מהי בקשת חנינה?

למי ואיך מגישים אותה?
רישום של מאזניים
צילום: Toby Hudson wikimedia commons

כאשר אדם מואשם בפלילים הוא יכול להגיש בקשת חנינה על מנת שימחלו לו על העבירות שביצע וכן כך יוכל לקבל הקלה בעונש.

קיימים כמה סוגי חנינות שונים אשר מואשם בפלילים יכול להגיש, למשל" חנינה להפחתת עונש, חנינה להפחתת עונש מאסר, חנינה למחיקת רישום פלילי. בקשת חנינה יכולה להיות מעולה עבור אנשים אשר הורשעו וכן יכול להיות כי הם יכולים לקבל חנינה אשר יכולה להפחית להם את העונש בצורה משמעותית שכן כל יום במאסר יכול להיות משמעותי עבור אדם.

כאשר עומדים מול מערכת המשפט יש לדעת כי הם מבצעים שיקולים רבים וכן מעוניינים לייצר הרתעה מסוימת בקרב הציבור הרחב ולכן, יכול להיות כי העונש יהיה גדול ולכן, במצבים כאלו מומלץ להגיש בקשת חנינה מכיוון שיכול להיות כי קיימת האפשרות לקבל את החנינה ולהקל על העונש.

למי מגישים את בקשת החנינה?

בקשת חנינה הינה בקשה אשר אותה עורך דין פלילי מגיש לנשיא המדינה על מנת שיוכל לבחון מחדש את התיק ולהחליט האם מגיע לאותו נאשם שיאשר לו את בקשת החנינה אותה הגיש.

כאשר מוגש כתב אישום וכן מגיעים לבית המשפט ויוצאים אשמים, זה לא מסתיים בזה. במידה והנאשם מעוניין לנסות לבטל את העונש שלו מכיוון שחושב כי לא מגיע לו לקבל עונש כזה כמובן לאחר שהתייעץ עם עורך דינו קיימת אפשרות אשר יכולה להיות מצוינת עבור הנאשם שכן הוא יכול להגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה על מנת שיוכל לבחון היטב את התיק.

כאשר מגישים בקשת חנינה לנשיא המדינה אין מדובר על הגשת ערעור אשר מגישים לבית המשפט, אלא מדובר על סמכות אשר ניתנה לנשיא וכן רק במקרים חריגים יוכל נאשם להגיש בקשה זו שכן יש לו נסיבות אשר מצדיקות את הגשת הבקשה.

סמכות נשיא המדינה לקבלת חנינות

כאשר מגישים בקשת חנינה באמצעות עורך דין פלילי לנשיא המדינה, יש לציין כי אפשר לעשות זאת רק לאחר סיום כל ההליכים המשפטיים נגד המואשם.

בנוסף, לנשיא המדינה ניתנה הסמכות לאשר סוגי חנינות מסוימות:

  • החלפת העונש לנאשם.
  • קיצור עונש מאסר.
  • חנינה מלאה האומרת כי יימחק נגד המואשם האישום הפלילי הקיים נגדו.
  • מחיקת רישום פלילי.
  • חנינה על תנאי.

סמכויות אלו של נשיא המדינה יכולות להביא לשחרור ממעצר וכן למחיקת רישום פלילי ולכן, במידה וקיימת אפשרות מומלץ להגיש את בקשת החנינה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמה על הבית

מלחמת הקיום של היום דורשת חשיבה מחודשת