מהו תפקידו של עו"ד דיני עבודה בייצוג מעסיקים?

הגנה משפטית על מעסיקים
עורכי דין מסביב לשולחן
תמונה: freepik.com

לרוב כאשר אנו חושבים על מהות תפקידו של עורך דין המתמחה בדיני עבודה, הרי שייצוגם של העובדים והעובדות אל מול המעסיקים ובעלי העסקים הוא זה שיקפוץ לראשנו בראש ובראשונה.

אולם לצד עבודתם הענפה לצד העובדים המבקשים למצות את זכויותיהם המגיעות להם על-פי חוק עד תום, הרי שמשרדי עריכת דין המתמחים בדיני העבודה, מקדישים לא פחות זמן מכך גם לייצוגם של מעסיקים.

לצד ייצוג המעסיק אל מול תביעות קיימות, פעילות משפטית ענפה מוקדשת לייעוץ משפטי, כזה שאשר נועד להסביר למעסיקים את זכויות וחובות העובדים, להתוות חוזי העסקה הברורים לכול ונהירים לשני הצדדים ובכך למזער ככל הניתן את מידת החשיפה לתביעה.

הגנה משפטית על מעסיקים

די ולו בטעות אנוש כדי שהיא תחשוף את המעסיק לסיכון בגין קבלת תביעה מעובד. למעשה, אלו יכולים להיות גם עובדים אשר סיימו את העסקתם בארגון, והחליטו להגיש את התביעות זמן רב לאחר מכן.

דרך ביצוע ביקורת קפדנית ובדיקה מעמיקה על בית העסק, עורך דין המתמחה בדיני עבודה יכול למזער את הסיכויים לקיומו של סכסוך או מחלוקת בין המעסיק לעובדיו. הדבר מתחיל ראשית כל בהדרכות שמטרתן להקנות למעסיקים את הידע הנדרש, למשל התייחסות פרטנית לעובדות בזמן ההיריון ולאחריו. ועורך דין בתחום גם יכול להוות אוזן קשבת ומקצועית המייעצת למעסיקים בכל רגע נתון.

ייצוג בעת תביעה

במקרים רבים, מעסיקים נאלצים להתמודד עם הליכים משפטיים הננקטים כנגדם עקב מקרים שגורים שהיו יכולים להימנע ולו אם היו מודעים לפן המשפטי ועוברים הדרכה מסודרת.

אולם כאשר המצב הנידון הוא עובדה מוגמרת, הרי שחשוב לצוות איש מקצוע שיוכל למזער את הנזק המשפטי ולעתים אף להובילו אל עבר פשרה והתדיינות אל מחוץ לכותלי בית המשפט.

עובדים אשר לדעתם פוטרו בניגוד לחוק, טענות על התעמרות בעבודה, אפליה, תשלומים שלא בוצעו או הפרשות שלא התקיימו בניגוד לנדרש – כל פן כזה עלול לחשוף את המעסיקים אל תביעות קשות ומורכבות.

עורך דין מומחה בתחום יבדוק את מידת הנזק הכספי אשר עלולה להיגרם למעסיק וכן את מידת היתכנותה של התביעה שהוגשה. בחלק מן המקרים, יוחלט להתמודד עם הנושא בין כותלי בית המשפט, ובמקרים אחרים הרי שהתוצאה המסכנת את המעסיק/ה יכולה להיות גבוהה מדי, ולכן להוביל את עורך הדין לייעץ ללקוח לגשת אל עבר פשרה.

הסדרת יחסי העבודה בחוזה העסקה

אלמנט נוסף ובו עורכי דין לדיני עבודה לוקחים חלק בלתי נפרד, הוא בניסוחו של חוזה העסקה.

מדובר במסמך שאיננו רק מכריז בריש גלי על העסקתו של העובד ובהתחלת העבודה; זהו מסמך שבראש ובראשונה מסדיר את היחסים שבין שני הצדדים. הסדרת היחסים כוללת את החובות והזכויות של כל צד וצד, וכן הסדרת היחסים כוללת מיני פרטים שונים אשר בכוחם למזער ולהצר את צעדיו של העובד בהגשת תביעה, כל זאת בכפוף לחוק.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן