לזהות את הלקוח הפוטנציאלי

עשרה טיפים ליצירת לידים
תמונה של מאיר
מאיר פלג

המונח "ליד", שמקורו באנגלית, מתייחס ללקוח פוטנציאלי, שמגלה עניין בשירות או במוצר המוצע למכירה על ידי גורם אינטרסנטי. לִיד מכיל את זיהוי אותו לקוח, את הגדרת העניין של הלקוח שאליה המוכר רוצה לכוון, וכדומה. מטרת היעד היא מכירה שתהפוך את הלקוח הפוטנציאלי ללקוח בפועל.

כיום יש מגוון שיטות ליצירת לידים, ולהפיכתם למכירות בפועל, וכך לצרף אנשים נוספים לרשימת הלקוחות הפעילים. ראשיתו של הליד הוא במה שמכונה בעגה המקצועית "שיחות קרות", כלומר שיחות טלפון לאנשים שאין עימם קשר, במטרה לשכנע אחוז מסוים מתוכם, ולהפוך אותם לגיבורי הלידים שיטופלו בהמשך.

במאמר זה אבקש להמליץ בפניכם על עשרה טיפים ליצירת לידים:

 1. הקימו בלוג עסקי ותחזקו אותו בעצמכם – קשר אישי ורגשי יוצר אמון, ויכול לקדם את יצירת הלידים. זהו אמצעי נהדר לקריאה, להחלטה ולפעולת קנייה. נדרשת אסטרטגיה מקיפה, ובשיווק המוצר יש להסתייע בתוכן ובמילות מפתח.
 2. צרו דפי נחיתה משכנעים, וצרפו להם טופס "צור קשר". כמו כן הצעת תוכן פרימיום תמיד מועילה, לדוגמה: "הזמן 2 לילות במלון ארזים במטולה או במלון אסטוריה גליל בטבריה, וקבל הנחה בסך 30% ברכישת סטים מיי וירו (MyViro) וגם מתנה". תידרש כמובן הצגת קבלה כהוכחה לרכישת נופש.
 3. השתמשו בערוצי המדיה החברתית הנכונה ורצוי שיהיה גם דף עסקי פעיל. לשיפור המכירות במדיה החברתית נדרשים גם שיתוף קישורים תומכים (חובה רעיונאי), ופרסום לקהלים ממוקדים. לעיתים נדרש גם שימוש במשפיענים/מחליטנים (שם קוד למי שסוחף קבוצה אחריו). צריך להחליט על תדירות הפרסום, על איכות הפוסטים, ועל סוג הרשת החברתית שבה תרצו לפרסם.
 4. תמריץ להפניות, לסקירות ולהמלצות – עליכם לעודד את הלקוחות הנוכחיים להיות שגרירי מותג עבור המוצרים/שירותים שקנו, וממליצים בפועל (חבר מביא חבר).
 5. מצאו או צרו הזדמנויות להצגת המוצר – תערוכות, סרטונים, מצגות להפצה, סקרי איכות וכו'.
  6. תבחנו תמיד את איכות הקידום של האתר ודפיו (SEO) – כדאי לשפר ולעדכן תוכן באופן קבוע. הדירוג במנועי החיפוש מבוסס על קריטריונים רבים, שמשתנים כאשר ספקי מנועי החיפוש מעדכנים את האלגוריתמים שלהם. מכיוון שהקריטריונים לדירוג התוצאות משתנים מעת לעת, חשוב להעריך באופן קבוע את מצבכם ולשאוף לאופטימיזציה במנועי החיפוש, ובהתאם – לבצע עדכונים. לדוגמה, אתר חייב להיות כיום רספונסיבי הואיל ומנוע החיפוש מעדיף כעת אתרים ידידותיים למכשירים ניידים.
 6. יש לייעל את הניווט באתר המכירות – מבקרים שמגיעים לאתר שואלים: מה הלאה? היכן פרטי הקשר? כיצד ידעו לאן לפנות כדי להוריד את הצעות המכירה, לראות את המוצרים או לדבר עם תמיכת לקוחות? עיצוב האתר וידידותיות למשתמש מסייעים בהפיכת מבקרים באתר ללידים. אם האתר קל לניווט, ואם יש דפי נחיתה וטופסי יצירת קשר במקומות הנכונים, צפוי ששיעור הרכישות יגבר.
 7. כתיבת תוכן לפרסומים בתעשייה – יש בכך ביסוס הסמכות המקצועית של בעלי האתר, כלומר המוכרים.
 8. השתמשו בניוזלטר – זהו כלי מצוין להפצת מידע ופרסום, גלוי או סמוי, לרבות תוכן שימושי כגון חדשות בתעשייה, הדרכות, קודי הנחה, סמינרים מקוונים, מקרי מחקר, וכמו כן כמה דברים מהנים, כמו אירועים קרובים וחדשות על החברה המוכרת. כל עוד הגולשים מקבלים הטבה כלשהי, ערך כלשהו, הם ימשיכו לקרוא תקשורת עתידית.
 9. לקוחות חוזרים – שירות טוב, שמירת קשר, לדוגמה ברכה ליום הולדת. אומנם פשוט ובנאלי אבל משפיע. יש עוד מגוון דרכים: יצירת קשר עם לקוחות במדיה החברתית, יצירת תוכנית נאמנות ללקוחות, בקשת משוב, שליחת הודעת תודה, ובאותה הזדמנות עדכון על כל השירותים החדשים שלכם ועל החידושים שהחברה עשתה.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. מר פלג
  שכחת את הליד העשירי והכי חשוב- שהמוצר שלך יהיה הטוב והיעיל ביותר במחיר הטוב ביותר שהנך יכול להציע לקליינטורה.

   1. לפלג – צחקת כי לא הבנת. בוודאי שכל אחד יאמר על המוצר שלו שהוא הטוב ביותר. זאת בדיוק הבעיה. רבים שמשתמשים בשיטות ה"ליד" מחפים בזאת על מוצרים נחותים או יקרים מדי. התופעה מוכרת לכל מי שעסק פעם בשיווק. מוצע לכל מי שעוסק ברכש לבחון היטב את מה שמציעים לו ולא להתרשם מבלוגים, סרטונים, מצגות, יחצנים למיניהם, תערוכות נוצצות או דוגמניות יפות.

    1. לצערי – צדקתי. לא הבנת מהו ליד. ידעתי, וצחקתי. כאשר אדם מתעניין במוצר ומזהים מי הוא- זה ליד. כדי להגיע אליו – יש שפע כלים יצירתיים, כולל מאמר כזה. תתפלא- אפילו אתה יצרת לי ליד מקסים. בסלנג זה נקרא " להרים להנחתה". עכשיו אני מצדיק את שכתבתי, כותב ואכתוב, כי מרירות טבעית על הצעות מכר שיש בשפע איננה כלי לבדיקת לידים, כלים ליצירתם, או המלצה לאנשי רכש להיות מקצוענים. אדם הוא אדם באשר הוא אדם. יש המתרשם מאיכות(יש עדיין כאלה?), יש המתרשם יותר מן הנילווה לתצוגה . זה אופי האדם, זו הפסיכולוגיה של השכנוע, זו אמנות המשא ומתן, זו הנדסת תובנה, זו דרכו של עולם, עולם שבו חיים כל סוגי בני האדם. יצירת לידים היא הגיונית, סבירה, מתקיימת ותתקיים. אבדן הפרטיות יוצר כלי חדש של הקבצה- קבוצות לפי עניין, וזו דרך יצירת הלידים הבאה. גם גוגל מ 2023 תשתמש בגישה זו בגלל ה GDPR. אני רק מתרעם שטענת כי לא הבנתי. בגיל של שנינו עברנו משהו בחיים, ואפילו עליך הצלחתי להפעיל כלי איתור ליד. מפתיע? לא. ככה זהשעוברים חיים מלאים בהכשרות מגוונות ולא ננעלים בשדה התמחות צר. חפש חמשושלייקס. עוד בדיחה טובה מהבית שלי בהנדסת תובנה, ומעניין אם לא התאפקת ובאמת חיפשת. חיפשת התנצחות? קבלת. חבל שמפרסמים באתר זה רק חלק זעיר ממאמרי, כי אז היית יכול אולי לראות מיתוה שלם יותר.

     1. למאיר פלג הנכבד
      לא רק שהבנתי מהו ליד – אלא שעסקתי עשרות שנים בתחום הרלוונטי ברמות הבכירות ביותר בארץ ובחו"ל.
      תגובתך לדברי מוכיחה שהשקפת עולמך בעניין זה מתכנסת ל"עולם הלידים" שאינו אלא פבריקציה מלאכותית
      שעומדת בסתירה למהות האמתית של המסחר והתעשייה (אולי למעט תעשיית הקוסמטיקה וסלוני הכלות).
      כתבת מה שכתבת – ואנוכי הגבתי כפי שהגבתי. יקרא כל קורא את הדברים וישפוט על פי הבנתו.

      1. אל יתמם הקורא. ברור שאתה בכיר מאד, אבל אל יתהלל חוגר כמפתח. אתה מדבר על "מהות מסחר ותעשיה" ומזלזל בחלקים ממנו. בכל מקום בשני הצדדים ובכל התחומים עומד האדם. אבל תגובה מתנשאת? לא מתאים לך. "פבריקציה מלאכותית" – כנראה שעולמך שונה מעולם ה 80 אחוז. את תשכח שזה היה פעם, בימי חלדך. לא במאה הזו. אין טעם להתנצח כי אתה מדבר מרום מעמדל לשעבר, ואני חי במציאות. הגיל דומה- אבל אינני מתנשא. חי עם רגליים על הקרקע, חוקר מציאות, ולא הסטוריון . זו בעיה של בני הגיל השלישי שחיים במאה הקודמת, עדיין שומעים את פסיעות נפוליאון וצבאו בעכו, ומספרים סיפורי עבר נהדרים. יש כאלה כמה כותבי מאמרים גם באתר זה שעדיין ניחוחות העבר באפם, נשמתם שורה 40 שנים לאחור, הם והטרנספורמציה הדיגיטלית בעולמות שונים, ולכן האחר- משונה להם. האם נסיים כאן בהתנצחות?

 2. https ://www.bizportal.co.il/bizpoint-sponsored/news/article/795153 מ"ליד" לסגירה: איך לשפר את יחסי ההמרה בשיווק הדיגיטלי
  משבר כלכלי? דיבורים על סגר? בשנה האחרונה נראה שאין דבר בטוח מהזינוק המתמיד בתקציבי השיווק והפרסום המושקעים בדיגיטל. זה התחיל מאתרי האיקומרס ועבר כמעט לכל עסק עם נוכחות דיגיטלית – זעירה ככל שתהיה. והגולשים? הם למדו איך ומתי לסנן את המסרים שנורים עליהם מכל עבר. לגרום להם לרכוש ברשת ואפילו להשאיר פרטים נראית משימה קשה במיוחד. ?

 3. ליד – המאמר הזה עצמו כבר יותר לידים, כי כל מי שעוסק בתחום כבר מבין כי ליד הוא ליד הוא ליד. יצירת קשר הגיוני איננה פוגעת בטיב המוצרף יבחן כל לקוח את רצונותיו ויעשה השוואות. גנן גידל דגן בגן, ולא כל לקוח הוא טיפש במופגן. יש כאלה, ברור, כי לא כל אחד עמד באותו תור שחילקו את התבונה, אבל ליד בשיווק שמביא קונים – מה רע בו? ראו מתג חמשושלייקס. צנוע ופעיל מ 2015. סייע בגימלאיידה 205 בטבריה- רק 9500 גימלאים הגיעו בעשרות אוטובוסים ל 17 מלונות. זה רע? זה נורא?

 4. לדעת אחד המגיבים,ליד מסוג "MYVIRO" איננו לעניין כמו לידים בתחום קוסמטיקה וסלוני כלות. אצלו ליד זה רק לעשיה צבאית או מכירות לממשלת ניגריה. כשילמד להבחין בין B2C ל B2B יבין מה רחב התחום, ואולי יבין הבדל בין תרבותי הנדרש כדי להצליח בתעשיית יצירת לידים. להביא ולייצר לידים למלון אסטוריה גליליי בטבריה, צריך להבין גם את רוח המנהל/ת, וגם את קהלי היעד שחלקם או רובם מחפשים הכל כלולף ומסיימים בקרב כסאות כתר. כשמחפשים לידים לאיתור תיירנים למלון ארזים במטולה, כדי לראות את בתי הראשונים בהתיישבות בארץ ברחוב הרשאונים – מי יהיה קהל היעד? קהל של "הכל כלול" וריקודי בריכה או תיירני נוף וטבע? את זה יבין מי שמבין מהו שיווק ולא יבין מי שמגיע מהאקדמיה בתחום מדעי מדינה, אף אם נתן פה ושם יעוץ מזדמן שיווקי "ברמה של מדינה ותעשייה בכירה"…לא כל אסטרטג הוא טקטיקן. לא כל מזדקן הוא מתוחכם.

 5. בעסקים קטנים לבעלים ולמובילים אין ידע וכישורים בנושא.

  1. וגם חבל שבעלי עסקים קטנים, רגע לפני הקמה או רק 2 דקות אחרי – לא מוכנים ללמוד

 6. למר מאיר פלג,
  אולי באמת תסביר לנו מה ההבדל בין B2B (עסק לעסק) ו- B2C (עסק ללקוח)?
  ומהו "ההבדל התרבותי הנדרש כדי להצליח בתעשיית הלידים"?
  "תעשיית הלידים" – מה זה, סוג חדש של תעשייה? מה תרומתה לתל"ג?
  עוד – אפילו בפרקי אבות נאמר שהזקנים "יושבים בשער". קל וחומר הקשישים.
  רוצה לומר – מה שהמזדקן שכח "יצרני הלידים" למלון בטבריה לא למדו.

  1. https ://www.tfisot.com/Show_article/31 להבהרת מה שטרם הבנת, למרות ידע נרחב שטענת לו. "מדובר על שני סוגי מכירה שונים הדורשים כישורים, מיומנויות וסט כלים אחרים לגמרי.

   מחזור המכירה, הידע המקצועי, מספר האנשים המעורבים בתהליך קבלת ההחלטות, מערכת היחסים בין איש המכירות ללקוח,

   הניסיון המקצועי שנדרש מאיש המכירות, גודל השוק, הפרופיל המקצועי – הכל שונה."

 7. איך גיל שויד קונה דירה? בעצם לא אחת אלא שלוש. בעצם שלוש קומות. תשמעו סיפור שמספרת הילה פלז, שמוכרת דירות יוקרה: "ב–1997 מכרתי לגיל שויד את שלוש הקומות העליונות בפרויקט סביוני רמת אביב, אבל זה כמעט מוסמס. כשהוא הגיע למשרד, אשת המכירות שקיבלה את פניו לא ידעה מי הוא. היא התקשרה ואמרה לי, ׳תשמעי, יש כאן טיפוס עם סנדלים תנ"כיות שאומר שהוא רוצה שלוש דירות׳. היא לא קלטה במי מדובר, וכמעט שלחנו אותו משם. רק כשהוא אמר את השם שלו, רצתי החוצה לתפוס אותו. צריך לשים לב לכל דבר". רותם שטרקמן

 8. הפסימי מתלונן על הרוח, האופטימי מצפה שהיא תשתנה, החכם מכוון את המפרש בהתאם
  וויליאם ארתור וורד
  ככל שאדם מכיר בחולשותיו, כך הוא נעשה חזק יותר
  שחר כהן
  אין שום דבר קבוע ותמידי מלבד השינוי
  הרקליטוס

  חומר למחשבה. י.ד.

  1. מה שנראה כמו ברווז, הולך ומתנדנד כמו ברווז, ומגעגע כמו ברווז – מוכרח להיות ברווז. אפילו לא תוכי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר