סחבת בדרך אל העונש

הסחבת והעיכובים במערכת אכיפת החוק
תמונה של אליהו בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

ב-20 בספטמבר נודע שנגזר עונשו של הנהג שגרם לתאונת הרכבת על יד בית יהושע – שש שנות מאסר נגזרו עליו. התאונה קרתה משום שמכוניתו נתקעה על המסילה, וכתוצאה מכך נהרגו חמישה אנשים ונפצעו 81. זה היה בשנת 2006. ראשית המשטרה חקרה את המקרה, אחר כך הפרקליטות בדקה את העדויות ואז הפרשה עברה לבית המשפט והמשפט התנהל. כך חלפו עשר שנים.

אתם חושבים שזה מתקבל על הדעת שהעונש על עבירת תנועה שגרמה לתאונה כזאת ייגזר אחרי עשר שנים? אני חושב שזה בלתי נסבל.

לפני שנתיים התפוצצה פרשת שחיתות שזכתה לשם "פרשת ישראל ביתנו", מפני שמעורבים בה מקורבים לאותה מפלגה: סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום, השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב, ראש מטה "ישראל ביתנו" דוד גודובסקי וכן מנכ"ל משרד החקלאות רמי כהן והמנכ"ל לשעבר של חברת נתיבי ישראל (מע"צ) שי ברס.

לפני שבועיים דיווח אחד העיתונים כי "בקרוב" תודיע פרקליטות המדינה על הגשת כתבי אישום נגד 36 "חשודים" בפרשה. זאת לאחר שהמשטרה אספה עדויות וחקרה "באזהרה" את החשודים ועוד אנשים שנוגעים בעניין. קשה להבין את התנהלות הפרקליטות. כתבי אישום בפרשה כזאת צריך להגיש מהר ככל האפשר. ככל שעובר זמן חלק מן העדים יכולים ללכת לעולמם, או להיעלם, או לשכוח את הדברים שזכרו בזמן שנחקרו במשטרה.

בראשית חודש ספטמבר התמוטט חניון ברחוב הברזל ברמת החייל. שבעה אנשים נהרגו ועשרות נפצעו. את החקירה, במקרה הזה, צריכים להתחיל מהנדסי בניין, שצריכים להבין מדוע התמוטט המבנה הזה. לפי התוצאה ברור שדבר כזה לא צריך לקרות. רק אחרי שהמהנדסים יגיעו למסקנות שלהם תוכל המשטרה להתחיל לחקור מי אחראי לתוצאה. אחר כך יעבור חומר החקירה לפרקליטות, ואחר כך…

מתי לדעתכם יוגש כתב אישום ומתי יפסוק בית המשפט מי אשם? הנה כמה עובדות שעל פיהן אפשר להעריך. ב-19 באפריל 2012 התמוטט מבנה של מערכת תאורה שהוכן בהר הרצל לקראת טקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות. ההתמוטטות קרתה בזמן שהתקיימה חזרה לטקס. חיילת שהייתה שם נהרגה ושישה אנשים נפצעו. השנה, כלומר אחרי ארבע שנים, הוגשו כתבי אישום נגד המעורבים. עכשיו יתחיל להתנהל המשפט, והסחבת עוברת לבית המשפט. לפי חישוב שעשה אחד העיתונאים, הזמן הממוצע שעובר מתאונה בסדר גודל כזה עד להגשת כתב אישום הוא שש שנים.

מעניין מה היועץ המשפטי לממשלה (הנוכחי וגם קודמיו) חושב על הסחבת הזאת, ומה חושבת שרת המשפטים. אולי הם מרוצים מהמצב כמות שהוא? אף שברור שהמצב הזה בלתי נסבל. האם יש תקווה שהם יתעוררו ויעשו משהו? האם מישהו יכול להעיר אותם?

תקנו אותי אם אני טועה.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. נמשכים יחד חודשיים גם כשמגובר בפסק דין מוות. ככה יש אפקטיביות למערכת אכיפת החוק. אצלנו זאת בדיחה עצובה.

  2. ההרתעה מאבדת אפקט ןגם העונש בפועל לא יכול להיות מיושם

  3. יכול להיות שעבריינים מסוכנים מסתובבים חופדיים שנים לפני שכולאים אותם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אלוהים אינו שוטר

עבריינים בחסות הדת – כיצד ניתן להסביר את הסתירה