האב "שיחק" באופציות והבן יפצה את המשקיעים

על ייפוי כוח בביצוע השקעות
תמונה של עדו
עו"ד עדו שפרלינג

שוב ושוב אנחנו נתקלים באנשים שהולכים שבי אחר הבטחות שווא של נוכלים למיניהם, ומשקיעים את כל כספם בתחומים שאינם מבינים בהם. מסתבר שהרצון להרוויח מעוור גם עיני החכמים, וגם הם מתעלמים מהסיכונים.

פסק דין שניתן לאחרונה בת"א (מחוזי ת"א) 20141-03-14 ד.ז. שטגר בע"מ נ' משה לב (ביום 28.11.19, מפי כב' השופט אלטוביה מגן) הוא דוגמה טובה למקרה כזה.

התובע, רופא במקצועו, התיידד עם אחד המטופלים שלו. המטופל הציג עצמו כמומחה בשוק ההון ובניהול תיקי השקעות והציע לרופא לנהל עבורו תיק השקעות. בהתאם למצגים שהציג אותו מטופל, העביר הרופא סך של 250,000 ש"ח מכספי החסכונות שלו ושל אשתו. המטופל השקיע את הכספים בניירות ערך באמצעות חשבון שפתח עבור הרופא בחברת אקסלנס.

במהלך התקופה קיבל הרופא-המשקיע מהמטופל, "המומחה בניהול השקעות", דו"חות תקופתיים, שמהם עלה כי יתרת ההשקעה של הלקוח נעה בין 250,000 ש"ח ל-294,000 ש"ח.

בנקודת זמן מסוימת, לאחר ששם לב שיש אי-התאמה בין הדו"חות שקיבל מאקסלנס לבין הדו"חות שקיבל מהמטופל, פנה הרופא אל המטופל וביקש הסברים לפער בין הדו"חות.

לאחר תקופת מה ביקש הרופא למשוך את כספי השקעתו ולממש אותם, ואז, לתדהמתו הרבה, התבררה לו התמונה האמיתית – בניגוד למידע שקיבל מהמטופל, ולפיו שוויו של תיק ההשקעות עומד על סך 290,000 ש"ח, תיק ההשקעות איבד את ערכו לחלוטין.

לאט לאט נחשפו כל הפרטים. התברר שהכספים הושקעו במכשיר רב-סיכון: אופציות. זאת ללא שנאמר דבר לרופא-המשקיע וללא הסכמתו.

עוד התברר, כי המטופל פעל בחשבון באמצעות בנו, ושייפוי הכוח שעליו חתמו הרופא ואשתו היה למעשה לבן. כלומר ייפוי הכוח שימש כחותמת גומי לאב, והבן קיבל הוראות לביצוע הפעולות בחשבון – לקיחת "פוזיציה" וביצוע ההשקעה באופציות.

הרופא ואשתו הגישו תביעה נגד המטופל ובנו ונגד אקסלנס. בעת ניהול ההליכים שילמה להם אקסלנס סכום בפשרה, ואילו האב, המטופל, הוכרז כפושט רגל. המשמעות: כסף לא יראו ממנו.

הסיכוי היחיד לקבל פיצוי על אובדן ההשקעה היה מבנו של המטופל, ואכן הדיון בבית משפט התמקד באחריותו של הבן.

הבן טען כצפוי שאין לו כל קשר אל התובעים, הוא מעולם לא דיבר איתם, לא הציג בפניהם דבר, לא התחייב בפניהם לדבר, אלא קיבל מאביו את ייפוי הכוח לפעול. לטענתו, הוא שימש רק פקיד שהקליד הוראות מאביו, והראיה – הוא כלל לא מחזיק ברישיון לייעוץ וניהול השקעות.

כאן המקום לציין את המצב המשפטי הרלוונטי – לפי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, התשנ"ה-1995, קיימת חובה עקרונית למי שמנהל השקעות עבור אחרים, להחזיק ברישיון לניהול וייעוץ בהשקעות וכן בביטוח לכיסוי אחריותו המקצועית.

מי שמנהל פחות מחמישה תיקים בשנה עבור אחרים אינו חב ברישיון, אולם עדיין חלים עליו שלל חובות כלפי לקוחו המשקיע, למשל, לגלות ללקוח שאין בידיו רישיון; האם יש לו כיסוי ביטוחי לפעולותיו כמנהל וכמייעץ בהשקעות לאחרים; להתאים את השירות לצורכי הלקוח ולערוך מולו הסכם בכתב שבו יפורטו הצרכים של הלקוח והיקף הסמכות ושיקול הדעת שקיבל מהלקוח.

בית המשפט קבע כי הבן הפר את כל חובותיו אלו. הבן קיבל את ייפוי הכוח, אך לא יצר קשר עם המשקיעים במשך כל התקופה שבה פעל בחשבון ההשקעות שלהם, ולא דיווח להם בזמן אמת על אופן התנהלות החשבון ומצב ההשקעות. אילולא ביצע הבן את הוראות אביו, תוך העדפת האינטרס של האב על פני האינטרס של המשקיעים, ואילו עדכן הבן את התובעים בזמן אמת על אודות מצב חשבון ההשקעה, אפשר היה להציל את ההשקעה.

עם זאת קבע בית המשפט כי למשקיעים אשם תורם בסך 50%! דהיינו הם אחראים למחצית מהנזק שלהם. זאת מכיוון שהם לא בדקו בזמן אמת את אי-ההתאמות בין הדו"חות שהציג להם האב לבין הדו"חות שקיבלו מאקסלנס, אף שלא הייתה כל מניעה לנקוט צעד פשוט וקל: פנייה לאקסלנס לצורך קבלת דו"ח על מצב תיק ההשקעות בזמן אמת.

בשורה התחתונה: בניכוי 80,000 ש"ח שקיבלו מאקסלנס לאחר הפחתה של 50% מההפרש (170,000 ש"ח) קיבלו המשקיעים 85,000 ש"ח מתוך 250,000 ש"ח שהשקיעו. כמו כן נפסק שכר טרחת עורך דין בסך 17,000 ש"ח.

מה אנחנו יכולים ללמוד מהמקרה? מי שרואה את הרווחים לנגד עיניו אבל אין לו מושג ירוק בתחום שהוא נכנס אליו – שיהיה מוכן להפסיד את כספו.

ולסיום, מדדים רבים יש בעולם ההשקעות, אולם המדד החשוב ביותר הוא מדד השינה הטובה. מי שרוצה לישון טוב, שיכלכל צעדיו בהתאם וידע לאן הוא נכנס.

*

לייעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם עו"ד עדו שפרלינג idospr@gmail.com

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. את השורה המסכמת האחרונה. פשוטה לכאורה והכי מתוחכמת במאמר כולו.

  1. אמנם פסק הדין לא דן באקסלנס כי הם התרשלו
   אבל מנסיון כמי שייצג בתיקים כאלה-
   לבתי השקעות וגופים פיננסיים כמו בנקים, יש אחריות למה שקורה בחשבון הלקוחות.
   אני מניח שהתובעים טענו נגד אקסלנס שהם עצמו עיניים בכך שאפשרו לאבא ולבן שהם לא יועצי השקעות מורשים ולא בעלי החשבון, לשחק בכספים של אחרים כמו התובעים.
   לא סתם אקסלנס התפשרה. כנראה העריכו את הסיכון והעדיפו שלא יהיה פסק דין עקרוני נגדם (וגם לשלם את מלוא סכום התביעה והוצאות).

  2. תודה רבה!
   זאת המטרה בכתיבת מאמרים- שיהיה מסר ברור שאנשים יקחו איתם.
   זה גם נכון כשכותבים לבית משפט. צריך שורה תחתונה ברורה שהשופט יבין ועל הנקודה הזו עומד כל התיק.

 2. איך אנשים משכילים כמו רופא במקרה הזה נופלים בפח של נוכלים בצורה טיפשית.

  1. הי צביה
   תתפלאי אבל מעיסוק של 10 שנים בתחום, זה קורה כל הזמן ובתי משפט מלאים בתביעות כאלו.

   הרצון להרוויח כסף בתוספת המצב הכלכלי- ריבית אפסית ומחירי נדל"ן בשמיים- דוחפים אנשים לחפש השקעות שנראות מבטיחות אולם סיכון רב בצידן.
   גם רופאים, גם עורכי דין וגם אנשי הייטק נפלו קורבן לנוכלויות ועוקצים למיניהם.

  1. אמנם פסק הדין לא דן באקסלנס כי הם התרשלו
   אבל מנסיון כמי שייצג בתיקים כאלה-
   לבתי השקעות וגופים פיננסיים כמו בנקים, יש אחריות למה שקורה בחשבון הלקוחות.
   אני מניח שהתובעים טענו נגד אקסלנס שהם עצמו עיניים בכך שאפשרו לאבא ולבן שהם לא יועצי השקעות מורשים ולא בעלי החשבון, לשחק בכספים של אחרים כמו התובעים.
   לא סתם אקסלנס התפשרה. כנראה העריכו את הסיכון והעדיפו שלא יהיה פסק דין עקרוני נגדם (וגם לשלם את מלוא סכום התביעה והוצאות).

 3. הפראיירים רק מתחלפים. אנשים מתעקשים לא ללמוד מנסיונם של אחרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עדו

מי המלך?

על יחסי רוב, מיעוט ודילול מניות