מהפכה בתחום העברת תשלומים

בעקבות פסק דין אמריקני בעניין דרכי תשלום לספקים
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

ביום שישי 10.9.2021 נפל דבר בענף העברת תשלומים בין לקוחות שקנו מוצר או שירות, ובין הספק שמקבל תשלום. עד אותו יום לקוחות שהשתמשו במכשיר מתוצרת חברת אפל (Apple) כגון איי-פון או איי-פד היו מוכרחים להעביר את התשלום על ידי אפליקציה של העברת תשלומים של אפל. אפל הייתה לוקחת לעצמה 15% עד 30% מן התשלום כעמלה עבור השירות. באותו יום שישי פסקה שופטת בבית המשפט הפדראלי המחוזי בצפון קליפורניה, שהנוהל הזה של אפל עומד בסתירה לחוקים נגד מונופולים (Anti-Trust Law) ודינו להתבטל. פסק הדין ניתן בתביעה שהגישה חברה שמייצרת משחקי וידאו Epic Games, שדרשה החזר של תשלום שהיא שילמה.

פסק הדין הזה מחייב את אפל מכאן ולהבא לאפשר לצרכנים שמשתמשים במכשירים מתוצרתה להשתמש גם בדרכי תשלום אחרות ובשירותים של חברות אחרות.

יתרה מזאת יש חשש (בקרב המחזיקים במניותיה) שגם גוגל (Google), שמרוויחה סכומים גדולים מאוד (ברבעון השני של שנת 2021 הגיעו הכנסותיה ל-62 מיליארד דולר והרווח הנקי ל-18.5 מיליארד דולר), תיאלץ להפחית את העמלות שהיא גובה. וזאת אף על פי שמודל ההכנסות שלה אחר.

עיקר הכנסותיה של גוגל הן מעמלות שהיא גובה מן המפרסמים בשירות החיפושים הפופולרי שלה בכל פעם שקונה פוטנציאלי לוחץ על המודעה שלהם. גובה העמלה נקבע בתהליך של bidding. המפרסם בוחר ב"מילות מפתח", וכל מי שילחץ עליהן, גוגל תציע לו את האתר של המפרסם. תהליך ה-bidding מתנהל על פי מילות מפתח שהמפרסם בוחר. אם הוא בוחר "מילת מפתח" פופולרית ומבוקשת בקרב המפרסמים, גוגל תדרג אותם לפי גובה העמלה שהם יציעו. מי שיציע לשלם עמלות גבוהות יותר יקבל קדימות והוא יהיה הראשון שאליו יופנו המתעניינים.

גם גוגל מחייבת את מי שמשתמש באפליקציה מתוצרתה להשתמש בשירות התשלומים שלה. אבל היא גובה, כנראה, עמלות צנועות הרבה יותר.

יהיה מעניין לעקוב אחר ההתפתחות בשוק שירותי התשלומים: אילו שינויים יתפתחו – אם בכלל? האם תתפתח תחרות בשוק הזה? מי יגדיל את נתח השוק שלו? ומי יראה את חלקו מצטמצם?

קוראים יקרים, אתם מוזמנים להביע את דעתכם על מה שקרה בעקבות פסק הדין.

תקנו אותי אם אני טועה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. עוד מעט יעבירו כספים והוראות אחרות באמצעות האינטרנט והסלולר בדיבור

  2. ענקיות האינטרנט ישתלטו על תחום העברת הכספים ויהפכו את חברות האשראי לבלתי רלוונטיות. טמון בתחום זה אוצר ולכן העיניים של החזקים בשוק מופנים לשם.

  3. מהפכות בדיגיטל הופכות את במזומן, ואת הצ'קים, ואת כרטיסי האשראי, וכן הלאה למוצרים. טוב לכולנו מהרבה בחינות

  4. אפל היא החברה הכי חזירית שיש בעולם. לא נוגע במוצרים והשירותים שלה. לוקחת את לקוחותיה הצפוניים בשבי. סוף סוף נעשה צדק.

  5. אפילו הממש הסיני שהוא מאוד חזק וקובע התחיל לפחד מהחברות הסיניות הענקיות. אז תבינו איזה כוח יש לחברות כאלה ולמה צריך לנטרל ולהגביל אותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

תמונה שלניצה

חוקי או לא חוקי

ההתנחלויות ועזה בבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג

דילוג לתוכן