בקרוב ייגמרו העוגיות

גוגל מתכננת להסיר קובצי "עוגיות" של צד שלישי
תמונה מאיר
מאיר פלג

עד סוף 2023 "גוגל" מתכננת לבטל את השימוש בקובצי עוגיות (Cookies) של צד שלישי בדפדפן כרום, המשמש מעל ל-3 מיליארד אנשים ברחבי העולם. בכך היא תנטרל ערוץ שיווק התופס נתח נכבד מהפרסום הדיגיטלי כיום.

עוגיות של צד שלישי היו עמוד השדרה של תעשיית השיווק בעשור האחרון. הן מאפשרות למפרסמי המודעות להתחקות אחר משתמשים בודדים ברחבי האינטרנט, להבין את ההרגלים והאינטרסים שלהם, ולאחר מכן להציג תוכן מודעה שרלוונטי להיסטוריית הגלישה של כל משתמש.

כעת גוגל מתכננת להסיר קבצים יקרי ערך של עוגיות, ובכך אולי ליצור כאוס בעולם הקידום והפרסום. הכול בשם קידוש הפרטיות. החשש האירופי מאובדן הפרטיות הביא להגברת החקיקה נגד איסוף נתוני הפרט, ולמרבה ההפתעה לא רק באירופה אלא אפילו בסין הקומוניסטית. אנשים תוהים מי אוגר את נתוניהם גם לאור החשיפה המתחדשת מעת לעת של קבוצות האקרים שמציגים מבחר נתונים אישיים, שלא להזכיר את ההשפעה של תוכנות הפריצה לטלפונים הניידים.

"אפל" חנכה את ההגנה מפני פגיעה בנתונים הפרטיים על ידי הפרדת שרתים ואפילו טשטוש ככל האפשר של כתובות דיוור. החברה הכריזה על שיבוש מכוון ביכולתם של משווקים למקם פיקסלי זיהוי עם כתובות דיוור.

מאמץ הגנת הפרטיות ישבש את המדידות של הצלחת קמפיינים ויסתיר כתובות. המהלך הזה יוצר ערפל שמטשטש את העתיד של עולם השיווק, ולא ברור כיצד יתנהל העולם לאחר "המבול", לא לגמרי ברור איך ייראו פני הדברים. בנק הזהויות החדש ינוהל כנראה ברמת קבוצות זיהוי בעלות מאפיינים משותפים. קמפיינים יופנו לקבוצות ולא ליחידים. תהליך זה מאפשר הסכמה קלה יותר של משתמשים לחשיפת נתוניהם ולאגירתם.

מכאן נובעים כל האתגרים החדשים:

– חיפוש הדרך ליישם את הגישה החדשה.

– מיקוד מחדש של קבוצות ואולי חיתוך בין קבוצות.

– ייחוס תחומים לקבוצות מעבר, ואולי אף לתיוג, לפי קביעה של גוגל.

– חשיבה מחדש על הכוונת קמפיינים.

חשוב לחשוב ולהתכונן מבעוד מועד.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. לא הצלחתי להבין אף פעם למה קוראים לזה עוגיות. יותר מתאים לוקשים.

    1. עוגיות או לא להיות- הסבר מלא יש בויקיפדיה. ממש מעניין. כמו בהגדה של פסח "ונתת בהם סימנים"…כך סימנו את הגולשים ותחומי העניין שלהם. כל גולש כמעט בכל "התעניינות" באתר כלשהו – סומן. מאז ידעו כל מי שבתחום מה מעניין את הגולש הזה.

  2. העולם לעולם לא ישוחחר מפגיעה בפרטיות. כעת יתפתחו מאד כלים להצלבת תחומי התעניינות , כמו כלים לשליפת קורות חיים ממרחב המרשתת שמהם כבר בוחשים "מרק" שלם של נתונים אישיים.

  3. 🍪 גוגל מאפשרת לדחות את כל העוגיות: גוגל הציגה כלים חדשים שמאפשרים למשתמשי מנוע החיפוש ויוטיוב באירופה לדחות בקליק אחד כל קוקיז למעקב, לאחר שנקנסה על הפרת כללי הפרטיות ביבשת. עד כה אפשרה גוגל להסכים למעקב בקליק בודד, או הכריחה אותנו לעבור בין שורה ארוכה של תפריטים כדי לדחות אותן לחלוטין. סוכנות הפרטיות הצרפתית טענה כי מדובר במהלך לא חוקי, הטילה קנס – וגוגל נסוגה, אם תהיתם איזו השפעה יש לכל הרגולציה הזו. אנחנו לא יכולים לחכות לאפשרות "דחה הכל" בכל אתר ואתר ברשת.https ://www.theverge.com/2022/4/21/23035289/google-reject-all-cookie-button-eu-privacy-data-laws

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמת התשה

רוסיה ואוקראינה, לאן פנינו?