טנגו מערכות ארגוניות

המחול המסחרר של מערכת ERP בתנובה

תנובה היא הארגון הגדול ביותר בארץ בתחום הקמעונאות, והיא מעסיקה אלפי עובדים. כמו בכל הארגונים גם תנובה החלה זה מכבר לצבור מערכות מידע בדידות ביותר ויותר תחומים. בחברה ובנותיה הלך ונערם מצבור גדול של יישומים ללא כל תיאום ביניהם. כל יחידה רכשה מערכות ללא תיאום ואחידות מחשבה. השונות הייתה בכל הפרמטרים המסחריים והטכנולוגיים. כך הלכו ונוצרו בעיות שמלוות את החברה כבר שנים רבות, וכלל לא ברור מתי יפתרו.

השיא מבחינה מקצועית מגולם בסאגת מערכות המידע הארגוניות של החברה, סאגה הנמצאת כיום בעיצומה, ולהלן העלילה המפותלת. לפני שנים רבות מאוד, בעיצומו של תהליך צבירת המערכות הבדידות החליטו בתנובה להחליף את מערכת המידע הבדידה שלהם לניהול משאבי אנוש, שלא תפקדה כהלכה וגרמה לבעיות רבות. אחרי חיפוש ממושך החברה בחרה לקנות את מודול משאבי האנוש של המערכת הארגונית (ERP)  של חברת SAP. שימו לב, לא הוחלט על מעבר למערכת ארגונית, אלא רק נבחר מודול של מערכת ארגונית מסוימת, לשמש לחברה כמערכת בדידה. מהלך לא מקובל, אבל זאת הייתה הבחירה של הנהלת החברה.

חלפו לא מעט שנים, ואז בשנת 2009 הודיעה תנובה קבל עם ועדה כי היא החליטה לעבור למערכת ERP וכך נפתח השלב השני בעלילה. אלא שבניגוד לציפיות של כמה מומחים היא בחרה לעבור למערכת מתוצרת אורקל. מה שכמובן גרם לכך שמערכת המידע לניהול משאבי האנוש, לא תוכל להוות חלק מהמערכת הארגונית. יתרה מכך, תנובה דאגה לפרסם במפורש שאין לה כוונה להחליף את המודול האמור של סאפ במודול של אורקל.  נוצר מצב של מערכת מידע ארגונית ולצדה בנפרד מודול משמעותי ממערכת ארגונית אחרת. החלטה שבסופו של דבר פוגמת ביתרון הראשוני של מערכת ארגונית.

והנה, ממש לאחרונה, נפתח השלב השלישי (מי יודע מתוך כמה) בנפתולי אסטרטגיית מערכות המידע בתנובה. החברה הודיעה כי בכוונתה להכניס מערכת ארגונית חדשה, ERP של חברת סאפ. למי מקוראינו שאיננו בקיא בנבכי מערכות המידע, אסביר כי מדובר במהלך מטלטל ולא שגרתי. הכנסת מערכת מידע ארגונית (ERP) הוא תהליך ממושך שמטלטל את הארגון כולו. עד לקליטת המערכת והבאתה למצב פעולה תקין הארגון סובל מהפרעות תפקוד לא פשוטות. כמו כן, מהלך זה כרוך בהוצאות ענק. במהלך הקודם, במעבר למערכת של ORACLE בתנובה דובר על עלות של עשרות מיליוני שקלים. במעבר הנוכחי כבר מדובר במאות מיליונים. מסיבות אלה ארגון מכניס מערכת ארגונית שכזו לטווח של כמה וכמה עשרות שנים. לא כן בתנובה. כל האמור איננו מתעלם מכך כי לתנובה יש לכאורה הסברים לכל צעד בו נקטה. הביקורת מתבקשת למרות התירוצים, שרק עלולים להוביל להתמשכות הסאגה.

והתובנות זועקות לשמיים. ראוי שכבר יהיה ברור לכל בר-דעת כי החלטות המחשוב הן החלטות בעלות השלכות מרכזיות והן מוטלות על כתפי ההנהלה הבכירה, שבדרך כלל מפקירה אותן בידי מקצועני המחשב, שמבינים בטכנולוגיית המידע אך לא בניהול החברות המסוימות. כמו כן צריך להיות ברור לכל מי שמופקד על ניהול ארגון, כי החלטות שמקבלים בתחום המחשוב בחופזה ומבלי להקדיש להן מחשבה ראויה, עלולות להכתיב התנהלות ולהקשות בצורה כואבת ביותר בהמשך תהליכי קבלת ההחלטות. לפני שנים כבר תיארתי תהליך של קבלת החלטות דרמטיות ובלתי מובנות בשיטת הטנגו – הלוך וחזור, לגבי הכנסת ה-ERP בצה"ל, הארגון הגדול בארצנו.

ואל לנו לשכוח שאנחנו רק בעיצומו של התהליך בתנובה, שאחריתו מי ישורנה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. כמה שזה נכון. בהרבה ארגונים. רק לא רוצים להוגות בכשלונות.

 2. כל פעם אתה מפתיע אותנו בדיווח על עוד כישלונות בתחום המיחשוב. יש גם הצלחות?

 3. בארץ חברה גדולה לא צריכה ניהול טוב. אפילו עם ניהול גרוע הם מתעשרים בשל המחירים שהם גובים

 4. זה צעד מבורך. במקום לשלם בונוסים למנהלים, תנובה תית לנו פרנסה.

 5. הי יונתן.
  בתנובה לא טיפשים.
  אני מניח שהם שקלו את המהלכים וההשלכות של ההתנהלות שתארת וההשלכות ובכל זאת הלכו בדרך זו.
  מה ההסבר לכך?
  ארנון

 6. מנפלאות פייסבוק,אחרי הפסקה ארוכה אני מקבל מחדש פוסטים שלך.הפוסט מעניין,גם אם לא בתחום המומחיותשלי. בהמשך בהצלחה

 7. כל המנהלים מתעקשים ללמוד על בשרם ולא מכשלונות של אחרים

 8. והבעלים שותקים? ומחזיקי המניות היותר קטנים? ומבקר החברה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן