SEO ו-SEM ומה שביניהם

על הפוטנציאל הגלום במנועי החיפוש
תמונה של מאיר
מאיר פלג

על מקומם החשוב של מנועי החיפוש בקידום אינטרסים של ארגונים בעידן הדיגיטלי אין צורך להרבות במילים. ככל שהשימוש ברשת האינטרנט כובש עוד ועוד חלקים בחיינו, כך גדלה גם חשיבות ההבנה של המנגנונים שבאמצעותם אפשר לממש את הפוטנציאל השיווקי הגלום במנועי החיפוש, זאת בתנאי שנדע לעשות זאת טוב יותר ממתחרינו המכוונים לאותן מטרות.

שני מנגנונים עיקריים משחקים כאן תפקיד מרכזי: האחד, SEO (Search Engine Optimization), שעוסק בהתאמת האתר וכל אחד מדפיו לאמות המידה שעל פיהן מדרג מנוע חיפוש את התוצאות (הדפים) בתגובה לחיפוש של הגולש. סדר התוצאות לפעולת חיפוש נקרא: תוצאות אורגניות. כלומר התוצאות שמנוע החיפוש, למיטב הבנתו, סבור שהן הנכונות ביותר לגולש המחפש. הפרמטרים הרבים מאוד הבונים את הציון המשוכלל הקובע את סדר התוצאות של מנועי החיפוש, הם בחלקם הגדול ידועים ונהירים לעוסקים בתחום ה-SEO. למשל, מבנה האתר, ניקיון הקוד של דפיו, ההגדרות המיועדות למנוע החיפוש, מידת ההתאמה לשיפורים ושכלולים בטכנולוגיית האינטרנט, וכן הלאה.

המנגנון השני, SEM (Search Engine Marketing), מציב תוצאות ממומנות. בעל אינטרס משלם למנוע החיפוש תמורת הצבת מודעת קישור, למי שיחפש מילה מסוימת או צירוף מילים מסוימות. התוצאות הממומנות מוצבות בראשית דף תוצאות ובסופו, בעוד שהתוצאות האורגניות הן עיקר החומר המוצג. המודעות הממומנות נושאות את הכותרת: מודעה. בעל האתר יכול לשלם סכום משתנה לקליק (Pay Per Click) כדי להציג את המודעה שלו.

הבנה כללית של שני המנגנונים האלה והפעלתם יחדיו במסגרת קמפיינים שיווקיים משולבים, יאפשרו ייצור תוצאה טובה. השאיפה היא שהשימוש במנגנונים יגדיל את מספר המבקרים באתר שינקטו בפעולה הרצויה – או במינוח המקצועי: המרה – מקניית מוצר ועד הרשמה לשירות או מתן כתובת הדוא"ל שלהם לקידום מכירות מאוחר יותר.

אופטימיזציה במנועי חיפוש דורשת הבנת האלגוריתמים של מנועי החיפוש. החל ממיטוב כותרות מטא ותיאורים וניתוח מהירות האתר, וכלה בביקורת בתוצאות החיפוש, וזיהוי הזדמנויות ליצירת נושאים חדשים בחיפוש ומילות מפתח בתחום. האופטימיזציה כוללת גם כמות דפים ומהירות העלאה, מחקר רקע ומילות מפתח, חקר מתחרים, קישורים פנימה והחוצה, כותרות, שמות דפים, תיאורי עמודים ועוד.  SEM דורש הבנה במילות מפתח ובסיכוי בהמרה לפעולה. SEO הוא המשחק הארוך – שילוב של שניהם יביא תועלת רבה לארגונים המבקשים לקדם אינטרסים בעידן הדיגיטלי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. כולם יודעים (כאילו) על קידום במנועי החיפוש לתוצאות האורגניות ולא כל כך על פרסום מודעות בתוצאות לא אורגניות ושילוב בניהם

    1. אשמח מאד להסבר של אמירה זו ואולי קישור למאמר מפורט לאמירה כללית כזו.

  2. פרסום ממומן לא תמיד מביא מזומן בגלל הגדרות קהלי יעד (טירגוט) לקוי /שגוי/בלתי מספיק/לא ממוקד/חסר תוחלת/לא נכון. דוגמה- שכנעו בעל מלון בטבריה כי מילת חיפוש שהוא צריך לתת עבורה תשלום למודעה ממומנת היא "מלון סובב כנרת". מה אומרים חכמי הדור בתחום לגבי עצה כזו? אם תבדקו במודעות ממומנות בפייסבוק מדוע קבלתם מודעה מסוימת תבינו עד כמה "יודעים" המקדמים לעבוד, או מתיימרים לדעת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך