איתור צו ירושה

7 דברים שחייבים לדעת
תמונה: freepik.com

צו ירושה הוא צו המחלק את עיזבונו של מנוח שנפטר ולא ערך צוואה תקפה, או שצוואתו אינה כוללת את כל עיזבונו של המנוח. צו הירושה קובע מי הם היורשים של המנוח, ומה חלקם של כל אחד מהיורשים בעיזבון.

חשיבות איתור צו הירושה היא גדולה, שכן צו הירושה מאפשר ליורשים לממש את העיזבון של המנוח לאחר פטירתו, ולחלק אותו על פי דין. לכן ערכנו לפניכם מאמר מקצועי, שיפרט עבורכם 7 דברים שאתם חייבים לדעת על איתור צו ירושה.

1# ללא צו ירושה לא תוכלו לחלק ביניכם את הירושה

לאחר שאדם נפטר, לא ניתן להשתמש בנכסיו, והם יכולים להתחלק בין היורשים רק לאחר שניתן צו ירושה, והיורשים פרעו את כל חובות המנוח. לכן על מנת לחלק את הירושה ביניכם, עליכם קודם כל לאתר את צו הירושה, ולאחר מכן עליכם למסור את הצו לכל מקום בו המנוח החזיק את רכושו.

2# את צו הירושה יש לאתר באופן מקוון

רשם הירושה לא מנפיק צווי ירושה פיזיים, אלא רק באופן דיגיטלי, ולא ניתן לקבל צו ירושה בלשכת הרשם לענייני ירושה. לכן את צו הירושה יש לאתר באופן מקוון, באתר הרשם לענייני ירושה.

על מנת לאתר את צו הירושה באופן מקוון, אין צורך בשירות של עורך דין ירושה . פשוט עליכם להיכנס לאתר רשם הירושה ולמלא את פרטי המנוח. לאחר מכן אתם יכולים לבקש לקבל העתק צו חתום דיגיטלית או חתום בחותמת אפוסטיל, אם אתם נדרשים להציג את הצו במדינות זרות.

3# קבלת העתק צו ירושה כרוך בתשלום אגרה

שירות קבלת העתק צו הירושה כרוך בתשלום אגרה לרשם לענייני ירושה. נכון לשנת 2024 האגרה בעבור העתק צו ירושה עומדת על סך של:

העתק צו חתום דיגיטלי – 5.70 ₪.

צו ירושה חתום בחותמת אפוסטיל – 44.70 ₪.

שימו לב, שמבקש הבקשה לצו ירושה מקבל באופן אוטומטית את צו הירושה הדיגיטלי לכתובת המייל שנרשמה בבקשה. כמו כן, אין צורך להציג צו ירושה בפני גופים המקבלים אותו באופן אוטומטי, כמו בנקים, חברות ביטוח, רישום מקרקעין, רשות התאגידים וכו'.

4# כל אדם יכול לאתר צו ירושה

צו ירושה אינו נחלתם הבלעדית של היורשים, וכל אדם שמזדהה בפני המערכת, יכול לשלם את האגרה ולאתר את צו הירושה. כך יכולים לאתר את צו הירושה גם בני משפחה של יורשים, מכרים או נושים של המנוח.

5# חשוב לאתר את הבקשה לצו ירושה, עוד לפני שצו הירושה ניתן

לאחר פטירת המנוח, חשוב לנסות לאתר את הבקשה לצו ירושה, עוד לפני שצו הירושה שניתן. לאחר שמוגשת בקשה לצו ירושה, הרשם לענייני ירושה מאפשר זמן קצוב להגיש התנגדות לירושה.

איתור הבקשה לצו ירושה במועד, יאפשר לכם להגיש התנגדות לצו ירושה במועד. למשל במקרים בהם איתרתם צוואה של המנוח, במקרים בהם לא נכללתם בבקשה לצו ירושה למרות שאתם יורשים על פי דין וכו'.

6# שירות חדש מתריע ליורשים על הגשת בקשה לצו ירושה

הרשם לענייני ירושה הנפיק שירות חדש, שיתריע לכם בזמן אמת על הגשת בקשה לצו ירושה. כל שעליכם לעשות הוא להיכנס לאתר הרשם לענייני ירושה ולבקש להירשם לשירות ההתראות הנקרא "מגן יורשים". לאחר שתמלאו את פרטיכם, תזכו לקבל הודעה לטלפון הנייד או לדואר האלקטרוני, ברגע שתוגש בקשה לצו ירושה.

השירות אינו כרוך בתשלום, והוא חוסך לכם את הטרחה שבלעקוב באופן יזום אחר הגשת בקשה לצו ירושה, יום אחר יום, במטרה לא לפספס את המועד להגשת התנגדות לצו ירושה בזמן. שימו לב שלאחר שנתיים מיום ההרשמה לשירות, תוקפו יפוג.

7# ניתן לבטל צו ירושה גם לאחר שהוא כבר ניתן

אם בכל זאת פספסתם את המועד להגיש התנגדות לצו ירושה, דעו שניתן לבטל צו ירושה גם לאחר שהוא כבר ניתן.

אם איתרתם צו ירושה, ואתם מאמינים שיש לכם סיבה מוצדקת להתנגד לצו הירושה, אתם יכולים לבקש לתקן או לבטל את צו הירושה. למשל במקרים בהם גיליתם טעות בצו הירושה, או שהתגלתה לכם צוואה חדשה.

חשוב לדעת שביטול צו ירושה הוא הליך מורכב, ושתאלצו לנמק ולהצדיק את הסיבות לכך שלא הגשתם את ההתנגדות לצו ירושה בזמן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן