תבעו אותך – מתי נכון להגיש תביעה שכנגד?

מי רשאי להגיש
סמלי
תמונה: freepik.com

לעיתים, נתבעים בוחרים להגיש בצירוף לכתב ההגנה כתב תביעה שכנד נגד התובע. אך הגשת תביעה שכנגד טומנת גם חסרונות לצד יתרונותיה, ולכן יש לשקול בכובד ראש האם כדאי להגיש תביעה שכנגד או לא.

במאמר שלפניכם מרוכז המידע העיקרי בעניין הגשת תביעה משפטית שכנגד, ומתי נכון להגיש תביעה זו.

מהי תביעה שכנגד?

תביעה שכנגד, אינה פותחת או מתחילה הליך משפטי מסוים, אלה מוגשת במסגרת תביעה קיימת. כאשר לנתבע בתיק מסוים קיימת עילת תביעה נגדית מול התובע, הוא רשאי להגיש כתב תביעה שכנגד נגד התובע המקורי, ותביעה זו תוגש לבית המשפט בצירוף לכתב ההגנה. ניתן להגיש תביעה שכנגד גם כאשר עילות התביעה אינן זהות.

על אף העובדה שמדובר בשתי תביעות המתנהלות במסגרת אותו הליך, הן אינן תלויות אחת בשנייה. כלומר, מסביר עו"ד גיא רוטרף , התביעה שכנגד אינה תלויה בהמשך התביעה המקורית, והיא יכולה להמשיך להתנהל גם במידה והתביעה המקורית תדחה או תמחק.  

מי רשאי להגיש תביעה שכנגד?

תנאי להגשת תביעה שכנגד נוגע לעניין זהות הצדדים. כלומר, תביעה שכנגד לעולם תוגש על ידי הנתבע בתביעה המקורית כנגד התובע בתביעה המקורית. על אף האמור לעיל, בפני הנתבע עומדת האפשרות לצרף לתביעה  נתבעים נוספים לצד התובע המקורי. כלומר, במסגרת כתב תובעה שכנגד, ניתן לתבוע לא רק את מי שהגיש את התביעה המקורית.

איך מגישים תביעה שכנגד?

כפי שצוין קודם, כתב תביעה שכנגד יוגש על ידי הנתבע המקורי ככתב טענות נפרד, בצירוף לכתב ההגנה. כיוון והתביעה שכנגד מוגשת בצירוף לכתב ההגנה, תביעה שכנגד תוגש טרם חלפו 30 ימים מיום המצאת כתב התביעה.

כיוון ומדובר בתביעה לכל דבר ועניין, בעת הגשת התביעה שכנגד נדרש תשלום אגרה מלאה בהתאם לסכום התביעה.

תביעה שכנגד בהליכים שונים

לא בכל ההליכים קיימת אפשרות להגיש כתב תביעה שכנגד. תביעה שכנגד ניתן להגיש במסגרת סדר דין רגיל, בהליך תביעות קטנות ובסדר דין מהיר.

  • תביעה שכנגד בתביעות קטנות – בתביעות קטנות ניתן להגיש כתב תביעה שכנגד, אך תביעה זו כפופה להגבלות של תביעות קטנות. כלומר, סכום התביעה שכנגד לא יעלה על 36,400 שקלים. חשוב לציין, כי הגשת כתב תובענה שכנגד בתביעות קטנות אינה תלויה בבקשת רשות מבית המשפט.
  • תביעה שכנגד בסדר דין מהיר – הגשת כתב תביעה שכנגד בסדר דין מהיר, תתאפשר בהתקיים שלטשה תנאים מצטברים השונים במעט מהגשת תביעה שכנגד במסגרת הליך רגיל. ראשית, בניגוד למה שנאמר לעיל, בסדר דין מהיר לא ניתן לצרף לכתב התביעה שכנגד נתבעים נוספים וחדשים, אלה התביעה שכנגד תעמוד רק כלפי התובע המקורי. שנית, התביעה שכנגד כפופה גם היא להגבלות של סדר דין מהיר, וסכומה לא יעלה על 75,000 שקלים. התנאי השלישי והאחרון, דורש כי נושא התביעה המקורית יהיה נושא התביעה שכנגד, או שהתביעות ינבעו מאותן עובדות וזאת בניגוד לאפשרות להגיש תביעה שלא באותו נושא במסגרת הליך רגיל. 

מתי כדאי להגיש תביעה שכנגד?

בכדי לבחון מתי כדאי להגיש תביעה שכנגד, יש לקחת בחשבון את היתרונות והחסרונות הטמונים בהגשת תביעה שכנגד.

אחד היתרונות של הגשת תביעה שכנגד הוא שתביעה זו עשויה להפעיל לחץ על התובע המקורי. זאת כיוון שבמסגרת אותו הליך, הוא לא רק תובע שעשוי לזכות בפיצוי כספי, אלה הוא גם נתבע שעשוי להיות מחויב בתשלום. הלחץ שמופעל, לעיתים עשוי להוביל להרתעת התובע העיקרי והגעה לפשרה. אך לצד יתרון זה, בהגשת תביעה שכנגד קיימים גם  סיכונים.

כך למשל, התובע שכנגד מאבד את יתרונותיו כנתבע, שכן הינו צריך להגיש מסמכים ולהביא עדים במקביל לתובע המקורי, מה שלפעמים מהווה חיסרון. בנוסף, הסיכוי שיוטל על התובע שכנגד הוצאות משפט בסוף ההליך עולה, והתביעה שכנגד מוגש בדרך כלל תחת לחץ זמן, דבר שמשפיע לרעה על סיכויי הצלחת התביעה.

לאור החסרונות שהועלו, התשובה לשאלה מתי כדאי להגיש תביעה שכנגד משתנה כמובן בהתאם לנסיבות, שכן כל מקרה לגופו. כעקרון, ככל שהתביעה כנגד התובע המקורי יותר חזקה ומבוססת, כך הגשת תביעה שכנגד הופכת כדאית יותר.

בכל מקרה, רצוי ואף הכרחי לפנות לקבלת ייעוץ משפטי על מנת להביא לקבלת החלטות מושכלת האם להגיש תביעה שכנגד, תוך התחשבות בסיכויי התביעה שכנגד בנסיבות העניין.   

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

דילוג לתוכן