דרכים חכמות בהן עסקים מגיבים לאיומי סייבר

ניטור, תגובה, גיבוי, הפקת לקחים
תמונה ייצוגית
תמונה: freepik.com

מתקפת סייבר היא ניסיון של האקרים או עברייני סייבר לפגוע או לשבש רשת או מערכת מחשבים. שיטות תקיפה נפוצות כוללות הפצת תוכנות זדוניות כגון וירוסים או תוכנות כופר, דיוג דוא"ל כדי להערים על משתמשים למסור אישורי כניסה, ומניעת שירות (DoS) התקפות שמכריעות מערכות וגורמות להשבתות. התקפות מוצלחות עלולות לגרום לגניבת נתונים, קבצים פגומים, דרישות כופר ואובדן גישה לתשתית IT קריטית. מודעות לאיומי סייבר פוטנציאליים מאפשרת לארגונים לנקוט בצעדים כדי לזהות ולעצור התקפות לפני שהן גורמות לנזק משמעותי.

כיצד לזהות מתקפת סייבר?

זיהוי מתקפת סייבר פעילה מחייבת ניטור רציף של רשתות, מערכות ונתונים. צוותי אבטחת ה-IT צריכים לשים לב לעליות פתאומיות בשימוש ברוחב פס, לבקשות חיבור ממיקומים חשודים ולעליות פתאומיות בתעבורה לפורטים יוצאי דופן. ניסיונות גישה בלתי מורשים, מספר ניסיונות התחברות כושלים וסימנים להסלמת הרשאות עלולים להעיד על כך שהפרטים הוסגרו. תוכנת אנטי-וירוס ואיתור נקודות קצה עשויה לזהות נוכחות של תוכנות זדוניות המשמשות במתקפה. יש לנתח את יומני האירועים של חומות אש, רשתות VPN, שרתי DNS וכלי אבטחה אחרים כדי למצוא בהם חריגות. 

מערכות למניעת אובדן נתונים יכולות להתריע כאשר נתונים רגישים נגנבים. הדמיית מתקפה אוטומטית ותרגילי צוות אדום בוחנים את ההגנות ואת המוכנות לזהות איומים אמיתיים. יש לבחון את תעבורת הנתונים היוצאת כדי לזהות תקשורת פיקוד ובקרה או גניבת נתונים שמתרחשת כעת. המפתח הוא לפתח בסיס נתונים לפעילות רגילה כך שפעילות חריגה תבלוט.

תגובה לאחר מתקפה

לאחר זיהוי מתקפת סייבר, על הארגונים להחזיק בצוות אבטחת מידע כדי להרכיב מיד את צוות התגובה לאירועים שלהם. צוות רב-תחומי זה של אבטחת IT, משפט, יחסי ציבור ומומחי המשכיות עסקית אמור ליזום את תוכנית התגובה לאירועים.

ראשית, עליהם לקבוע את היקף המתקפה ואת אופן בלימתה על ידי בידוד המערכות שנפגעו כדי למנוע נזק נוסף. כלי ניטור רשת יכולים לזהות אינדיקטורים להתפשרות כמו כתובות IP זדוניות, שמות תחום, וערכי גיבוב של קבצים. לאחר מכן, הצוות יכול לחסום את ה-IOC האלה.

ניתוח משפטי של מערכות שנפגעו יחשוף את נקודת הכניסה של המתקפה, את השיטות, את הנתונים שנפגעו ופרטים קריטיים נוספים. הבנת ההשפעה המלאה מאפשרת לצוות התגובה לדווח על האירוע לרשויות ולהודיע ללקוחות שנפגעו בהתאם לחוקי ההודעה על הפרות.

לאחר בלימת המתקפה, הצוות יכול להתמקד במיגור תוכנות זדוניות, בתיקון פרצות האבטחה שהתוקפים ניצלו, בשחזור נתונים מגיבויים ובהפעלת בקרות כדי למנוע מתקפות דומות בעתיד. עליהם גם לאסוף ראיות ויומנים לצורך הליכים משפטיים נגד התוקפים.

שחזור נתונים

לאחר שמתקפה נעצרה, השלב הבא הוא לנסות לשחזר נתונים שנמחקו, נפגמו או נגנבו על ידי התוקפים. בעזרת גיבויים מתאימים, ייתכן שניתן יהיה לשחזר קבצים שנמחקו או שניזוקו. ניתוח משפטי של מערכות מושפעות יכול גם לעזור בשחזור נתונים שאבדו או לגלות עותקים של נתונים גנובים שהתוקפים פספסו. עבור נתונים רגישים כגון רשומות לקוחות או מידע פיננסי, חשוב לקבוע לאילו נתונים ספציפיים התוקפים ניגשו ולמקד שם את מאמצי השחזור. 

במקרים מסוימים ייתכן שלא ניתן יהיה לשחזר נתונים באופן חלקי או מלא אם התוקפים הצפינו בהצלחה או מחקו אותם לחלוטין. אבל בעזרת גיבויים, סריקות תוכנות זדוניות ומשפט דיגיטלי, ארגונים יכולים לעתים קרובות לשחזר לפחות חלק מהנתונים שאבדו לאחר מתקפה.

להגנה מפני מתקפות עתידיות, על עסקים להסיר לחלוטין כל תוכנה זדונית או דלתות אחוריות שהותקנו על ידי התוקפים. יש לתקן את כל נקודות התורפה שניצלו במתקפה כדי למנוע הדבקה חוזרת. 

בצעו ניתוח סיבה שורשית כדי להבין כיצד התוקפים חלחלו למערכות שלכם ולאילו נתונים הם ניגשו. זה מאפשר לכם לחזק כל פער אבטחה. יש ליישם בקרות אימות חזקות כגון אימות רב-גורמי כדי לחסום התחברות לא מורשית. ספקו הדרכה מעודכנת בנושאי מודעות לאבטחה לעובדים כדי לעזור להם לזהות מיילים מתחזים, גלישה לא בטוחה וסיכונים אחרים. שמירה על גיבויים ותוכנית תגובה יעילה לאירועים מקלה בהרבה את ההתאוששות מהתקפה. נקיטת גישה יזומה לאבטחה מפחיתה את ההשפעה העסקית של מתקפות סייבר.

סיכום

עסקים יכולים להגן על עצמם מפני מתקפות סייבר באמצעות ניטור ערני, תגובה מהירה כאשר איומים צצים, גיבויים חזקים של נתונים והפקת לקחים מכל תקרית כדי לחזק את ההגנות. עם ההכנה הנכונה ותוכנית התגובה, ארגונים יכולים למזער את הנזק שנגרם כתוצאה מהתקפות ולחזור לפעילות רגילה במהירות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן