תיאום דיגיטלי

על מערכות אוטונומיות ותיאום דיגיטלי
תמונה של רון
פרופ' רון קנת

תיאום דיגיטלי מרחיב יכולות של מערכות פיזיות כגון מחסנים אוטומטיים, רכבים אוטונומיים או כלי טיס לא מאוישים. התיאום מספק כישורים אנליטיים בניטור, אבחון וחיזוי התנהגות של המערכת ומאפשר יישום אמצעים כגון אחזקה חזויה ואופטימיזציה בתנאים של משימות משתנות.

אחזקה חזויה, condition based maintenance (CBM), משלבת את שלוש היכולות האלה כך שמתאפשר לזהות, כבר בשלב מוקדם, התפתחות של בעיה, לאבחן את מקור התופעה ולחזות את התפתחות התופעה כדי להתאים תגובה אופטימלית. התגובה יכולה להיות שיתוק מיידי של המערכת האוטונומית, הגדרת רמת תפעול מותאמת, או המשך פעולה רגיל לגמרי.

בארה"ב מצאו שבתקופת הקורונה, שבה נעשה שילוב במסכות, מערכות זיהוי פנים יצרו הפליה על בסיס צבע עור ותווי פנים. גם כאן, תפקוד נאות של מערכות משולבות AI מחייב ניטור תמידי כדי לוודא שהשינויים באקוסיסטם אינם משפיעים על ביצועי המערכת.

אתגר נוסף במערכות אוטונומיות הוא חסינות להתערבות הנקראת Adversarial A. קבוצת האקרים שיבשה מערכת של רכב טסלה על ידי הוספת מדבקה לסימן דרך שציין 35 מייל לשעה כך שה-3 נראה 8. הטסלה חשבה שהמהירות המותרת היא 85 והאיצה במקום שלא מאפשר זאת.

תיאום דיגיטלי למערכות אוטונומיות מאפשר שכבת הגנה מעודכנת ויישום מערכות כגון CBM שמוזן ממערכות שונות בפריסה חוצת-יבשות. התיאום משלב סימולציות עם הזנה קבועה של מידע מבוסס חיישנים כדי להשפיע חזרה על תפקוד המערכת הפיזיקלית. המידע בתיאום יכול להתבסס על מקורות שונים, לא רק על מערכת ספציפית אחת.

השילוב בין נכס דיגיטלי ונכס פיזי מהווה אתגר מחקרי ויישומי לא פשוט. גם כאן יש הזדמנות לשילוב יכולות של התעשייה והאקדמיה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. ככל שגדלה התלות במערכות האוטומטיות הממוחשבת שנשענת על בינה מלאכותית, כך גדול הנזק במקרה של תכנון לא נכון, או שיבוש זדוני.

  2. תנו לנו עוד מאמרים בתחומים החשובים האלה. גם לא מלמדים אותנו על הנושא ואם כבר יש מאמרים הם רק מהסוג שצריך להיות פרופסור כדי להבין.

  3. אם יש משהו שאני מפחדת ממנו אלה המערכות האוטונומית. מפקידים חיי אדם בידי מכונות.

  4. פרופ' קנת, נושא מעניין מאוד. מכיוון שהכלכלה והתעשייה מקדמות את נושא האוטונומית כדרך להתייעלות, נדרשת רמה גבוהה של בחינה וניטור שיבטיח התנהלות אמינה ומאובטחת. האם הנושג תיאום דיגיטלי מבהיר מספיק טוב את הצורך בניטור במקום שבו אין שליטה?

  5. אני מנסה בעת נהיגה לעבור מסלול בלי לאותת וההגה מושך אותי חזרה ואני מקבל זמזום התראה. העולם משתכלל.

  6. היה נהדר אם את הנושא הזה תלוו במאמרים שיעסקו ביישומים מעשיים של התחום וחצי או בעיות מעשיות, אתגרים, פתרונות, וכדומה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן