לא נאמן עליי

על אחריות בנק למעילה של עורך דין בחשבון נאמנות
תמונה של עדו
עו"ד עדו שפרלינג

באחד המאמרים הקודמים דנו בחובת הבנק כלפי לקוח שביצע השקעות באמצעות חשבונות בבנק ובאחריותו המקצועית של הבנק להפסדי המשקיע. אולם שאלה אחרת היא חובת הבנק כאשר נאמן בחשבון מבצע מעילה ושולח ידיו בכספים של הנהנה או צד שלישי – האם אז קמה אחריות נזיקית לבנק, ואם כן באילו תנאים?

פסק דין חדש קובע שכן! (שלום ת"א, 40706-01-16 דוד נשיא נ' הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בע"מ, ניתן ביום 2.8.2020 מפי כב' השופטת חנה קלוגמן). פסק הדין עוסק בסיטואציה שכיחה שרוב האנשים יפגשו לפחות פעם בחיים: בעת קניית דירה בשעה טובה, כמעט כל כספו של הקונה מוחזק בנאמנות אצל עורך דינו עד להשלמת העסקה, ובתהליך הרכישה הכסף מועבר למוכר הדירה במספר תשלומים בהתאם להסכם.

כך קרה גם לתובע. בשנת 2011 עמד בפני עסקה לרכישת נכס והעביר לעורך הדין כ-1.7 מיליון שקלים לצורך תשלום התמורה ובהתאם ללוח התשלומים שנקבע בהסכם המכר. אלא שעורך הדין שלח ידו בכסף, ולימים התברר כי עורך הדין מעל בכספים של לקוחות רבים, הורשע בפלילים, נכנס לכלא ואף הוכרז כפושט רגל, כך שקורבנותיו נשארו עם גרושים, ורוב כספם אבד.

מה עושים הקורבנות במקרה כזה? מחפשים כיס אחר להיפרע ממנו. היש כיס עמוק מכיסו של הבנק?

התובע הגיש תביעה בטענות לרשלנות מקצועית של הבנק, שהתבטאה במעשים ובמחדלים האלה: יום לאחר שהעביר התובע את כספי הרכישה לחשבון הנאמנות החל עורך הדין הנתבע למשוך במזומן כספים מחשבון הנאמנות, וזאת ללא קבלת אישורו של התובע ואף ללא שהבנק הודיע לו על כך – זאת בניגוד לנוהלי הבנק עצמו. יתר על כן, מועדי וסכומי המשיכות שביצע עורך הדין שונים מאלו שנקבעו בהסכם המכר, מה שהיה אמור להדליק נורות אדומות אצל הבנק.

הבנק טען מנגד כי פעל ללא דופי וכי על פי נוהלי הבנק ובהתאם למטרת הנאמנות, העברת כספים למוכר אינה מצריכה אישור הנהנה מראש ובכתב. קרי הנוהל אינו מחייב הסכמת הנהנה לפעולות שאינן לטובת הנאמן.

בבחינת אחריותו של הבנק עמדה בפני בית המשפט שאלה מרכזית: האם הצטברה "מסה קריטית" של נסיבות מחשידות, חריגות ויוצאות דופן במידה כזו שהבנק אינו רשאי להישאר אדיש אליהן ולהעלים מהן עין? רק אז יהווה הדבר הפרה של חובות הבנק כלפי בעל העניין בחשבון.

בהתאם למבחן זה קבע בית המשפט כי אכן התקיימו אותן נסיבות חריגות בענייננו, שהיו צריכות לעורר את שימת ליבו של הבנק. כאמור, לא הייתה כל חפיפה בין סעיף התמורה בהסכם, על מועדי וסכומי התשלומים שבו, לבין הפעולות שבוצעו בחשבון על ידי הבנק, והיה על הבנק לעקוב אחר סעיף התמורה ולוודא כי אכן הכספים מועברים בהתאם לכתוב בהסכם. יתר על כן, לאור נוהלי הבנק, ככל שישנה פעולה חשודה בחשבון, שאינה לטובת הנהנה ובמסגרת מטרות הנאמנות, נדרש אישורו של הנהנה מראש ובכתב – ובמקרה זה התובע כלל לא התבקש לכך, ומכאן שהבנק לא פעל בהתאם לנהליו שלו עצמו. נוסף לכך, בשלב מסוים ערך הבנק בירור ועדיין המשיך להעביר כספים, אף שהיינו מצפים כי במהלך הבירור יוקפאו ההעברות הכספיות בחשבון הנאמנות או לכל הפחות ייבדקו בצורה קפדנית יותר.

לאחר שנקבעה אחריותו של הבנק, בית המשפט קבע כי לתובע קיימת רשלנות תורמת של 50% היות שהתעוררו אצלו חשדות לגבי התנהלותו של עורך הדין אך הוא נמנע מלהתריע בפני הבנק על כך. נוסף לכך, התובע קיבל חלק מהסכום בתביעת חוב שהגיש בהליך פשיטת הרגל של עורך הדין.

לאור האמור פסק בית המשפט כי מתוך סך הסכום שהפקיד – 1,764,765 שקלים – התובע זכאי לפיצוי בסך של 739,340 שקלים בצירוף הפרשי הצמדה (ללא ריבית) מיום ההפקדה (22.1.2009) ובתוספת 35,000 שקלים בגין שכר טרחה של עורך דין.

השורה התחתונה: מי שנפל קורבן למעשה נוכלות או מרמה עליו לדעת כי אין זה סוף פסוק. בהחלט ייתכן כי קיימת אחריות במעגל הרחוק יותר, כגון בנק, ומומלץ לבחון קיומה של רשלנות של מי שאחראי לכך.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. לא תמיד הבנקים רשלניים.
  ראה המקרה הקודם שיש לו לינק במאמר שם נדחתה תביעה של 33 מליון! שח.
  הרבה פעמים יש תביעות סרק וצריך לבדוק בקפידה את המקרה לפני שמגישים

 2. בעיני חובה ברורה של הבנק. חייבת להיות להם אחריות בגין כל התעמלות והכספים שהם גובים מכולם.

  1. באותו מקרה היו נורות אדומות בפני הבנק וגם הופרו ההוראות של הבנק עצמו. לכן הוטלה אחריות על הבנק.
   אבל לא בכל מקרה יכול הבנק לצפות הרי אי אפשר לפקח
   על כל חשבון וחשבון- היום הגענו למצב שעורכי דין ולקוחות
   עוברים מסכת ייסורים בפתיחה וניהול של חשבונות .

  1. במציאןת זה יותר מורכב- לא תמיד הבנק יכול לעקוב ולזהות
   אחר תנועות בחשבון נאמנות. הרי הבנק לא יכול להיות לפקח על כל חשבון וחשבון.

 3. בנק שאמור להגן על כספנו מתרשל ומאפשר לעורך דין שנועד להגן על החוק, להפר אותו

 4. שמוסברים בגובה העיניים מביאים לגעתי לקוראים תועלת מעשית
  אין לשחות בים הסוער סביב החיים המורכבים של העידן הנוכחי

  1. תודה רבה
   זו המטרה לתת לקוראים, שאינם משפטנים,
   ידע והבנה בנושאים מקצועיים מורכבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן