיעון עלולה להביא לקיצה של הממשלה הנוכחית ולהעלות מחדש את הליכוד לשלטון. ואז, מי יודע, אם הסקרים יראו שכדאי לליכוד שנתניהו יעמוד שוב בראשו, אותם האנשים שמסתייגים היום בקולי קולות מחוקים רטרואקטיביים, ימהרו לחוקק חוק שמסיר קלון שהוטל בצורה לא ראויה ולא דמוקרטית ובניגוד לרצון העם. נתניהו יוכל אז לחזור בקול תרועה רמה, כשהחוק והצדק והניצחון על המערכת המושחתת נושאים אותו על כפיים, למעמד המנהיג העליון, ובא לציון גואל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

30 תגובות

  1. היה רצוי שיהיה משפט ושהנאשם יקבל מאסר. אבל יש בזה סיכון שאולי לא יקבל מאסר ואולי אפילו לא קלון. אז אולי בכל זאת כדאי הסדר. שלא יחזור.

   1. אני מאמין במערכת המשפט. אם לא יקבל מאסר ולא קלון, אז הוא זכאי וזה בסדר.
    אני לא דוגל (בניגוד לטענת הביביסטים) בבית המשפט כמכשיר לסילוק מהשלטון. רק משפט צדק.

 1. אין מחלוקת
  נותרנו עם סימן השאלה לגבי אהרון ברק שאתה דוחה את טיעוניו. אני מופתע כמוך, אבל מתקשה לייחס לו
  "סניליות" ואי הבנת המצב- אלא אם מישהו הצמיד לו אקדח לרקה.. אני מניח שבסוף הכול יתברר

  1. לא טענתי שהוא סנילי, רק שהוא נאיבי, אם הוא חושב שההסדר הזה ייטיב עם ישראל.

   1. ה"סניליות" במרכאות היא שלי כמובן, מענה למי שמיחס לו שתנבלעה דעתו (לא ייחוס שלך). אפילו תמימיות? גם זה לא נראה הולם שועל ותיק בשדה המשפט כמו ברק. גם "טובת הציבור"- לא נשמע לי מתאים לברק, הכי מתאים לו היא הגנה על בית המשפט אם הוא מריח שמא "אין כלום" כי אין מספיק כדי להשיג הרשעה חד משמעית היכולה לקעקע את טענת הרדיפה הפוליטית. במוקדם או במאוחר- תתגלה הסיבה

    1. אני, ככלל, לא אוהב תיאוריות קונספירציה. אם יש הוכחות, אז זו כבר לא תיאוריה. אני מאמין שאהרון ברק אכן מתכוון ומאמין שזה לתועלת העם והמדינה ואני חולק עליו, מהנימוקים שהבאתי למעלה. אהבתי את מה שאמר פרקלינט המדינה חלשעבר, ערן שנדר, שהודאה של נתניהו לא שווה את הנייר שעליו היא חתומה. נראה שהוא חושב כמוני וזה בכלל לא קשור למשפט.

  2. לפי דרכי אף פעם לא ממש יודעים אם דרך מסוימת צודקת. אם התוצאה תהיה גרועה, אולי אם היינו הולכים בדרך אחרת, היה יותר גרוע. ולהיפך. כלומר, מנהיגים צריכים לקחת החלטות ואז בסוף עידן אפשר לדעת רק אם המצב השתפר או לא

 2. אני בעד ההסכם. לנקות את המריבות והשנאה ולתחיל לעבוד כולם יחד.

 3. סופסוף הצלחנו להיפטר ממנו. את הקריירה הפוליטית שלו הוא גמר. עוד יש לו משפט על שפיות עם אולמרט. במקום חבורת ביבי תפסו עכשיו את המפתחות לקופה חברים ישנים-חדשים. ממש ימות המשיח. חברים אחרים עושים מינויים, מקבלים משכורות, הוצאות, נסיעות לחו"ל וכיו"ב.
  אבל – נח שמיר ויצחק קאופמן, אולי תסבירו לנו בשביל מה זה טוב להמשיך במחזה המבזה הזה עם עוד 300 עדים? זה יימשך עוד שנים, יעלה למדינה עוד הרבה עשרות מיליונים, ייתן חומר לרכילות מתמשכת. מה נשיג בזה?
  צריך לסגור "עסקה", לשלוח אותו עם קלון ל- 7 שנים. וסוף סיפור. הצלחנו לסלק את "הגיבור" הזה. לא הלך בבחירות אז הלך עם חקירות וכתבי אישום. ניצחנו. כולם, כולל בחו"ל (כבר שודר סיפור המעשה ב- CNN) כבר יודעים. המשך ההתעסקות בפרשה רק יגרום נזק. צריך לדעת מתי לסגור פרק, גם עם הוא קשה ועצוב ולהמשיך הלאה. אם נמשיך יש להניח שכמה בכירים ירוו נחת מהתעללות בו וברעייתו. אבל האם לפום צערא אגרא?

  1. ראשית, לא עשרות מליונים. אל תגזים, אבל, אם זאת אמורה להיות תגובה לכתוב למעלה שבו אני מסביר בפירוט ולא סתם הבעת דעה ("אולי תסבירו לנו…"), אז הסברתי. לא מסכים, לא צריך. כבר הבנתי בעבר את תמיכתך בנתניהו.

   1. נח שמיר היקר,
    בתגובתך הקצרה אתה טועה פעמיים: אינני תומך נתניהו (הגם שהוא תפקד ברב הזמן בהצלחה) ואין לך מושג כמה עלו עד כה החקירות, גביית העדויות ו"משפט נתניהו". ברור שהנך משתייך למחנה "אנטי ביבי". יבושם לך. בוא נחכה ונראה מה "גדולי הדור" יחליטו.

    1. לא אכפת לי אם אתה מגדיר את עצמך כביביסט או לא. דבריך מעידים על התמיכה.
     אתה מדבר על עשרות מיליונים של הוצאות עתידיות. מה שכבר הוצא, לא יוחזר ממילא.

  2. אגב, בשלושה סקרים בלתי תלויים, רוב הציבור הוא נגד ההסכם ובעד מיצוי האמת בתהליך משםטי מסודר. אז, "קול המון כקול שדי", או שזה סלקטיבי?

  1. הפרקליטות צריכה להסכים להצעה ואני מקווה שהיועמ"ש והפרקליטות יתעשתו ולא יסכימו.

 4. יש בכירי ליכוד שאומרים שאם היה משפט ואם ביבי יורשע מיליונים יצאו לרחובות

  1. זה בהחלט עלול לקרות. הביביסטים הם כת, כמו חסידי ברלנד, רק הרבה יותר.

  1. היועמ"ש קיבל את המלצת ד"ר נח שמיר ושלל את עסקת הטיעון. המשפט נמשך. הכסף ממשיך להישפך בטונות. כל יום שיושבים 3 שופטים ומועסקים עשרות פרקליטים, עוזרים, שמשים, עיתונאים, קלדניות, ספקי שירותי ניקיון חימום\קירור ותשלומים לעדים על אבדן ימי עבודה יעלה למדינה כ- 50 אלף שקל (בהערכה זהירה). יהיה מי שיאיץ את המשפט ולכן הוא יתארך ל- 20 ימי דיונים בחודש. העלות כמיליון שקל בחודש (מינימום). שנה – 12 מיליון שקל. ישמעו בממוצע 50 עדים בשנה, כולל חקירות נגדיות ואחריהם השלמת עדויות. דהיינו מסכת העדויות תימשך 5 – 6 שנים. סיכומים וחיבור פסק הדין ואחריו גזר הדין – עוד שנה. ערעור לעליון, הכנתו, זמן להתלבטות השופטים, אולי ערעור נוסף בפני יותר שופטים, עוד שנתיים שלוש.
   ואחרי הכל עדיין לא ברור מה יהיה פסק הדין ואחריו גזר הדין.
   מה שכן ברור שחגיגת הטמטום, הרכילות, ההשמצות, הפייק ניוז העיתונאי, הויכוחים האידיוטיים מעל מסכי הטלוויזיה ימשכו ללא סוף. בעולם הערבי שמסביבנו יחגגו. במערב יצחקו עלינו (זה כבר קורה). המורל הפנימי בארץ – אתם יודעים. לא צריך לפרט.
   ואכן יש סיכוי שביבי או רעיית ראש הממשלה יסבלו בינתיים מהתמוטטות עצבים, ובסופו של התהליך ביבי (בן השמונים) יכנס לכלא. בשל מצבו הבריאותי הנשיא (לא הרצוג, הבא אחריו) כנראה ינפק לו חנינה.
   אבל העיקר – נברר את העניין. נחשוף את השחיתות, נכין חדר מאסר לראש הממשלה לשעבר ועל ידו מלון לשומרי הראש.
   כך מתנהלת מדינה מסודרת. להווייתם וסיפוקם של ד"ר נח שמיר ותומכיו. אכן כאילו מדינה כאילו סבבה.

   1. תגיד לי, אתה רציני? אלה הנימוקים שלך נגד קיום משפט? למה רק לנתניהו? למה שנבזבז כסף על משםטים בכלל?

    1. נח שמיר יקירי,
     רואים שאתה מדען גרעין ולא עורך דין או איש מדע המדינה או היסטוריון.
     זה מתקשר גם עם חוסר הבנתך בדבר אופי משטר האייטולות והיתכנות הסדר עימם.
     אנא זכור – יש כאן מדינה לנהל.
     בוא נחתום את הדיון בינינו. ישפטו הקוראים על פי הבנתם.

     1. ביטול משפט צדק בגלל עלות ובזבוז זמן זה לא ניהול מדינה, אלא פשיטת רגל מוסרית. אני שמח שבסוף, גם היעמ"ש חושב כך.
      אנא אל תתנשא. אני גאה בכך שאני מנתח דברים בכלים של פיסיקאי (לא מדען גרעין). לא סתם נתנו לערן סגל ופיסיקאים נוספים לנתח את נתוני הקורונה ולייעץ לראש הממשלה, למרות שאינם רופאים.

      1. נח שמיר היקר,
       מלוא ההערכה על היותך פיסיקאי (ולא מדען גרעין) כפי שהנך כותב.
       אכיר לך תודה אם תוכל להראות לנו מה הם הכלים שבעזרתם הפיסיקאי מנתח את הדברים.
       כך שגם אנו, מי שאינם פיסיקאים, נוכל להבין איך בעזרת כלים אלה קובעים דעה על עניינים פוליטיים (למשל)?

       1. א. כשכתבתי פיסיקאי ולא מדען גרעין, זה כדי להבהיר שאני בא ממדע ולא מהנדסה גרעינית.
        ב. כבר עניתי לשאלה הזו ואחזור. פיסיקאי מנתח עובדות (כנסיונאי, מייצר אותן) בכלים שרכש בשנים של עבודה מדעית (מתימטיים והבנה של תהליכים פיסיקליים) ואחר כך מתאים למודל, או בונה אותו. כך עושה ערן סגל בניתוחי מצב והתפתחות הקורונה.
        אתה יכול לזלזל, אבל היכולות האלה מאפשרות הבנה וסדר עדיפויות. כמובן שאין קשר לניתוחים פוליטיים ודוקא בגלל זה אני מבין הייטב שהטענה "יש מדינה לנהל", דבר שבגללו צריך להפסיק את משפט נתניהו היא שטות מוחלטת. קיום המשפט הזה הוא תנאי לניהול תקין של המדינה, אלא א"כ אתה סבור שנתפרו לו תיקים. להפסיק את המשפט בגלל שהוא עולה כסף ומבזבז את זמנם של שופטים ועורכי דין הוא, במקרה של משפט כל כך עקרוני להתנהלות המדינה, שטות גדולה.

     2. אגב, בתגובותיך הבעת את דעתך, אבל לא התייחסת לשום נקודה שהעליתי במאמר. זה לא נקרא בעיני דיון.

     3. ואני רוצה להוסיף: הסדרי טיעון הם כלי הכרחי, לא צודק, בגלל מגבלות תקציב וכוח אדם, למקרים של דגי רקק ומשפטים שאין בהם עניין ציבורי. לא של ראשי ארגוני פשע וודאי לא של ראש ממשלה הנחשד בביצוע פשעים. מי שלא מבין את זה ולא משנה מה הרקע שלו, יש לו בעייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

דילוג לתוכן