הישארו בשליטה

סכנה קטלנית בבקרת השיוט האדפטיבי
תמונה של בועז
בועז קורפל

מאז שפרצה לחיינו מערכת בקרת השיוט האדפטיבית, ACC בשפת עולם הרכב, חל שינוי אדיר בהתנהגות הנהגים בכבישים והתפתחה נטייה מובהקת לנסוע במהירויות גבוהות יותר. לא מדובר במידע אישי של הכותב כי אם בנתונים שהתפרסמו לאחרונה על ידי מכון הבטיחות האמריקני, שערך מחקר גדול בנושא וגילה כי הסכנה לתאונה קטלנית עולה ב-10% בגלל השימוש במערכת. זהו נתון משמעותי וכואב במיוחד. אבל האם מדובר בגזירת גורל שהטכנולוגיה גוזרת על הנהגים בכבישי העולם, לרבות בישראל, או שמא ניתן להילחם בהרגלי הנהיגה האישיים שלנו ולרתום את המערכת לייעוד האמיתי שלה, קרי לסייע לנו בנהיגה ולא להחליף אותנו?

רגע לפני שנתקדם, נזכיר כי מערכת בקרת השיוט ("קרוז קונטרול", בלשון העם) נועדה בבסיסה לסייע לנהג שעובר מרחקים ארוכים בדרכים ומבלה שעות ארוכות מאחורי ההגה. היא מאפשרת לו לנעול את המצערת על המהירות המבוקשת כדי שיוכל להרפות את הרגל מהדוושה ולנוח קמעה.

המערכת גם מאפשרת לנהגים להעלות או להוריד את המהירות בלחיצת כפתור על ההגה וגם לשחרר את המכונית מהמערכת בלחיצת כפתור או בלחיצה על דוושת הבלימה או בלחיצה על דוושת התאוצה, ואז המכונית מבינה שהנהג חזר לשליטה ומערכת הבקרה חוזרת למצב דריכות מבלי להיות מופעלת. בשנים האחרונות נכנסה למכוניות טכנולוגיית המצלמות והרדארים, והיצרנים מיהרו לשדרג את המערכת ולהוסיף לה אפשרות של זחילה בפקקי תנועה במהירות אפסית, כולל עצירה מלאה וחידוש נסיעה למהירות שנקבעה בלחיצת כפתור, תוך קביעת המרחק הרצוי מהמכונית שנמצאת מלפנים.

מכון המחקר האמריקאי IIHS בדק לאחרונה את התנהגותם של הנהגים שאימצו את המערכת המשודרגת, וגילה כי ככל שיצרניות הרכב מוסיפות עוד ועוד תכונות ושכלולים, כך נוטים הנהגים לסמוך על המערכות ולהשאיר את ניהול הרכב לכל המצלמות והחיישנים ולמחשב הבקרה ששולט בתגובות ההגה, הבלמים והתאוצה.

הקפיצה הגדולה האחרונה במערכות הללו, שפועלות בכל תנאי התאורה ומזג האוויר באותו אופן, הגיעה כאשר יצרניות הרכב הוסיפו יכולת שמירה על מרכז הנתיב. כתוצאה מכך המכוניות אינן משייטות ימינה ושמאלה בתוך הנתיב אלא שומרות על מהירותן בקו נסיעה ישר. המחקר של IIHS התייחס גם לתכונה זו, ומצא שהיא העלתה את רמת הביטחון של הנהגים בטכנולוגיה והתגובה הייתה כמעט מיידית – הנהגים העלו את מהירות הנסיעה האוטומטית למהירות גבוהה הרבה יותר מהמותר בחוק באזור הנסיעה, ונתנו למכונית להאיץ ולבלום ולהתנהל בתוך הנתיבים בהסתמכות כמעט עיוורת על המערכת. נתוני הבדיקה של המחקר הראו כי הנהגים נוטים לנעול את המערכת על מהירות גבוהה מהמותר באותם קטעי נסיעה, וכתוצאה הסיכוי להיקלע לתאונה קטלנית עולה ב-10% בהשוואה לסיכויים של נסיעה במהירות המותרת, גם אם היא גבוהה.

המחקר בוצע בשיתוף עשרות נהגים בעלי סוגים שונים של כלי רכב לשם חיפוש אחרי מאפיינים שונים, אבל התוצאות היו זהות כמעט לגמרי אצל כולם. הנהגים לא רצו להשתרך מאחור או לנוע במהירות איטית בזרם התנועה, ובמקום לעדכן כל העת את מערכת בקרת השיוט, הם העדיפו להציב אותה על מהירות גבוהה בידיעה שהמכוניות האיטיות סביב יגבילו את המכונית שלהם.

מערכות בקרת השיוט המיתולוגיות לא היו מנת חלקם של נהגים בישראל, כי היבואנים בחרו לוותר על הפונקציה היקרה הזאת ומלבד זאת הכבישים שהיו כאן לפני שנים לא היו ארוכים עד כדי כך שחייבו את הנהגים לנוח בעת הנסיעה. אולם כיום אופי הנהיגה השתנה, והתפשט החיפוש אחרי החיים הקלים, כולל בעת זחילה בפקקים, בד בבד עם הירידה במחיר הטכנולוגיה והחיבור בין המערכות הללו למערכות הבטיחות של המכונית. בנתונים הקיימים כיום במכוניות רבות בישראל ניתן לצאת לנסיעה מהחרמון ולהגיע לאילת בלי לגעת בדוושת הבלם או התאוצה כמעט בכלל לכל אורך הדרך. הקסם נמצא בקביעת מהירות המכונית ל-130 קמ”ש בידיעה שהמכוניות האחרות בכביש המהיר או בדרכים העירוניות הן שתקבענה עבור המכונית שלנו את המהירות האמיתית. הסכנה טמונה בנסיעה עם בקרת שיוט מופעלת במהירות גבוהה מעל לחוק כשפתאום מגיעים לאזור שבו המצלמות או הרדארים אינם מזהים רכב מלפנים, ואז המכונית מזנקת קדימה והנהג עלול להיכנס למצוקה ולאבד שליטה.

המסקנות וההמלצות של מכון הבטיחות האמריקני היו ברורות: הגבלת מערכת בקרת השיוט למהירות הנקובה בחוק בכל אזור שבו היא מופעלת ויצירת קישור בין המצלמה, מערכת הניווט ודוושת התאוצה כדי שהמהירות תוגבל למהירות המרבית באותו קטע דרך ומניעת אפשרות להעלות את המהירות באופן יזום בבקרת השיוט. נציין כי קיימות (גם בישראל) מכוניות עם מערכות שנקראות MEM, והן מציעות לנהג לקשר בלחיצת כפתור את צילום התמרור לבקרת השיוט. אך נכון לעכשיו יכולת כזאת אינה נמצאת בכל המכוניות וגם אינה ניתנת להפעלה בכל המקומות. המסקנה הנוספת של מכון המחקר הייתה שנחוצות פעולות הסברה ושיש לשנות את הרגלי הנהיגה והנסיעה, לשמור על מהירות חוקית בעת הפעלת בקרת שיוט פעילה ואף לשמור על ערנות מלאה של הנהג ותגובותיו בהתאם לתנאי הדרך, ובכך להקטין את הסיכוי לתאונות.

הנסיעה עם המערכות במצב פעיל יכולה להיות חווייתית ונעימה, אולם המערכות אינן מחליפות את הנהג והאחריות על כל מה שקורה למכונית חלה עליו בכל מקום בעולם. יש לזכור כי זוויות הצילום של מצלמות הרכב, שממוקמות בחלק העליון של השמשה הקדמית, וגם זוויות הקריאה של משדרי הרדאר בחזית, אינן מקיפות. המצלמות אינן מכסות אפילו 180 מעלות מהחזית של הרכב, לכן אין באפשרותן לקרוא את כל מה שמתרחש. זה נעשה בכוונה – כדי שהמערכות לא תהיינה רגישות לכל תנועה בסביבה, תנועה שעלולה לגרום למכונית להאיץ ולבלום לסירוגין בפרקי זמן קצרים, מה שיוציא אותה משליטה ויביא אותה למצב סיכון גבוה. קחו זאת לתשומת לבכם בנסיעה הבאה והישארו אתם בשליטה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. בסוף אנחנו נשב בבית הרובוטים יסעו ברכב בלעדינו.

 2. כיום חלק מהאוכלוסיה, בעיקר המבוגרת, לא מורגל בנסיעות עם רכב שמגיב בעצמו. פעם נסעתי עם נהג כזה וזה היה מבהיל ממש.

 3. עוד מעט לא רק שלא נצטרך לנהוג
  נוכל להישאר בבית והאוטו יצא לבד לסידורים
  אולי גם יצא לבלות במקומנו
  ואנחנו נוכל להישאר בבית, לנוח ולראות טלוויזיה

  1. כל אלה שרצים לדווח על תאונות של רכב אוטונומי משום מה לא בודקים כמה תאונות איומות היו באותו יום של כלי רכב רגילים

 4. מאמר שעניין אותי מאוד למרות שבכלי רכב אינני כלל מבינה.

 5. יהיו מהמורות, בעיות, עיכובים, אבל בסופו של דבר המכוניות העצמאיות יכבדו את העולם

 6. חייבים להבהיר ולהטמיע אצל קוני הרכבים כי הבטיחות היא לפני הכל. ושם, נוחות, אופנתיות, וכל היתר פחות חשובים

 7. רק תחשבו על האופציות שיש כעת למי שיודע לחדור לרכב מרחוק דרך האינטרנט ולהאיץ את הרכב או לשבש את מנגנוני היצירה האוטונומיים.

 8. לקלות יש גם בטכנולוגיות הוותיקות. דוקא מתקדמים בתחום זה מהר ויפה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

קידום אתרים אורגני וממומן

אתר אינטרנט לעסק זה כבר מזמן לא מהלך שחשוב לעשות כי מצפים מכם. כיום, כאשר לכל המתחרים שלכם יש אתר אינטרנט, העובדה שגם לכם יש

שרטוט סמלי בית

מהי חברת ניהול נכסים?

שירותים נרחבים לבניינים על מנת שהמבנה יישאר מטופח וישמור על ערכו

שאול אייזנברג

שכונה

פיטורי המאמן במכבי תל אביב

פיצוץ אטומי

על הסף

חידוש הסכם הגרעין עם איראן – תרחישים אפשריים