הטיית מכרזים

עבירת שוחד וטובות הנאה
תמונת הצוות
משרד עו"ד שאול רן

עבירה של הטיית מכרזים עבור מועמד או קבוצה מסוימת הופכת ברוב המקרים לעבירת צווארון לבן שבה מטה המכרז זוכה לקבל שוחד וטובות הנאה עבור אותה הטיה, בכך שהוא פועל להעדיף מועמד מסוים.

עורך דין פלילי המטפל בעבירות שוחד עבור הטיית מכרזים מכיר את השיטות, אמצעים ודרכים להטיית מכרזים וכן את האופנים להימנע מהטיה פסולה וביצוע עבירה פלילית.

 

מהו מכרז?

עלי פי אחד המשרדים המובילים במשפט פלילי וצווארון לבן שאול-רן ושות' – המכרז משמש חברות עסקיות, ציבוריות וממשלתיות על מנת לקבל פתרונות לצרכים חיוניים הנוגעים לפעילותן השוטפת, בין אם מדובר על מוצר מסוים אותו הן מוכרים, שירותים שהם מעניקים, רצון לשדרג חלק ממערכים פנימיים ואף באיוש משרות חדשות או כאלו שהתפנו.

מטרתו של המכרז היא להעניק לעורך המכרז את האפשרות לבצע תחרות הוגנת ושקופה שבה כל אדם או גוף המעוניין להעניק שירותיו לחברה יפנה, במסגרת המכרז, באופן חוקי ושוויוני. כך גם בחינת המועמדים נעשית באופן ענייני, מקצועי וללא משוא פנים, כשההחלטה על הזוכה במכרז אמורה להטיב עם אותו גוף.

 

מהו מכרז ציבורי?

כפי הנהוג במדינות מערביות רבות ובתוכן ישראל, מחויבים גופים ציבוריים וממשלתיים בחובת פרסום מכרז. חלק מאותם גופים כוללים, בין היתר, תאגידים סטטוטוריים, חברות ממשלתיות, קופות חולים ועוד.

החובה לפרסם מכרז ציבורי מעוגנת בחוק חובת המכרזים. המסגרות והגופים השונים המחויבים בפרסום של מכרז ציבורי מחויבים לפרסם המכרזים תוך התייחסות לתיקונים שנעשו בחוק לאורך השנים. בתוך אותן תקנות מציין החוק את המקרים בהם קיים פטור מעריכת מכרז ציבורי.

 

הטיית מכרזים בישראל

הטיה של מכרזים בישראל הינה תופעה קיימת – הן בשוק הציבורי ובמשרדי ממשלה. הטיית מכרז היא עבירה פלילית ועלולה להוביל להגשת כתב אישום לבית המשפט בעתירה למאסר בפועל.

כיום לא קיימת חקיקה מסודרת בכל הנוגע לאקט של הטיית מכרז, כשבפרשות רבות תשומת הלב לאקט הפלילי מתרכזת באדם או הארגון אשר פעל בכדי להטות את המכרז, כשהוא עושה זאת באמצעות שוחד ו\או מתן טובות הנאה.

הטיית מכרזים מהווה נזק המקבל ביטוי במספר מישורים. ראשית, זכויותיהם של שאר המועמדים נפגעת, כשחלקם אף מועמדים ראויים וטובים יותר. זאת גם למול העובדה שאלו אשר פנו לאותו מכרז מתוך הידיעה שמדובר בהליך שקוף וענייני בו תתקבל ההצעה הטובה ביותר למען אותה מטרה.

לצד אלו, ניתן לראות שטובת הציבור נפגעת, כשהזוכה במכרז המוטה הינו אדם או גוף שרמתו המקצועית נמוכה יותר ועל כן השירותים שיעניק במסגרת זכייתו במכרז יביאו לפגיעה בציבור עצמו בסופו של תהליך. לצד כך, חשיפה של הטיית מכרזים ציבוריים וממשלתיים מהווה ביטוי נוסף שבו נפגע אמון כלל הציבור במערכת השלטונית. הדבר מצדיק העמדה לדין פלילי, הגשת כתבי אישום והיזדקקות לייצוג של עורכי דין פליליים מובילים.

 

מהו מכרז "תפור מראש"?

בעגה שנוצרה סביב תופעת הטיית המכרזים, רבים נוטים לאפיין מכרזים אשר "תפורים מראש" עבור מועמד מסוים על מנת להבטיח שהוא זה שיזכה במכרז, תוך כך שזכייתו תראה לגיטימית, הוגנת וישרה.

מכרז "תפור מראש" מהווה ביטוי לאקט של הונאה, אקט המתווסף לעבירת השוחד של נותן השוחד והמקבל, ובה משרה או פרויקט המפורסמים כמרכז לכל המעוניין מנוסחים באופן מכוון שרק מועמד מסוים יוכל לעמוד בתנאי המכרז שנוסחו.

במקרים של מכרז "תפור מראש" עורך המכרז, שלכאורה זכה לשוחד ו\או טובות הנאה, הוסיף, או נכון לומר במקרה זה "תפר", למכרז עליו הוא אמון דרישות הכרחיות מיותרות או שיש והסיר דרישות שהן הכרחיות וזאת בכדי שיתאימו למועמד מסוים ששימן את כיסיו.

"תפירת" המכרז עבור אדם או גוף מסוים באה לטשטש את העובדה שמדובר בעצם במכרז מוטה וזאת למול העובדה שתנאי המכרז, שעל פניו נתפסים כלגיטימיים בפני גורמי החוק, מתאימים לאותו אדם או גוף שנבחר לאותו מכרז.

עורך דין פלילי מנוסה יודע לומר שמקרים של מכרזים "תפורים מראש" מהווים אתגר משפטי קשה לפיצוח בו ישנו הצורך להוכיח שאכן התרחשו בחדרי חדרים אקט של הונאה בו הורכב ו"נתפר" מכרז עבור אותו מועמד, כשמנגד עורך המכרז והאחראיים עליו יטענו שפעלו ללא משוא פנים ותנאי המכרז עומדים במגבלות החוק והתקנות.

 

ביצוע עבירת שוחד על מנת להטות מכרז

עבירת השוחד הינה עבירה של מתן כסף או דבר השווה כסף באופן חשאי לאדם בעל תפקיד על מנת שיפעל באופן שנוגד את מהות תפקידו. הענקת שוחד, קבלתו ותיווך במתן שוחד נחשבים כמעשה שחיתות ומוגדרים בישראל כעבירות פליליות שתצריך סיוע משפטי מעורך דין פלילי.

עבירת השוחד לעובד ציבור מקבלת ביטוי בחוק העונשין בסעיפים 290, 291 ו-291(א), כשמי שמואשם כנותן השוחד עלול למצוא עצמו במאסר בפועל של שבע שנים, כשעובד הציבור שקיבל השוחד יכול למצוא עצמו במאסר בפועל של עד עשר שנים.

חלק מעבירת השוחד, כאמור, כוללת מתן כסף או טובות הנאה אחרות לבעלי תפקידים להם אחריות לניהול תקין של מכרזים ציבוריים וממשלתיים. חלק מאותם מכרזים מהווים בעצם משרות במגזר הציבורי והממשלתי וחלק אחר שלהם הם מכרזים הכוללים פרויקטים ציבוריים וממשלתיים אליהם ופנים חברות וגופים על מנת לזכות בביצוע הפרויקט ובכך ליהנות מהכנסה, שלא פעם מדובר על הכנסה כספית משמעותית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך