מתנות נשארות במשפחה

מעמדן של מתנות מהורים לעת גירושין
תמונה של יעל
עו"ד יעל גיל

במהלך הנישואין לעתים מזומנות אחד מבני הזוג מקבל מתנה בסדר גודל נכבד מהוריו. במקרה של גירושין בדרך כלל ההורים רוצים את מתנתם, או לפחות את מחציתה, בחזרה, כדי שלא תעבור לבעל או לאישה שמתגרשים מילדם. בפרט נכון הדבר אם המתנה ניתנה בסמוך לתחילת הליך הגירושין בין הצדדים. אלא שעל פי רוב, מאחר שההורים נתנו את הטובין – למשל כספים או דירה – במתנה, אין הם יכולים לחזור בהם מהנתינה, לעוגמת נפשם הרבה.

רונית וישי היו נשואים כשמונה שנים והיו להם שני ילדים. הוריו של ישי ביקשו לסייע לבנם לרכוש דירה. בני הזוג חתמו על חוזה לשם רכישת הדירה וההורים שילמו את התשלום הראשון בגין תמורת הדירה בסך 500,000 ש"ח. כשבוע לאחר שההורים העבירו את הכספים לבעל הדירה פתחה רונית בהליכי גירושין נגד ישי. ההורים כמובן דרשו את כספם בחזרה, אך מאחר שהיה מדובר במתנה גמורה שהם נתנו בלי להתנות תנאים ובלי סייגים, בית המשפט פסק כי הכספים יתחלקו בין רונית לבין ישי ולא יוחזרו להורים. אם ההורים היו נוהגים אחרת, הם היו יכולים לקבל את כספם בחזרה, כפי שאסביר להלן.

כאשר אדם נותן לאדם זר כספים, חזקה היא כי הוא נתן לו הלוואה, אבל כאשר מדובר בבני משפחה קיימת בפסיקה "חזקה הפוכה", שפירושה שכספים שמעבירים הורים לילדיהם ניתנים במתנה. אם ההורים מבקשים לתת הלוואה, עליהם להציג ראיות מתאימות שלא מדובר במתנה אלא בהלוואה או במתנה על תנאי. אם הוריו של ישי היו מבקשים מישי ומרונית לחתום על הסכם הלוואה עמם בנוגע לסכום שנתנו, הם היו יכולים לדרוש את כספי ההלוואה בחזרה.

עוד ניתן לטעון כי משהעביר הורה כספים לבני הזוג הוא נתן להם מתנה על תנאי – שיישארו נשואים, ומשהם מתגרשים המתנה אמורה לחזור להורים. אבל בגין החזקה ההפוכה על ההורים לסכם זאת מראש עם ילדיהם. על פי סעיף 4 לחוק המתנה, מתנה יכולה להיות על תנאי והורה יכול לומר לבני הזוג – ועליו אף להחתימם על מסמך בכתב – כי המתנה שהוא נותן להם היא בתנאי שיישארו נשואים, שאם לא כן המתנה תחזור להורים. כך אפשר למנוע עוגמת נפש רבה של ההורים אשר נותנים מתנה לילדם וזמן קצר לאחר מכן רואים איך עמל של שנים – בדמות מאות אלפי שקלים ולמעלה מכך שנתנו – יורד לטמיון.

אם הורה מתחייב לתת לילדים מתנה בעתיד, על פי סעיף 5 לחוק המתנה התחייבות כזו טעונה מסמך בכתב. כל עוד לא שינה מקבל המתנה את מצבו בהסתמך על ההתחייבות, רשאי הנותן לחזור בו ממנה, זולת אם ויתר בכתב על רשות זו. כמו כן, נותן המתנה רשאי לחזור בו מהתחייבותו אם יש סיבה מוצדקת, כמו התנהגות מחפירה של מקבל המתנה כלפי הנותן או כלפי בן-משפחתו או הרעה ניכרת שחלה במצבו הכלכלי של הנותן.

גם במקרה כזה, אם הורים יתחייבו לתת לילדיהם מתנה בעתיד יעמדו להם טענות על התנהגות מחפירה מצד הילדים או מי מהם כלפיהם או טענות בדבר הרעה במצבם הכלכלי, אשר יאפשרו להם לחזור בהם מן ההבטחה לתת מתנה גם אם ילדם או בן הזוג או בת הזוג ידרשו מהם לקיים את הבטחתם. כמו כן, אם ההתחייבות לתת מתנה לא תינתן בכתב לא יהיה לה תוקף.

מתן מתנה לילדים הנו מעשה נאה ואצילי מצד הורים, אשר לעתים חוסכים מפיהם על מנת לסייע לילדיהם. מה רב צערם כאשר כספיהם ניתנים בסופו של דבר למי שמאמלל את בתם או את בנם. כפי שהראיתי, ניתן להקדים תרופה למכה ולפעול בדרך מושכלת על מנת להשיב את הכספים להורים.

*

כתובת האתר של עו"ד יעל גיל: www.yaelgil.co.il

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. חיפשתי מידע מבהיר זה והנה סוף כל סוף עוד יעל גיל מיידעת, מפרטת תנאים ובהדגשים כאן שמה ״על ״ השולחן״ את החשדות שלי ושלנו… שמחתי מאוד לדעת יותר, תודההההה

  1. על כל הנושא חל חוק המתנה, שלא משתנה כמובן אם מדובר בנכדים. אם המתנה ניתנת לשני בני הזוג ללא הסתייגויות או ראיות לכוונות אחרות, היא תחולק ביניהם לעת גירושין. אם המתנה ניתנת רק לנכד ולא לאשתו לדוגמה, אזי צריך לחול חוק יחסי ממון המחריג מתנות וירושות ממסת הנכסים המחולקת לעת גירושין, אבל… במדינת ישראל תמיד יש אבל, אם המתנות או הירושות התערבבו, זה עלול להוות בעיה ושוב החלוקה עלולה להיות לשני בני הזוג המתגרשים.

 2. אם נתת מתנה למה כעת לנשל אחד מבני הזוג ממנה? ואם הוא עבד יותר והכניס יותר לקופה המדותפת מבן הזוג השני?

  1. זה כמובן תלוי בהורים וברצונם. ירצו יתנו מתנה ללא תנאים וללא הסכמים, לא ירצו, יעשו את הנדרש כדי להשיב לעצמם את המתנה שניתנה על תנאי שבני הזוג יישארו נשואים.

 3. אחרת הצד העני בזוג יהיה נתון לסחטנות של הצש שהוריו תרמו יותר

 4. מאמר מעולה וחשוב.
  היום חייבים להגן על כל השקעה כולל מתנות לילדים ולא להתבייש להחתים על מסמך מתאים בייעוץ עו"ד משפחה.

 5. מה דין מכונית שנתנה במתנה לגבר ע"י הוריו והיא רשומה על שמו בלבד (של מקבל המתנה)? צורפה לשם כך הצהרה חתומה ע"י ההורים שהמכונית היא מתנה לבנם.
  המכונית השנייה רשומה ע"ש הצד השני אבל נרכשה במשותף מהחשבון המשפחתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך