איך ניהול מוניטין מסייע לסטארט-אפים להצליח?

למה כל זה חשוב?
שלט: מוניטין
תמונה: freepik

חברות סטראט אפ לרוב מתבססות על תקציבי פרסום נמוכים, עד שמגיע המשקיע המיוחל. ניהול מוניטין יכול לחסוך זמן ולקדם אתכם צעד משמעותי לקראת המעבר מחלום למציאות

יש לכם מוצר מעולה. אתם בטוחים שהוא צפוי לשנות את פני החברה, להוות בשורה משמעותית עבור מיליוני אנשים ברחבי העולם. אתם משקיעים את מירב הזמן והמאמצים, אתם עושים את כל המהלכים כדי למשוך משקיעים אסטרטגיים שיממנו את הסטארט אפ שלכם, נדמה שעוד רגע זה קורה ואתם עולים על מסלול ההמראה ואז – מצליחים לעקוף אתכם בסיבוב. בין אם מדובר במתחרים שהצליחו לייצר פריצת דרך לפניכם, בין אם מדובר במשבר טכני או בין אישי בין החבר'ה אצלכם ובין אם פשוט הגעתם למסקנה שהמוצר שאתם מפתחים לא נחשק כפי שחשבתם.

מה קורה עם המשקיעים בשלב הקריטי הזה? חלקם מטבע הדברים ירימו עוגן ויעברו לתמוך בחברות סטארט אפ מתחרות או מתחום אחרי לגמרי. אחרים ימשכו חלק מההשקעה. במילים אחרות – רובם המכריע של המשקיעים יאבד אמון במוצר שלכם ומכאן הדרך לסגור את דלתות החברה היא ברוב המקרים קצרה מאוד.

בסיטואציה המתוארת יש שני סוגים של סטארט אפיסטים: יש את אלו שיערכו בדק בית ויבחנו איפה טעו כדי לתקן ולהמשיך לרוץ לעבר המטרה. מנגד ישנם סטארט אפיסטים שהרוח הנגדית תגרום להם להרים ידיים ולוותר על המשך העבודה על פיתוח המוצר. אם אתם מהסוג השני, כדאי לדעת שלא פעם כיוונון קל יכול להעלות אתכם שוב על פסים של הצלחה. אם אתם מהסוג הראשון, יש כמה דברים עיקריים שכדאי לבדוק:

  • האם האתר שלכם מתעדכן באופן קבוע – האם הלקוחות הפוטנציאליים יכולים להיות עם היד על הדופק ולדעת מה מצב הפיתוח? האם המשקיעים יודעים על ההתפתחויות השונות בחברה?
  • האם אתם מדברים באמת אל הקהל שלכם – המדיה הדיגיטלית משתנה לעיתים תכופות. צורות תקשורת עולות ויורדות וחשוב מאוד שתהיו מעודכנים בשינויים. באופן הזה תשדרו ללקוחות ולמשקיעים שאתם "חיים את השוק" ולא עסוקים בפיתוח מוצר שעלול להתברר כמנותק מהמציאות.

השאלה איך איך ניהול מוניטין באינטרנט מסייע לחברות סטארט אפ. כמו תמיד, התשובה כאן מורכבת מכמה רבדים.

ראשית, במסגרת ניהול מוניטין איכותי, אתם מצליחים לקרוא מגמות ולהבין לאן נושבת הרוח הרבה לפני המתחרים שלכם. ניקח את הקהל ההודי כדוגמא. בשנת 2018 כ-560 מיליון הודים צרכו מידע באמצעות האינטרנט. ב-2019 המספר הזה טיפס ל-627 מיליון וכיום יותר מ-97% מההודים עושים שימוש במכשירים סלולריים חכמים כדי לצרוך תוכן מהרשת. ההודים נוכחים באופן מאסיבי ברשתות חברתיות דוגמת יוטיוב ופייסבוק ולאחרונה גילו את הטיק טוק. בשנה האחרונה טיפס מספר ההודים אשר עושים שימוש בטיק טוב מכמה עשרות מיליונים בודדים לכמעט 200 מיליון משתמשים!

למה כל זה חשוב?

אם אתם חיים את השוק, מכירים את הטרנדים החדשים, חוקרים אותם ויודעים להתאים את המוצר אליהם, הרי שכאשר הוא יעלה לאוויר, הוא יוכל להפוך למצרך נדרש אצל עשרות ואפילו מאות מיליוני משתמשים. מן העבר השני, אם תהיו עסוקים אך ורק במלאכת הפיתוח, יכול מאוד להיות שכאשר המוצר יצא לאור, יתברר כי הוא התאים לטרנדים שהיו נכונים בזמן עבר וכיום אין לו בכלל דורש. מכאן שניהול מוניטין איכותי צריך לקחת בחשבון את האופנות המשתנות, לצעוד עם הזמן ובאמת להוות בשורה למשתמשים השונים.

ניהול מוניטין נכון יצליח לגלות את המגמות המשתנות ויסייע לכם להתאים את עצמכם למצב החדש. יתרה מזאת, ניהול מוניטין נכון איכותי יכול לחסוך לכם הרבה מאוד עלויות. כך למשל, אתם יכולים לשכור את שירותיהם של אנשי מקצוע רבים, ביניהם בוני אתרים, מעצב, כותב תוכן, איש SEO, מומחה לשיווק ועוד. כיוון שכל אחד מאותם אנשים עסוק אך ורק בתחום שלו, סביר להניח שהם יפעלו על פי איפיונים שתיתנו להם בתחילת הדרך ולא יבצעו התאמות שעולות בקנה אחד עם הזמן. מן העבר השני, במידה ואתם שוכרים את שירותיה של סוכנות מדיה, היא זו שאמורה לתת מענה איכותי למציאות המשתנה, לאותת לכם שכיוון הרוח משתנה ולהצביע על המקומות בהם כדאי להשקיע זמן וכסף. התוצאה היא שהמשקיעים יהיו שבעי רצון מההתפתחויות ואתם תוכלו להמשיך ולעבור על המוצר שלכם.

כלי נוסף שיכול להיות מאוד שימוש לצורך ניהול מוניטין איכותי הוא שימוש בתגי מטא. מדובר בתגים שאינם נראים באתר, אולם הם קשורים למילות החיפוש המוגדרות בו. חיבור נכון בין תגי המטא למילות החיפוש יניב נוכחות של האתר שלכם במיקומים אסטרטגיים בתוצאות מנועי החיפוש. מיקום כזה יכול להניב הקלקות רבות, לייצר עניין, לגרום ללקוחות פוטנציאליים "להתחמם" ולהמתין בדריכות לכל עדכון או התקדמות שלכם.

כל הפעולות הגלויות והסמויות שאתם עושים באתר הן בעצם בעלות מטרה אחת – לשמור את הקהל שלכם עסוק בכם. במידה והוא לא יהיה עסוק בכם, סביר להניח שהוא יהיה עסוק במישהו אחר ולא פעם זה יהיה במתחרה. לא בכדי סלבריטאים רבים תמיד נותרים בראש החדשות. הם גורמים לקהל שלהם להיות עסוק בדברים שהם אוהבים, בדברים שעושים להם טוב ובעצם מכניסים אותנו לתוך העולם שלהם כדי ליצור מעורבות גבוהה וקשר קרוב. העיקרון הזה תופס גם כאשר מדובר בעסקים ובסטארט אפים. ניהול מוניטין נכון משאיר את הלקוחות עסוקים בכם, ממוקדי מטרה מתוך ציפיה לבאות. כיום יש לפחות 12 רשתות חברתיות מובילות שדרכן צורכים המשתמשים מידע מסוגים שונים. בין הרשתות הללו ניתן למנות את לינקדאין, פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, פינטרסט, טיק טוק ואחרות. מטבע הדברים, אם תהיו עסוקים כל הזמן בעדכון הפלטפורמות השונות, לא ישאר לכם זמן לקדם את העבודה בפועל. ניהול מוניטין נכון ואיכותי ובכלל זה העברת שרביט ניהול המדיה החברתית למומחים בנושא יפנה אתכם לעסוק בדבר המרכזי וישאיר אתכם עמוק בתודעה של הלקוחות והמשקיעים.

בהמשך לדברים, ניהול מוניטין יכול לייעל על עלויות הפרסום שלכם. כך למשל, SEO מדויק יותר, התאמה של "חבילת הפרסום" בגוגל+ לצרכים העסקיים ולתקציב שלכם, קידום ממומן נקודתי לצורך חתירה אל יעד ספציפי ועוד. כל אלו יכולים לצמצם את תקציב הפרסום וחשוב מכך להפנות אותו בצורה מדויקת יותר ללקוחות ולמשקיעים, כך שהאפקט שיווצר מהדברים יהיה גדול ומשמעותי.

חשוב להדגיש – לקוח מרוצה הוא השגריר הטוב ביותר לעסק או למוצר שלך. מן העבר השני, לקוח שאינו מרוצה עלול לגרום לנזק שיכול להגיע לכדי ירידה בכ-20% במכירות. הסיבה היא פשוטה: הגולשים מוצפים בכל כך הרבה תכנים כך שאין להם זמן לרדת לעומקם של דברים. הם רוצים תשובות מיידיות כדי להחליט אונליין האם הם רוכשים את המוצר שלכם או עוברים הלאה להצעה הבאה. כיוון שכך, אם הם נתקלו בביקורת שלילית עליכם, סביר להניח שאיבדתם לקוח פוטנציאלי שיכול היה להביא אחריו עוד ועוד לקוחות. כיום 97% מהלקוחות מחפשים לקרוא ביקורות על מוצרים לפני שהם מבצעים רכישה. הם סומכים על הפידבקים הרבה יותר מאשר על נציג המכירות שלכם שהוא בעל אינטרס מובהק למכור. הביקורות נתפסות אותנטיות ומכאן הכוח העצום שיש להן, לחיוב ולשלילה.

כאשר אתם מביאים את כל הפרמטרים בחשבון, עולה מסקנה ברורה: ניהול מוניטין סולל עבורכם את הדרך להצלחה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מי ישלם את מחיר?

בעקבות הימלטות האסירים ולקראת התייעלות מערכתית