שינוי מגמה בסחר האלקטרוני?

עובדות על יום הרווקים הסיני 2021, ותובנות מהן
סמל סחר אלקטרוני בסל
סחר אלקטרוני. צילום: commons.wikimedia.org

כמו בכל שנה, גם השנה נערך מבצע המכירות "יום הרווקים הסיני", שהומצא על ידי חברת "עליבאבא". בעבר הוא נמשך יום אחד בלבד אך בשנים האחרונות הוא כבר משתרע על 11 הימים הראשונים של חודש נובמבר. זוהי למעשה חגיגת המכירות הגדולה בעולם, מעין סמן ימני ומוביל של הסחר האלקטרוני. כל החגיגות המתחרות, כגון "בלאק פריידיי" או "סייבר מאנדיי", מתגמדות לעומתו. ברצוני להציג בפניכם כמה עובדות ונתונים מביצועי חגיגת השנה, שהתרחשה בעצם הימים האלה, ולנסות לבנות על בסיסן כמה תובנות.

ראשית ראוי כמובן להתייחס לנפח המכירות. במסגרת ה"חג" מכרה חברת עליבאבא לבדה מוצרים בהיקף של 85 מיליארד דולר. זהו סכום אדיר. למשל מדובר בסכום שגבוה כמעט פי חמישה מתקציב הביטחון השנתי הגדול של מערכת הביטחון בישראל לשנת 2022. התמונה המלאה עצומה עוד יותר, כי אמנם עליבאבא היא קבוצת הסחר האלקטרוני הגדולה בעולם, אולם היא רק אחת מאין-סוף אתרים סיניים שמכרו באותו אירוע. וכל זה מאיר פעם נוספת את העובדה שהסחר האלקטרוני ניצח כבר במערכה על הבכורה במסחר בעידן הנוכחי.

עובדה חשובה אחרת נוגעת לשיעור הגידול של המכירות של עליבאבא במסגרת "יום הרווקים" בהשוואה לשנה הקודמת. כאן מצפה לנו אכזבה מסוימת. הגידול במכירות היה רק 8.5% – רק שליש מהגידול שנמדד בשנה הקודמת. זהו גם שיעור הגידול השנתי הנמוך שנמדד אי פעם, מאז נוסדה החגיגה לפני תריסר שנים. "מתנגדי הסחר האלקטרוני" ו"מכחישי הסחר האלקטרוני" רואים בכך אות להיחלשות המגמה של המעבר למסחר ברשת. אבל לדעתי הם שוגים משלושה טעמים. ראשית, גם גידול של 8.5% כשלעצמו איננו מבוטל. שנית, יש להביא בחשבון שהשנה נוצרו נסיבות מיוחדות שהקשו על אלופת המסחר הדיגיטלי. בראשן ההתנגשות החזיתית היזומה של הממשל הסיני, שרואה בהתעצמות עליבאבא איום עוצמתי ולכן פגע בחברה זו בדרכים מכאיבות מאוד והרתיע אותה מלקפוץ גבוה מדי. כדי כך שמניית החברה חוותה בתקופה האחרונה ממש, נפילה קשה מאוד.  והטעם השלישי והעיקרי נעוץ בעובדה שאמנם קצב הגידול במכירות של עליבאבא היה פחות מרשים באירוע זה מאשר בעבר, אולם בסך הכול המכירות המקוונות של כלל האתרים בסין במסגרת האירוע הנדון המשיכו לתפוח בקצב גדול.

זה המקום לבחון עובדה מעניינת נוספת: התחזקותה של חברת JD. מדובר באתר סיני גדול שניצב בשנים האחרונות במקום השני במכירות "יום הרווקים". התוצאות שהשיג אתר זה מעניינות מאוד. במסגרת אירוע המכירות השנה לבדו כבר הגיע לסך מכירות של 55 מיליארד דולר. זאת צמיחה של 28% לעומת השנה הקודמת. ומכאן עוד הוכחה שהמכירות באינטרנט גדלות היטב. אנו גם רואים ש- JDסוגרת פערים מול עליבאבא, ומעניין לאן תוביל התחרות הזאת.

עובדות נוספות מצביעות על כך שבעליבאבא נמכרו השנה מוצרים של 290 אלף מותגים, כולל מותגי יוקרה מהעולם. בחברה זו גם מדווחים על גידול מעל לממוצע ברכישות מאזורים חלשים יחסית מבחינה כלכלית. בד בבד ב-JD מדווחים על גידול מרשים במכירת מוצרי יוקרה. לדעתי כל אלה מלמדים על פוטנציאל לגידול ולצמיחה בעתיד.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

  1. צודק מאוד. לא להתרשם מהתוצאות של עליבאבא שנגרנמות כאמור מהמאבק של השלטון בהם. ההיפך. בנסיבות הקיימות התוצאות האלה מוכיחות על כיוון חיובי.

  2. עם כל הכבוד לעליבאבא אם השליט הסיני רוצה משהו בתוך סין, הוא ישיג אותו.

  3. יש סיכוי גדול מאוד שעליבאבא וחברות סיניות נוספות יוצאו מהבורסה האמריקנית. זאת תהיה מכה שתשפיעה על היקפי הסחר המקוון הבינלאומי.

  4. נראה לי שמעמדה של עליבאבא בהתאוששות. בסופו של דבר לסין לא משתלפ להפסיד את ההכנסות שהיא מביאה.

  5. אני מאמין כי ארה״ב תגבור על סין בסחר האלקטרוני, הודות להתפתחות הטכנולוגיה אל מול כוח העבודה הזול, בנוסף לסכסוך הפוליטי בין המעצמות. אתה תראה שאני צודק.

  6. כאשר מעורבת פוליטיקה, אין מקום להגיון. לכן אני לא אופטימי לגבי עליבאבא

  7. כל פעם צץ מישהו שצושב שישנה את המגמה. בלתי אפשרי. העובדות כבר קרו. הסחר האלקטרוני ניצח. והניצחון שלו רק מתרחב יותר כל הזמן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן