החובה לסייע לזולת

לנוכח האלימות הגואה בחברה שלנו – חוק שראוי להכיר
תמונה של נעמי
ד"ר נעמי דדון

ברצוני לרענן, או להביא לידיעת הציבור, את החובה המוסרית לסייע לזולת בשעת צרה, הנובעת מחוק. צורך ורצון אלה עולים בי בתקופה זו, נוכח האלימות הפושה בחברה שלנו, בעיקר נגד נשים, אך לא רק.

על מנת לסבר את האוזן, אזכיר את שני מקרי הרצח אכזריים ביותר של מיכל סלע ושל דיאנה רז ואת הניסיון לרצח האכזרי של שירה איסקוב, רצח שלא צלח בזכות ערנות של שכנה, ואם לדייק של הבן של השכנה. אני מניחה שהשכנה או בנה לא הכירו את החוק, אולם הם פעלו לפיו.

לעניין החוק: בשנת 1998 נוסף לספר החוקים של מדינת ישראל חוק חשוב וחיוני המחייב את האזרח לסייע לזולת בשעת צרה, בעיקר אם הזולת בסכנת חיים. החוק נקרא "לא תעמוד על דם רעך". חוק דומה קיים גם בשיטות משפט אחרות.

"לא תעמוד על דם רעך" היא מצווה מהתורה, המופיעה בספר ויקרא פרק י"ט פסוק ט"ז. רש"י מסביר את הפסוק המקראי כך: אני ה' נאמן לשלם שכר למי שיקיים אזהרה זו (והקודמות לה) ונאמן להיפרע ולהעניש את מי שיעבור עליהן.

על פי החוק הישראלי, שכאמור חוקק בשנת 1998, הכוונה לחובת הצלה והושטת עזרה. חובה על אדם להושיט עזרה לאדם הנמצא לנגד עיניו, עקב אירוע פתאומי, בסכנה חמורה ומיידית לחייו, לשלמות גופו או לבריאותו, כאשר לאל-ידו להושיט את העזרה, מבלי להסתכן או לסכן את זולתו.

הציפייה להושטת עזרה היא על פי יכולת המציל וכישוריו. אין ציפייה ממי שאינו מוסמך לכך לתת טיפול רפואי או סעד כלשהו, ולא להתעמת עם בעל אלים בשעת האלימות, אלא מדובר על סיוע בתחום האפשר, למשל מי שמודיע לרשויות או המזעיק אדם אחר שיכול להושיט את העזרה הנדרשת – יראוהו כמי שהושיט עזרה לעניין חוק זה.

חוק נאור וחשוב זה, שלא היה צורך לחוקקו על מנת שנקיים אותו, תואם את הערכים היהודיים ההיסטוריים והמסורתיים. יש לציין שהוא אינו מוכר ואינו ידוע לרבים.

אני לא מכירה אף אחד שנתבע על היעדר קיומו של חוק זה וטוב שכך. ובכל זה חשבתי שנכון לפרסמו לטובת הכלל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. מניסיון זה חוק שלא יעבוד
  אנשים נרתעים מלסכן את עצמם ולהסתבך עם עבריינים לכל החיים

 2. הלוואי שלא נידרש לכך, אך בהחלט חשוב להעלותו למודעות שוב ושוב

 3. מודה לך שהזכרת שקיים חוק כזה,כל אדם מן השורה צריך להושיט עזרה גם ללא החוק.
  זהו ציווי מוסרי שאמור להיות טבוע בכל אחד מאיתנו.
  אכן צודק קודמי שכתב שיש חשש מהתמודדות עם עבריינים, במקרה כזה יש להודיע למשטרה.

 4. מסכים עם כל מילה לצערי אנחנו בתקופה מורכבת ,צריך לעלות את הנושא שוב בעוד חצי שנה שהמצב יתייצב .

 5. מאמר מדוייק ואנושי.
  אומנם קיים מקור נורמטיבי המסדיר את החובות הברורות מאליהן, אך כפי שציינת נראה כי אנשים רבים אינם מודעים לחוק החשוב והאנושי הזה, שאינו אלא ניסיון מובהק של המחוקק להסדיר את החובות החברתיות האלמנטריות שלנו ביחסים שבין אדם לחברו. יישר כח על העלאת הנושא החשוב הזה למודעות ודיון בסדר היום.

 6. תודה על איזכור חוק ראוי זה. מי ייתן ויותר אנשים ינהגו בצורה מוסרית בהתאם לציווי זה, מפני שזה מוסרי לפעול כך. הלוואי שרמת האלימות בחברתנו תפחת. סליחה על התמימות, מותר לחלום.

 7. חייבים ללמד את החובה הזאת לנוער המתבגר. זה יעזור למנוע עצימת עיניים של אנשים לנוכח מעשי פשע. זה בהחלט יכול לצמצם את מספר העבירות.

 8. פעם התגאנו בכך שבארץ אנשים מתערבים לעזור בעוד שבחו"ל אנשים מתעלמים. אבל אחרי יותר ויותר מקרים שבהם מי שהתערב נפגע, הפכנו דומים לחו"ל

 9. יפה כתבת.על הכתב זה מאוד משכנע.אך הביצוע הוא רק על ידי השופטים.שפסק דינם הוא בדרך כלל מאוד קל והרוצחים והאנסים יוצאים מהר מאוד כדי להמשיך במלאכתם.. מירב מיכאלי הבטיחה לקדם נושא זה.נראה מה תוכל לעשות. חנה

 10. האלימות שמופעלת כיום כלפי כל משכיר משהו הביריונים הולכת וגוברת. זה ירתיע מאוד אנשים מלהתערב.

 11. פעם ישראל הצטיינו בכך שאזרחיה היו מתערבים לעזור. צריכים חזור לשם. שילוב של ערכים ואכיפה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן