מזונות אישה – 7 דברים שחובה לקחת בחשבון

חובה המוטלת על בעל מכוח הדין האישי הדתי
תמונה סמלית
תמונה: freepik.com

מזונות אישה הם חובה המוטלת על בעל מכוח הדין האישי הדתי. חובת הבעל היא לשלם כספים לאשתו, במטרה לעזור לה לקיים את עצמה כלכלית, במצב בו בני הזוג החלו בהליכי הפרידה, אך טרם התגרשו.

מה גובה תשלום מזונות האישה, שגבר חייב לשלם? מי זכאית לקבל מזונות אישה? מי עלולה לאבד את זכותה לתשלום מזונות אישה? ומתי גבר עלול לשלם מזונות אישה כעונש? לפניכם 7 דברים שחובה לקחת בחשבון על מזונות אישה.

1# גבר חייב לשלם מזונות אישה בהתאם לרמת החיים אליה התרגלה האישה

הכללים לקביעת גובה תשלום המזונות נבחנים לפי סכום הכסף הדרוש לאישה לקיים את עצמה. העיקרון הוא – עולה עמו ואינה יורדת. כלומר, במהלך גירושין האישה זכאית לקבל מזונות על פי רמת החיים אליה הייתה רגילה לפני שנישאה לבעלה, ולא פחות מהרמה אליה היא הורגלה כאשר היא חיה עם בעלה.

יחד עם זאת, מסביר עו"ד שי קדמי כי ישנו חריג כאשר אישה באה מבית עשיר ומתרגלת לרמת החיים של בעלה, שהינה נמוכה יותר. אם בעלה סיפק לה רמת חיים נמוכה יותר במהלך הנישואין, האישה אינה יכולה לדרוש מזונות אישה גבוהים יותר מרמת החיים שהתרגלה אליה כשחיה עם בעלה.

2# אישה גרושה אינה זכאית למזונות אישה

על פי הדין הדתי, מזונות אישה הם זכות הניתנת לאישה נשואה בלבד, כחלק מחובות הגבר לדאוג לה כלכלית, להם הוא מתחייב ברגע הנישואין. לאחר הגירושין, הגבר לא חייב יותר בחובות הנובעים מהנישואין, והאישה אינה זכאית יותר להמשיך לקבל מזונות אישה.

3# אישה עובדת עלולה לאבד את זכותה למזונות אישה

מזונות אישה משולמים לאישה על מנת שתוכל לקיים את עצמה כלכלית. אישה שעובדת, יקוזז שכרה מדמי מזונות האישה להם היא זכאית. במקרים רבים, התוצאה היא שהאישה לא תהיה זכאית לקבל מזונות אישה. יחד עם זאת חשוב לדעת שהבעל לא יכול לחייב אישה שלא עבדה במהלך הנישואין, להתחיל לעבוד, במטרה להפחית את חובתו בתשלום מזונות אישה.

4# אישה מורדת אינה זכאית לתשלום מזונות אישה

אישה מורדת היא מי שלא מקיימת את חובת האישות עם בעלה, במשך תקופה ארוכה, מבלי שיש לה סיבה שתצדיק את הסירוב. כך למשל אישה שעזבה את הבית למשך שנה ומסרבת לחזור לחיות עם בעלה, ללא כל סיבה מוצדקת, גם לאחר שהוכרזה כמורדת על ידי בית הדין, לא תזכה לקבל מזונות אישה. סיבה שמצדיקה את הסירוב יכולה להיות גבר שבוגד, ניכור הורי, אלימות של הגבר, כולל אלימות מינית, אלימות כלכלית או אלימות מילולית, ועוד.

5# אישה שבגדה תאבד את זכותה למזונות אישה

בגידה של אישה נחשבת לאחת מהעבירות החמורות ביותר בהלכה היהודית. ההשלכות של בגידה על חיי הנישואין הן שהאישה מחויבת בגירושין, ושנשללות ממנה מידית כל זכויותיה מהנישואין, כולל זכותה למזונות אישה. בנוסף גם מעשים שלא מעידים בהכרח על בגידה, אך מעלים חשד, כמו למשל התגפפות עם גבר זר, עשויים לגרום לאישה לאבד את זכותה למזונות אישה.

כמו כן גם מעשים של אישה המביעים חוסר צניעות על פי ההלכה, יכולים במקרים מסוימים לגרום לה לאבד את זכותה למזונות אישה, אם בעלה הזהיר אותה, אך היא המשיכה לנהוג בחוסר צניעות. מעשיה הלא צנועים של אישה יבחנו באופן סובייקטיבי, בהתאם לנסיבות של בני הזוג, בהתאם למנהגי הצניעות הנהוגים בחברתם (חילונית, מסורתית, חרדית וכו').

6# גבר אינו זכאי למזונות אישה

מזונות אישה הם חיוב מן הדין הדתי, ומקורם בהתחייבויותיו הכלכליות של הגבר כלפי האישה בעת הקידושין. בניגוד לגבר, האישה אינה חייבת בכלכלתו של הגבר, והדין הדתי לא מכיר במזונות עבור גבר. בנוסף לגברים, גם נשים ידועות בציבור ואף נשים שנישאו בנישואין אזרחיים, אינן זכאיות לקבל מזונות אישה כחלק מהדין הדתי. יחד עם זאת, הפסיקה הכירה במתן מזונות משקמים, לטובת בן זוג שהיה תלוי כלכלית בבן זוגו, במקרים חריגים שבן הזוג לא יוכל לקיים את עצמו ללא הסיוע הכלכלי. מזונות אזרחיים אלה, ניתנים ללא הפליה, גם לגברים, גם לנשים שלא נישאו כדת משה וישראל וגם לנשים ידועות בציבור.

7# ניתן להטיל על גבר מזונות אישה עונשיים

במקרים של סרבנות גט, בית הדין הרבני מוסמך לפסוק מזונות "מעוכבת מחמתו", שאלו מזונות עונשיים לגבר שמעכב את אשתו מלהתגרש, למרות שחויב לתת לה גט.

מזונות אישה עונשיים, מטרתם לעודד את הגבר לתת לאישה גט, ולכן הם לא יושפעו משכרה של האישה, והאישה תקבל את המזונות, גם אם היא משתכרת מספיק כדי לקיים את עצמה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן