שופטי צד

לצמצום עיוורונו של הצדק
ד"ר יעקב רוב

ספרו של ד"ר יעקב רוב שעוסק בנציגי ציבור כשופטי צד בבית דין לעבודה בישראל, שקולם בפסיקה כמו קולו של אב בית הדין!

הספר שהינו מחקר מציע כמו במדינות רבות בעולם שנציגי הציבור כשופטי צד בבית הדין לעבודה יכהנו גם בבתי משפט פליליים. יהיה עליהם לעבור הכשרה מתאימה ולהיות פעילים בבית הדין ולא להיות "בובות" כמו היום.

מהדהדים דבריו של נשיא בית המשפט העליון בישראל )בדימוס( אשר גרוניס שהתריע בשנת 2013 מפני שופטים מרירים ושחוקים. "פצצה מתקתקת" הגדיר הנשיא את תסכוליהם. זו סכנה לציבור, המתדיינים המאבדים אמון במערכת השפיטה. לעתים, האזרח שאינו מורגל בהתחככות עם עולם המשפט, מוכה בהלם תרבות. כפי שנהוג במדינות רבות בעולם קיים פוטנציאל חיובי לשילוב נציגי הציבור כשופטי צד. אולם נראה שיש להעלות את מודעות השופטים שיש דברים שניתן לעשות כדי להכשירם לכהונה בערכאות המשפטיות הפליליות.

בעולם של הטיות רבות בקבלת ההחלטות של שופטים ותלונות רבות של הציבור בישראל, אין ספק בדבר התועלת שאפשר להפיק מנציגי הציבור כשופטי צד במדינות מפותחות ובמדינות מתפתחות. וזאת בתנאי שמשתפים אותם באופן אמתי בהליך המשפטי. יחד עם זאת יש להעלות את הקריטריונים למינוי שופטי הצד ולהכשירם כך שיהיו מעורבים ממש בהליך השיפוטי. שופטי הצד כנציגים מן הציבור יתרמו את חלקם בהביאם ידע, בצמצמם את הטיות השיפוט הרבות והאדרת הדמוקרטיה, בהביאם את ניחוח השדה לבית המשפט.

ממצאי שני המחקרים שמוצגים בספר זה, במדינת ישראל כמדינה מפותחת וברפובליקה של מולדובה כמדינה מתפתחת – תומכים ברעיונות שמועלים בספר זה באופן מובהק. המטרה הייתה להעלות נושאים נבחרים ולהאיר באור ירוק את עיני האמונים על הערכאה המשפטית. כמו כן הצורך להפוך את מוסד שופטי הצד כנציגי הציבור והחברה בישראל לאפקטיבי, לשפר את תחושת הצדק של האזרחים בבתי המשפט בישראל ובעולם ולשדרג את מערכת המשפט המפוארת של מדינת ישראל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן