ייפוי כוח, ליום שלא יהיה עוד כוח

כל מה שצריך לדעת על ייפוי כוח מתמשך
צילום של אירן
עו"ד אירן מלכה-לוי

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאפשר לכל אדם כשיר, בגיר, מעל גיל 18, לקבוע כיצד ועל ידי מי יטופלו ענייניו בעתיד כאשר לא יוכל לטפל בהם בעצמו, בתנאי שהוא מבין את המשמעות, המטרות והתוצאות של מתן ייפוי הכוח המתמשך.

האדם "הממנה" בוחר מרצונו, בשלב שהוא מבין ומסוגל לקבל החלטות ולבצען, מי יטפל בענייניו האישיים, הרפואיים והרכושיים או חלקם, וכיצד ייראו חייו אם וכאשר תחול הרעה במצבו. לשם כך הוא ממנה מיופה כוח, שיהיה מוסמך לפעול בשמו בעתיד כאשר הוא לא יכול עוד לקבל החלטות בענייניו ולבצען. הממנה רשאי לקבוע שמיופה הכוח יקבל שכר ולקבוע את היקף השכר שלו.

על מיופה כוח לפעול על פי הנחיות הממנה, ועליו לחתום ולאשר בכתב בפני עורך דין, או בפני בעל מקצוע רפואי בייפוי כוח רפואי, את הסכמתו לתוכן ייפוי הכוח המתמשך, כולל ההנחיות המקדימות.

אדם יכול להחליט על מינוי מיופה כוח יחיד ועל מיופה כוח חלופי, למקרה שמיופה הכוח הראשון לא יוכל או לא ירצה לפעול בשמו. כמו כן הוא יכול למנות מיופיי כוח אחדים ולהחליט אם הם יפעלו במשותף או בנפרד ומי יכריע ביניהם במקרה שתתגלע מחלוקת.

סוגי ייפוי כוח מתמשך:

 1. ייפוי כוח מתמשך בעניינים אישיים הכוללים גם עניינים רפואיים – ייפוי כוח זה מתייחס לרווחה האישית של האדם, למקום מגוריו, לצרכיו היום-יומיים, לבריאותו ולענייניו הגופניים, הנפשיים והחברתיים. ניתן גם לערוך "ייפוי כוח מתמשך רפואי", שמתייחס לענייניו הבריאותיים בלבד, ועל ייפוי כוח כזה אפשר לחתום לא רק בפני עורך דין אלא גם בפני רופא, אח, עובד סוציאלי או פסיכולוג. במסגרת ההנחיות המקדימות הממנה יכול לקבוע את זהות המטפל או לבחור את מקום מגוריו, באילו נסיבות יועבר לסידור חוץ-ביתי וכדומה.
 2. ייפוי כוח מתמשך בעניינים הרכושיים – ייפוי כוח זה מתייחס לטיפול בכלל נכסיו, כספיו והתחייבויותיו של האדם. הממנה יכול לקבוע כי מיופה הכוח מוסמך לקבל בשמו כל החלטה עתידית או לקבוע במסגרת ההנחיות המקדימות אילו החלטות הוא מבקש שיתקבלו בעתיד בנוגע לענייניו הרכושיים, לדוגמה שמיופה הכוח ימכור או ישכיר את ביתו בהתקיים נסיבות מסוימות. האדם הממנה יכול לקבוע "אנשים מיודעים" שיקבלו מידע או דיווחים ממיופה הכוח על החלטה שקיבל או על פעולות שביצע, או לחלופין לקבוע שהאפוטרופוס הכללי יפקח על מיופה הכוח.

ייפוי כוח מתמשך ייערך וייחתם בפני עורך דין אשר עבר הכשרה מקצועית מיוחדת לעניין זה מטעם האפוטרופוס הכללי. ייפוי הכוח המתמשך ייחתם בידי הממנה, בידי מיופה הכוח ובידי עורך דין (או איש מקצוע אחר כאמור לעיל) וכן ייחתם אלקטרונית על ידי עורך דין, אשר ימשיך בתהליך עד לאישור האפוטרופוס הכללי, תהליך האורך חודש עד שלושה חודשים.

חובה להפקיד את ייפוי הכוח המתמשך במרשם המנוהל על ידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים באמצעות הפקדה מקוונת על ידי עורך דין בעל כרטיס חכם או באופן אישי על ידי הממנה.

ייפוי הכוח ייכנס לתוקף במועד שהממנה לא יהיה מסוגל עוד להבין בדבר אשר לשמו ניתן ייפוי הכוח או לפי התנאים שקבע הממנה או על פי חוות דעת רפואית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. מאמר חשוב.
  המינוי הוא בחירת אמון, אמון רב. אבל כבר היו דברים מעולם.
  מספר שאלות:
  מי מחליט לגבי הכשירות של "הממנה" ?
  מה מונע מ-מיופה הכוח לפעול לפני הזמן ?
  האם ניתן לפקח על עבודת מיופה הכוח, האם הוא חייב בדיווח ?
  האם מיופה הכוח גובה שכר ?
  תודה,
  אמנון

 2. חשבונות בנק בחו"ל והוא גר בארץ, האם זה יחול גם עליהם? האם החוק מתאים לכל הארצות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן