"אנבידיה" בצמרת

ההשתלטות של חברות טכנולוגיית המידע
תמונה של יונתן
יונתן קורפל

בין החברות הגדולות בעולם מתנהל מרוץ מתמיד על המיקום בצמרת. כל הנוגעים בדבר עוקבים במתח אחרי השינויים במיקום, שנקבע על פי שווי השוק של מניות החברה. לעיתים מזומנות משתנה סדר המובילים. בימים האחרונים עלתה למקום השני בדירוג העולמי שחקנית צמרת חדשה יחסית – חברת "אנבידיה" (Nvidia). למי שלא מכיר, מדובר בחברה שמשלבת מספר פעילויות בתחום טכנולוגיית המידע, כמו מיקרו-שבבים, כרטיסי מסך, יחידות עיבוד גראפיות, קונסולות של משחקי מחשב, התקני תקשורת ופלטפורמות בינה מלאכותית. החברה נוסדה כבר לפני כ-30 שנים, אולם ברובן לא הייתה ממוקמת בסביבת הצמרת. מיקומה הנוכחי עורר הדים אחרי שעקפה את חברת "אפל", המוכרת כל כך. חשוב שתדעו כי השווי הנוכחי של החברה מעל ל-3 טריליון דולר! רוב הגולשים אינם יודעים שמדובר בסכום שהוא בעצם 3,000 מיליארד דולר, כלומר סכום מדהים. חשבו למשל כמה תקציבים שנתיים של מדינת ישראל על כל מרכיביהם, יכולים להיות לכאורה מכוסים בסכום שכזה.

מעניין ומדהים למי שאינו מעודכן במגמות שוק ההון. אלא שמיקומה של חברת אנבידיה בצמרת, כמו גם ההתבוננות בשחקניות העולמיות בליגת-העל הכלכלית, מגלות שתמונת כלל הצמרת מציגה מסר מעניין אף יותר. שימו לב מיהן חמש החברות המובילות בעולם על פי שוויין, מן הגבוהה אל הנמוכה יותר: מיקרוסופט, אנבידיה, אפל, אלפאבית (גוגל), אמזון. המכנה המשותף של כולן הינו העיסוק בהיבטים שונים של טכנולוגיית המידע. כל חמש הגדולות בעולם! לפני כל הבנקים, חברות הנפט, יצרניות הנשק וכן הלאה.

כבר קרוב לעשרים שנים אני מנסה לצרוב את העובדות המתמשכות ומתעצמות הללו בתודעת הסטודנטים שלי, ולא תמיד בהצלחה. אי אפשר שלא לראות את מיקומה המתחזק של טכנולוגיית המידע בחיינו, לטוב ולרע. וככל שנוקפות השנים זה רק הולך ומתגבר ומשפיע על כל פרט בחברה המודרנית, בכל ההיבטים. ניצלתי את ההעפלה המהירה של אנבידיה, שזכתה לסקירה בכל סוגי המדיה ברחבי העולם, כדי להזכיר פעם נוספת את המגמה שעליה צריכים לתת את הדעת כל מנהיג ואזרח, ובמיוחד הדור הצעיר, שעתידו לפניו.

ובאותה הזדמנות, שימו לב שמדובר בחברות שכולן אמריקניות, חברות שמוכיחות כי מוקדם ומוגזם מאוד לבכות כבר כעת את עתידה הכלכלי של המעצמה מספר אחת בעולם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

 1. מסכימה איתך לגבי המגמה
  חושבת שאנחנו הולכים והופכים לרובוטים

 2. הילדים של היום, נולדים לתוך טכנולוגית המידע. מפעילים אותה מגיל אפס באינסטינקט. עם השנים מעמיקים. וזה רק מאיץ ומחזק את השימוש בטכנולוגיה

 3. הכי מפתיעה זאת מיקרוסקופ. בראש הצמרת העולמית, וכבר המון שנים בצמרת. ובלי הצגות ומופעים של ראשי החברה

 4. באמת מוזר שכל כך רבים לא מודעים למגמה הבולטת והמתמשכת הזאת

 5. שאפו יונתן תמיד מעניין לקרוא אותך
  מהשכן ילדות משה סלומון

 6. ואתה חושב שכל תוכניתן או מנהל בסיסי נתונים או מבקר תוכנה מכיר את התובנות החשובות האלה?

 7. היי יונתן, כמו נבואה. בינתיים הם כבר עברו שלשום למקום הראשון!

 8. העולם נכנס על ידי טכנולוגית המידע ועל ידי מוסלמים. מי יזכה בבכורה?

 9. היי יונתן,לצערי לא עקבתי בזמנו על המאמרים שלך ובהתאם לא השקעתי בחברות אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן