מה שלמדתי מניסיוני האישי

פוליגרף או פוליבלוף?
צילום: משרד החקירות האמריקני בארה"ב en.wikipedia.org

בעבר עברתי פעמים אחדות בדיקת פוליגרף. מהבדיקות הללו הגעתי למסקנה חד-משמעית: המכשיר איננו מודד שום דבר. אין הוא אלא אמצעי לחץ לשכנע את הנחקר לחשוף מה שהוא רוצה להסתיר.

ואיך זה עובד? ראשית משכנעים את הנחקר שהוא נבדק על ידי גלאי שקרים. וכל אימת שהוא יענה "לא" במקום "כן" או "כן" במקום "לא", המכשיר יגיב והשקר יתגלה. לאחר סדרת שאלות סרק כגון "האם קוראים לך יעקב?", "האם אתה עובד אינטל?" מגיעה שאלה שנועדה לברר אינפורמציה על הנבדק, למשל: "האם אתה מכור לסמים?" אם יענה "כן", הרי שהבודק השיג את מטרתו והבדיקה הסתיימה בדיווח שהנבדק אינו כשיר לעבוד בחברה.

אם הוא יגיד "לא" הבודק תמיד ידווח לו שהפוליגרף הראה שהוא שיקר. אם באמת הנבדק שיקר והוא מאמין באמינותו של הפוליגרף, הוא ייתקף בחרדה כי יחשוב שנתפס בקלקלתו. ואז התגובות שלו (לא בפוליגרף כי שם לא נתגלה דבר) נבחנות ביחס לכך שהפוליגרף "הגיב" על שקר. ברוב המקרים הוא נשבר ומודה ששיקר.

גם אם הנבדק מחליט לכפור בתוצאת הפוליגרף (אף שהוא באמת שיקר) הבודק, שהוא בעצם פסיכולוג, יכול להבחין בנבדק השקרן כי הוא לחוץ ונבוך, ואם יפעיל עליו לחץ מתון, יוכל להשיג ממנו הודאה.

אם הנבדק לא שיקר, הוא לא יהיה לחוץ אלא ייתכן שישתומם ואפילו ייראה מבודח. בכל מקרה אם הנבדק עומד על דעתו שלא שיקר, הבודק לא יכול לעשות דבר! משום שלמעשה, ההחלטה שהנבדק משקר לא באה מהפוליגרף אלא היא החלטה יזומה מצד הבודק.

ובנימה אישית, בפעם ראשונה ששלחו אותי לפוליגרף רצו לבדוק אם אני משתמש בסמים. בכל פעם ששאלו אותי האם השתמשתי בסמים ועניתי לא, הבודק אמר לי שהפוליגרף מראה ששיקרתי. אולם אני מעולם לא נגעתי בסם כל שהוא ואני אפילו לא מעשן ובקושי לוגם 4 כוסות יין בפסח. אני אפילו לא מכור לקפה ולא לתה ולא לשום דבר, חוץ מלאוויר, למים, לקצת אוכל ולכמה שעות שינה ביממה. ולכן הייתי חייב להתעמת עם הבודק שהוא אינו טכנאי פוליגרף אלא פסיכולוג. לאחר שהבודק נוכח לדעת שאני עומד על דעתי הוא הניח לי.

אבל נניח שהייתי נרקומן. אם הייתי מאמין בפוליגרף, ברור שהייתי חושב: "תפסו אותי, אין ברירה, אגיד את האמת" ואז הייתי מזמר, אף על פי שבעצם הפוליגרף לא הראה כלום!

במשך השנים נבדקתי עוד כמה פעמים בפוליגרף, ובבדיקה עלו "גילויים" של כל מיני "שקרים" שלא היו ולא נבראו. מניסיוני האישי למדתי שהפוליגרף הוא פוליבלוף! וגם מי שמשקר לא יוצר תגובה בפוליגרף. כל הפליליים "המקצוענים" יודעים את האמת על הפוליגרף, לכן אותם לא שולחים לבדיקה הזאת. אי לכך הפוליגרף אינו קביל בבית משפט.

ניתן אומנם לחשוף שקרים בקרב נבדקים פתאים שמאמינים בפוליגרף, אך המשפט: "נבדק בפוליגרף ונמצא דובר אמת" הוא מגוחך.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

  1. מענין, אם זה כך, מדוע בכלל המשטרה והמוסדות הממשלתיים שלא לדבר על משרד ראש הממשלה והקבינט מקיימים את ה"טכס" הזה. אולי מי שמסרב לבדיקה כזו ניתן להאמין שבאמת יש לו מה להסתיר, מה שמקל לאחר מכן לסחוט ממנו הודאה. ויותר מכך, בתי המשפט האמורים לדעת את מה שאתה יודע, אמורים לדחות על הסף כול טיעון הנסמך על בדיקה כזו- מה שלא שמעתי עדיין מפי שופט.

    1. כפי שכתבתי, מי שמאמין לבדיקה ניתן בדרך כלל להוציא ממנו את האמת. הבודק הוא פסיכולוג. לנבדק אין קשר עין עם מצג הפוליגרף. אין גם תעוד של הבדיקה (כמו ל EKG). אחת "הבדיקות" היא לחץ דם. אין דבר כזה בדיקת לחץ דם ONLINE (בזמן אמת) בדיקת לחץ דם זה תהליך של כמה דקות. יש חיישנים ששמים על הבגדים!

    1. בפוסט שלי לא הבעתי דעה אישית אלא מסקנה מהתנהלות הבדיקות שלי בהן המפעיל בישר לי על גילויי "שקרים" שלא היו ולא נבראו ואחרי שהכחשתי אותם בתוקף הוא ירד ממני. אני לא יכול לפרט אבל אני יודע בודאות מה הוא חיפש אצלי. אם המכשיר היה אמיתי הוא לא היה צריך לאתר שקרים כאשר דיברתי אמת. וזה קרה כמה פעמים. לכן אין פה דיעה אישית אלא ממצאים מדעיים.

    1. אם תקרא היטב את הפוסט שלי תבין. השיטה עובדת כאשר הנבדק התמים מאמין בפוליגרף. במקרה זה הוא סבור שהשקרים שלו נתגלו על ידי הפוליגרף והוא נשבר ומודה במה שקיווה להסתיר. בפועל הפוליגרף לא גילה דבר אלא המפעיל שהוא פסיכולוג ביים את הגילוי ואם זה נופל על שקר הנבדק סבור שהוא נתפס. עכריינים מקצועיים לא ינידו עפעף במקרה זה לכן לא בודקים אותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אייזנברג

נורת אזהרה

הפסד העלבון בליסבון

תמונה של אבי

מגדלור של תקווה

הנאום המכונן של הגנרל הצרפתי שארל דה גול