המסחר האלקטרוני ממשיך לדהור קדימה

סין בראש מצעד הסחר האלקטרוני
תמונה של יונתן
יונתן קורפל

שנת 2023 הגיעה לסיומה. יידרש עוד זמן לא מבוטל עד שנדע את הסיכומים המדויקים לכאורה על ביצועי המסחר האלקטרוני. בכל זאת אני מקדים ומבקש לסכם את השנה שחלפה לה, וזאת מכמה טעמים. קודם לכול אנחנו הרי עוסקים בטכנולוגיה שדוהרת קדימה. אם נמתין יתר על המידה כבר יחולו שינויים משמעותיים בשוק הנדון. חשוב מכך, הנתונים המתפרסמים בשלוחות המדיה בעולם הם רבים ושונים ויש פערים משמעותיים ביניהם. אין נתון בין-לאומי רשמי שאפשר להסתמך עליו לחלוטין, וכלל לא בטוח שעם הזמן התשובה תתברר סופית. נוסף לכל אלה, חשוב לי להבהיר כי כוונתי מראש לפרוש בפני הגולשים את המגמות החשובות, מבלי להתייחס לפערים בין מקורות שונים שממילא אינם משנים את התובנות. עשיתי שימוש בכעשרה מקורות מחו"ל, ובהם "סטטיסטה", "פורבס" ודומיהם.

להלן המגמות המשמעותיות המסתמנות לדעתי. ראשית לכול הגידול בהיקף הסחר האלקטרוני באחוזים מתוך סך כלל המכירות הקמעוניות, שגם הוא כשלעצמו גדל כמובן. הגידול לעומת השנה הקודמת היה מעל ל-10% ובסך הכול הסחר האלקטרוני מהווה כבר מעל ל-20% מכלל הסחר הקמעונאי בעולם כולו. רוב הגורמים הרלוונטיים בנושא צופים כי בשנת 2040 יהווה הסחר המקוון כ-95% מכלל הסחר העולמי. במילים אחרות, הסחר המקוון יהפוך לשליט הבלעדי בשוק.

מגמה משמעותית נוספת נגזרת מהחלוקה של השוק האלקטרוני בין הארצות השונות בעולמנו. כמובן, סין ממשיכה להוביל. מדובר שם בהיקף שמתקרב ל-3 טריליון דולר (מידת הקירבה לסכום זה שונה בין כמה מקורות). בסין לבדה מגיע המסחר האלקטרוני להיקף של כל עשר המדינות שמדורגות אחריה, ביניהן ארה"ב, בריטניה, יפן, קוריאה, צרפת, הודו, גרמניה ואינדונזיה. השנייה בדירוג היא ארצות הברית, עם היקף שנתי של כחצי מהמובילה. המגמה ברורה גם בקשר לגידול המתמשך, ולפי הצפי בתוך ארבע שנים יגיע הנפח השנתי העולמי הכולל לכדי 8 טריליון דולר.

ועוד כמה נתונים ותחזיות לגבי ההווה והעתיד של המסחר האלקטרוני, המשלימים חלק משמעותי מתמונת הצפוי לנו בתחום זה. המכירות במכשירים הניידים עברו במספרן את מחצית כלל הקניות, וברור כי המגמה צפויה להימשך. יחד עם זאת, התופעה של נטישת קנייה מקוונת תוך כדי ביצועה גדל במידה רבה יחסית בקניות בטלפון הסלולרי, וכבר מגיע לכדי כ-40% מניסיונות הקנייה באינטרנט באמצעות מכשיר זה. מספר האנשים בעולם שקונים לפחות פעם בשנה באמצעות האינטרנט הולך ומתקרב ל-3 מיליארד, והגידול השנתי הוא כ-8%. הפער הגדול במכירות בין סין לארה"ב נובע בין היתר מהזמנות מקוונות שמגיעות דרך הרשתות החברתיות, כאשר היחס הוא בערך פי עשרה לטובת הסינים. מספר העסקים המוכרים באמצעות המסחר האלקטרוני מוערך במעל ל-15 מיליון, והמספר ממשיך לגדול כל העת. הסחר האלקטרוני חוצה הגבולות (קונה ומוכר שנמצאים בישויות לאומיות שונות) יכפיל עצמו בתוך חמש שנים, וגם כאן המובילה היא סין. נשים מובילות במהירות ביצוע הרכישה המקוונת, הגברים מובילים בסכום הקנייה. הפרסום הכי משתלם בהבאת רכישות באינטרנט הנו השיווק במייל, היחס בין עלות הפרסום מסוג זה למכירות בזכותו, הנו פי 45.

בסך הכול מדובר במהפכה חסרת תקדים שיש לה השלכות כלכליות, חברתיות, בין-לאומיות ועוד. לאור כל אלה אני ממשיך לא להבין את הפיגור היחסי של המתרחש בארצנו בתחום זה. זהו תחום שבו לעניות דעתי יכולנו להפוך למעצמה, וקודם כול בתחום המכירות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. קורפל, כבר מזמן לא שמענו ממך על מסחר אלקטרוני. חשבתי שחזרת בתשובה

  2. יונתן שתי הערות| 1. מה שכתבת על כך שיש הבדלים בין נתונים ממקורות שונים על אותו דבר, נכון גם בהרבה תחומים אחרים לגמרי. אפילו בין שני פרסומים של אותו מוסד. למשל שני פרסומים של בנק ישראל. לפני שנים ניסיתי להשוות נתוני יצוא ויבוא בין שתי ארצות. מה שמדינה אחת מדווחת שהיא מייצאת למדינה ב שונה ממה שמדינה ב מדווחת שהיא מייבאת ממדינה א.
    2. לפני מספר שבועות קראתי כתבה מעניינת על מה שעשתה הכנסת טלפונים סמארטפונים לכפרים נידחים באי בורנאו. אישה שאמא שלה הייתה אנאלפבתית, קונה דרך הטלפון מחברות ארציות במרכז אינדונזיה.

  3. בקיצור, אחרי ההרצאה שלך בנושא אולי אשקול להתמחות בכיוון הזה

  4. ובאקדמיה כמעט ולא מלמדים שום דבר רלוונטי. אני מתכוון במחלקות לניהול וכדומה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן