עולם הנתונים החדש

הכירו את פלטפורמות הנתונים המתקדמות
גבריאל אפטר

בעולם המהיר ומונחה הנתונים של היום, עסקים מסתמכים על פלטפורמות נתונים כדי לקבל החלטות מושכלות. פלטפורמות אלו מהוות את עמוד שדרה של ניהול הנתונים ומספקות לארגונים את הכלים הדרושים לאיסוף, אחסון, עיבוד וניתוח נתונים. אבל ככל שנפח הנתונים ממשיך לגדול ומורכבותם עולה, פלטפורמות נתונים מסורתיות נאבקות לעמוד בקצב הדרישות והצמיחה של עסקים מודרניים.

הצטרפו אליי והיכנסו לעידן של פלטפורמות הנתונים של הדור הבא המציעות יכולות מתקדמות, כגון עיבוד בזמן אמת, למידת מכונה (ML) ובינה מלאכותית (AI). במאמר זה אנסה לזקק את היתרונות, האתגרים, שיטות העבודה המומלצות, הסיכונים והצפי לעתיד.

אלה היתרונות העיקריים של פלטפורמה שכזו:

 • ניהול נתונים מרכזי: הפלטפורמה מספקת מיקום מרכזי לאחסון וניהול הנתונים. המשמעות היא שכל המחלקות בתוך הארגון יכולות לגשת לאותם נתונים ולהשתמש בהם, וכך פוחת הסיכון לשגיאות ולחוסר עקביות.
 • איכות נתונים משופרת: על ידי מתן מיקום מרכזי לאחסון נתונים, יש שיפור דרמתי באיכות הנתונים. הסיבה לכך היא שהנתונים נקיים, מדויקים ועדכניים.
 • אבטחת נתונים משופרת: על ידי מתן סביבה מאובטחת לאחסון נתונים רגישים, משתפרת אבטחת הנתונים. זהו גורם חשוב מאין כמוהו עבור ארגונים המטפלים במידע סודי או אישי.
 • עיבוד נתונים יעיל: על ידי מתן כלים לעיבוד וניתוח נתונים, ארגונים יכולים לזהות במהירות מגמות ודפוסים בנתונים שלהם.
 • יעילות מוגברת: ארגונים יכולים לצמצם את הזמן והמשאבים הנדרשים לעיבוד נתונים, וכך להגביר את היעילות ולהפחית עלויות.

האתגרים העיקריים:

 • אינטגרציה: שילוב פלטפורמות עם מערכות וזרימות עבודה קיימות יכול להיות מאתגר מאוד. זה נכון במיוחד עבור ארגונים שיש להם מספר רב של מערכות מדור קודם.
 • משטר (governance) נתונים: כשמדובר בניהול בעלות וגישה לנתונים, נדרשת מדיניות משטר נתונים ברורה המיושמת בעקביות בכל הארגון.
 • פרטיות נתונים ותאימות: ארגונים חייבים להבטיח שהפלטפורמה שלהם עומדת בתקנות הפרטיות והתאימות (compliance) הרלוונטיות. זוהי משימה מאתגרת מאוד, במיוחד עבור ארגונים הפועלים במספר תחומי שיפוט.
 • אתגרים טכניים: פלטפורמה כזאת עשויה להציג אתגרים מורכבים מבחינה טכנית וטכנולוגית, הדורשים מומחיות בניהול נתונים, אחסון ועיבוד. זהו אתגר גדול עבור ארגונים שאין להם צוותים ייעודיים.

שיטות עבודה מומלצות:

 • מדיניות משטר נתונים: ממשל נתונים ברור חיוני להטמעת פלטפורמה כזו. על המדיניות לתאר בבירור את הנחיות הבעלות, הגישה והשימוש בנתונים.
 • איכות הנתונים (DQA): הבטחת איכות הנתונים חיונית ביותר ובעצם מהווה אבן יסוד לפלטרפורמה. ארגונים צריכים להשקיע בכלים ובתהליכים כדי להבטיח נתונים נקיים, מדויקים ועדכניים.
 • פרטיות נתונים ותאימות: ארגונים חייבים להבטיח שהפלטפורמה עומדת בתקנות הרלוונטיות לפרטיות, כולל יישום אמצעי אבטחה להגנה על נתונים רגישים.
 • הדרכה מתאימה: מתן הכשרה מספקת למשתמשים חיונית להטמעה מוצלחת. על ההדרכה לכלול הדרכה בכלי ניהול, עיבוד וניתוח נתונים.

מהם הסיכונים במסע להקמת הפלטרפורמה?

 • אבטחת מידע ונתונים: הפלטפורמה תהיה יעד להאקרים המעוניינים לגנוב נתונים רגישים. ארגונים חייבים אמצעי אבטחה הולמים, חזקים ומאומתים שיגנו מפני סיכונים אלה.
 • סיכוני משטר נתונים: סיכוני משטר יכולים להיווצר כאשר יש חוסר בהירות לגבי בעלות על הנתונים וגישה אליהם, העלול להוביל לשימוש לרעה בנתונים או לגישה לא מורשית.
 • איכות נתונים ירודה: איכות נתונים ירודה עלולה להוביל לקבלת החלטות שגויה ולתוצאות עסקיות גרועות. ארגונים חייבים להשקיע בכלים ובתהליכים לאיכות נתונים כדי להפחית סיכונים אלו.
 • סיכונים טכניים: סיכונים טכניים יכולים להיווצר בעת יישום ותחזוקה של הפלטפורמה ומרכיביה. סיכונים אלו יכולים לכלול השבתת מערכת או אובדן נתונים.

אז מה צופן העתיד בתחום מעניין וחם שכזה? ובכן, העתיד מזהיר ומדהים!

עם החשיבות הגוברת של קבלת החלטות מונעות נתונים (Data Driven Decisions) והצמיחה של ביג דאטה, וככל שארגונים ממשיכים לייצר יותר ויותר נתונים, הצורך בניהול, ניתוח ועיבוד הנתונים ליעילים רק יגדל. מגמה אחת שצפויה לעצב את העתיד בתחום היא השימוש בבינה מלאכותית (AI) ובלמידת מכונה (Machine Learning), וזאת כדי להפוך את עיבוד וניתוח הנתונים לאוטומטיים. באמצעות שימוש באלגוריתמים ארגונים יכולים לזהות במהירות דפוסים ומגמות בנתונים שלהם, וכך לקבל החלטות מושכלות יותר.

מגמה עיקרית נוספת, שצומחת ברגעים אלה בצורה אקספוננציאלית, היא שימוש בפלטפורמות מבוססות ענן. פלטפורמות מבוססות ענן מציעות מספר יתרונות על פני פתרונות מקומיים, כולל מדרגיות, גמישות וחסכנות. ככל שטכנולוגיית הענן ממשיכה להתפתח, ארגונים נוספים יאמצו אותה.

לסיכום, לפלטפורמות הנתונים הארגוניות יש עתיד מבטיח, עם המשך הצמיחה של ביג דאטה ואימוץ טכנולוגיות חדשות. עם זאת, ארגונים חייבים גם לשמור על עירנות לגבי פרטיות ואבטחת נתונים כדי להבטיח שפלטפורמות הנתונים שלהם יישארו יעילות ומאובטחות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. בקרוב מאוד נחיה בעולם ממוחשב שבו על כל אחד מאיתנו ידעו הכל מכל

  1. אכן, והמכונות יחשבו עבורינו, יחליטו עבורינו.
   איפה יעבור הגבול? מי קובע את הגבול? והאם המכונה תפרוץ אותו?

   מעניין, מבקרן ומטריד

 2. כמה חבל שרוב המאמרים עוסקים (בצדק) בריסוק המדינה ורק מעטים בנושאים שפעם כל כך עניינו אותנו.

 3. למי שהתחום מעניין אותו, לכו ללמוד ולרכוש תואר בתחום. הביקוש למקצוענים מתמחים בנתונים ושימושים בהם רק ילך ויגדל

 4. מי שעדיין תמים שיקח בחשבון שכולם יודעים עליכם הכל

 5. שלא יהיה ספק. טכנולוגיות הנתונים החדשות הן רק עוד שלב בהתפתחות. מהר תבוא התפתחות עוד יותר של טכניקות הנתונים וכן הלאה. זה מירוץ מתמיד וחייבים להתעדכן

 6. השילוב של ביג דאגה עם בינה מלאכותית ישנה מאוד את העולם. יהיה יותר קל להגיע למידע אבל הדבר יעשה פחות בחשיבה עצמית ויותר על ידי אספקה רובוטית של מידע מה שלדעתי יחליש את היכולות האנושיות בפיתוח וניתוח מידע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן