אחזקה חזויה

על פרוגנוסטיקה ואחזקה חזויה
מסב בשחור לבן
מסב כדורי. תמונה מהמעבדה של פרופ' בורטמן

במאמרים קודמים ניתנה סקירת מבוא בנושא תאום דיגיטלי (digital twin) שמהווה נכס דיגיטלי המקביל לנכסים הפיזיים. במאמר הראשון הדגשתי את ההבדל בין תאום דיגיטלי וסימולציה, והוא בחיבור שוטף לנתונים מקוונים המגיעים מחיישנים ושתפקידו לספק יכולות אנליטיות שונות. במאמר השני הדגש היה על ניטור ואבחון. הניטור מאפשר מעקב רב-ממדים של ביצועי מערכת וזיהוי חריגות ו/או שינויים מבניים בהתנהגות. האבחון מספק תמונה דיאגנוסטית עם מענה לשאלה: למה זה קרה.

במאמר הזה, השלישי בסדרה, אתמקד ביכולות פרוגנוסטיות שמספק תאום דיגיטלי עם המחשה מתחום האחזקה החזויה.

מעט רקע: מי שרוכש רכב חדש מקבל בדרך כלל ספר המציג את מאפייני הרכב ודרישה לבצע טיפול אחזקה כל 15,000 ק"מ או שנה, המוקדם בין השתיים. בנוסף הרכב יתריע כשיתקרב מועד הטיפול. כמו כן הרכב כולל עשרות חיישנים שמתריעים למשל על ירידה בלחץ האוויר באחד הצמיגים או על התנהגות חריגה אחרת.

מצד אחד, הרכב אוסף נתונים שקשורים לנהיגה שלך, מצד שני היצרנים דוגלים באחזקה מתוכננת באינטרוולים קבועים. לגישה האחזקה המתוכננת קיימות שתי חלופות: האחת, אחזקת שבר. לא עושים כלום עד שקורה משהו; והשנייה, אחזקה חזויה. משתמשים במודלים מותאמים אישית כדי לתכנן פעולות אחזקה באופן אופטימלי.

עקב צורת הנהיגה, כדאי לנהג מסוים לבצע טיפול ברכב שלו כעבור 9,740 ק"מ, ולנהג אחר, כעבור 21,300 ק"מ. בגישה כזו גם משפרים את הבטיחות וגם מורידים עלויות.

על מה מתבססת אחזקה חזויה? מצד אחד נדרשת יכולת ניטור ואבחון, כפי שראינו שמספק התאום הדיגיטלי, ומצד שני יכולת חיזוי להתפתחויות כשלים או דגרדציה כלשהי, המאפשרת אופטימיזציה להחלטות אחזקה.

החיזוי הזה מתקבל בדרך כלל ממודלים של אמינות לשארית החיים המתפקדים של המערכת, Residual Useful Life (RUL).

התפתחות חשובה בתחום הפרוגנוסטיקה נובעת משילוב מודלים פיזיקליים עם מודלים סטטיסטיים. במעבדה של פרופ' יעקב בורטמן במחלקה להנדסת מכונות באוניברסיטת בן-גוריון, מפתחים מודלים כאלה למנוע עם מסבים. במעבדה ניתן להראות את ההשפעה של פגם על תפקוד המנוע ולחזות את ה-RUL על מנת לתכנן פעולת אחזקה אופטימלית.

אחזקה חזויה נוגעת לאין-סוף תחומים כולל גשרים, בניינים, תהליכים תעשייתיים, תשתיות כגון מים וחשמל, מוצרים ביתיים, ציוד רפואי ובאופן כללי בריאות ברמה האישית. בכל אלה, חיישנים יכולים לספק נתונים, שיחד עם אנליטיקה מתקדמת המשתלבת בתאום דיגיטלי, מאפשרת ניטור, אבחון וחיזוי.

הערת אזהרה: לאחרונה ארגונים רבים התפתו לפזר חיישנים שונים במערכות שונות תוך הבטחה מהספקים שהדבר יוביל להתייעלות ולשיפור ביצועים. חיישנים מיצרים מספרים. בין זה לתאום דיגיטלי עם יכולות ניטור, אבחון וחיזוי – המרחק גדול.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

  1. הדוגמה לאחזקה חזויה ברכב עלולה להוביל אנשים להפסיק אחזקה, או להתאים אחזקה לנוחיות או לכיס שלהם. זה רע. עובדה שאין חברה ככל שידוע לי שמכתיבה כללי אחזקה שונים, ויתרה מכך – ההכתבה למועדי תחזוקה נועדה פעמים רבות לטובת הכיס של המטפלים,המוסכים. תתחילו לקרוא ולהבין את הדרישות, ולנתח, כי האם באמת רכב שעומד צריך טיפול מלא פרט לחיופי שמנים למשל?

  2. אחזקה חזויה מתוחכמת יכולה לקחת בחשבון גם פרמטרים נוספים כגון טמפרטורות חיצוניות ומסכן, אחוזי לחות ומשכם, משקעים כמותם וליזום, וכדומה

  3. יש כללים, ויש נוסחאות ויש כלי מדידה אמינים, ויש דרכים להעביר את הנתונים מרכיב לרכיב. אז בתוצאות ל המדידה יהיה הרבה תועלת.

  4. ביחד עם המאמר שעלה אצלכם השבוע על טעינה חשמלית, אני מתחיל להבין שכלי הרכב הולכים להפוך ליצורים מלאי בינה מלאכותית ותיאום טכנולוגי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן