שימוש חדש ב-IoT

שיווק בעזרת משואות
תמונה של מאיר
מאיר פלג

שיווק באמצעות טכנולוגיית משואת IoT (האינטרנט של הדברים) הולך וצובר תאוצה בעולם. השיווק נעשה תוך שימוש במכשירי IoT קטנים המכונים משואות. המשואות מסייעות להתמקד בלקוחות בדיוק היכן שהם נמצאים, ולהציע להם בזמן אמת הצעות העונות על צורכיהם.

המשואות התפתחו יחד עם טכנולוגיית הסמרטפונים וטכנולוגיית ה-Bluetooth. צרכנים המשואות מדויקות יותר מ-GPS, מאפשרות "תקשורת" בזמן אמת ומותאמות אישית ללקוחות, תוך כדי ניווט במרחב.

המכשירים עצמם קטנים ואלחוטיים ופועלים על BLE (Bluetooth Low Energy) מכיוון שהם משתמשים בפחות הספק מטכנולוגיית ה-Bluetooth המסורתית. עלות משואה עשויה להיות 25 דולר, לעיתים אף פחות. אומנם תכנות, תחזוקה ופיתוח קמפיינים יכולים להגדיל את ההוצאה, אך ניתן להחזיר את ההשקעה על ידי מכירות מוגברות. כיום כ-50% ממאה המותגים המובילים משתמשים בשיווק בשיטת המשואות, כחלק מחוויית הקניות שלהם בחנויות. המשואות מוצבות למשל בחנויות קמעונאיות, וכך ניתן להפנות הצעות ותקשורת ספציפיות מאוד לצרכנים, על סמך המקום שהם נמצאים בו.

מותגים יכולים להשתמש במשואות בשיווק שלהם בדרכים שונות. לדוגמה:Target  ו-Mall of America מודיעים לקונים בדיוק היכן ניתן למצוא פריט מסוים. ממש כפי ש-Waze או מפות גוגל מכוונות בדרכים. קמעונאים חכמים עוזרים לצרכנים למצוא את מבוקשם. הם, וכך גם מסעדנים, יכולים להשתמש במשואות כדי לגרום לאנשים להיכנס לחנות ולקנות מוצר ספציפי או למסעדה. בקרב מותגי קמעונאות ומסעדות המעורבים במדיה חברתית נצפה גידול של 400% כשהתחילו לשלוח הודעות דחיפה (PUSH) ללקוחות מ-28 חנויות.

אומנם המשואות בפני עצמן יכולות לאתר מיקום בלבד, אך כאשר הן משולבות עם אפליקציות לנייד, ניתן להשתמש בסוגים רבים של נתונים חברתיים, דמוגרפיים והתנהגותיים כדי להפנות הצעות ומוצרים מותאמים אישית לצרכנים השונים. לדוגמה, סופרפארם יכולה להזכיר לקונה לקחת מרשם, או חנות מכולת יכולה להנחות לקוח פוטנציאלי לקנות פריט מזון שקנה בפעם הקודמת. בנוסף, התובנות שאוסף מותג ממעקב אחר מיקומי צרכנים בחנויות יכולות לשמש למיקום סחורה ומוצרים. הקמעונאי ששטח המדפים בחנותו מוגבל, יכול להשתמש במשואות כדי להנחות רכישת פריטים אחרים באופן מקוון.

ומה הלאה בשיווק משואות?
קמעונאים רבים הציבו משואות גם בתוך בובות ראווה ואף ניתן להציב משואות בתוך תאורת לד וכך לחסוך כסף ואנרגיה ולתמוך ביוזמות קיימות. האינטרנט של הדברים (IoT) מתעורר כאשר המכשירים מתחילים לשרת מטרות תקשורת ושיווק מעבר לתפקידם המקורי. שיווק המשואות צפוי להמשיך ולצמוח, ולגדול בשיעור של 45% עד 2026. הצרכנים מתרגלים בקלות למותגים המשתמשים בנתונים, כדי לייצר להם עסקאות והצעות שרלוונטיות עבורם, והמשווקים מגבירים השימוש בטכנולוגיית המשואות.

בישראל השימוש עדיין שולי, ודווקא משום כך יש כאן פוטנציאל למי שישכיל להבין אותו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

 1. מאיר מכובדי, אתה מציג טכנולוגיה חדשנית העשויה לתרום לשיווק. לפי שעה, הטכנולוגיה הקיימת לא הייתה מספיק יעילה.
  למשל, לפני מספר שנים חזרתי ארצה מארה"ב עם בריטיש איירוויס ונחיתת ביניים בלונדון. מיד עם ירידתי מהמטוס, הדלקתי את הטלפון הנייד ובהיותי בטרמינל, התחלתי לקבל פרסומות על מסעדות, חנויות ועסקים אחרים בלונדון. המערכת איתרה נכון שאני נמצא בלונדון, אך לא הייתה לי שום כוונה לצאת מהטרמינל עד לטיסת ההמשך. פשוט בזבזו עלי פרסומות. מן הסתם, הפרסומות עלו כסף למפרסם.

 2. נשאלתי בפרטי, ולכן אענה גם לאה שהתביישו לשאול – מהי משואה? בפשטות – סנסור, גלאי וכו'
  אש לכאורה שמבעירים כדי לאותת דבר מה, לסמל משהו torch

  דוגמה
  כאשר אדם "ניכר בכוסו כיסו וכעסו" ובכרטיס האשראי שלו , או בטלפונו הפתוח לגלאי קירבה –
  כאשר הוא מתקרב לחנות מסוימת, או בחנות עצמה מתקרב למדף מסוים(שבעבר רכש מוצרים
  אשר נמצאים על מדף זה ) – המשואה יכולה להודיע לטלפונו ברמת הודעה אישית, המשואה יכולה לדאוג אפילו לכריזה בחנות על "מבצע טיטולי מבוגרים", המשואה "יכולה" להציע מבצע בכריזה בהתקיים תנאי מסוים(מספר קונים בחנות) או שלל רעיונות נוספים למי שירצה לקבל שירות מכותב המאמר…
  המשואה הזו היא בסך הכל הוא סנסור חבוי תחת סף המדף עם "תחושת קירבה" לפריט מזהה כלשהו על האדם, טלפון, כרטיס אשראי, או כל דבר מייחד אחר שמחובר לבלוטוס(מכשיר שמיעה, התקן אחר גם). יכול להיות גם סנסור/גשש / גלאי בדלת החנות אשר יספור נכנסים(עוברים ושבים) או משתהים ליד חלון ראווה.
  ממש כמו גלאי תנועה, גלאי נפח , גלאי לחות או רטיבות, או שילוב גלאים , או אף גלאי ריח(בחישה של טסט בושם – בכריזה בחנות "מבצע" על בשמים.

 3. כבר מזמן האפשרות הזאת קיימת ללא מקורות ובצורה הרבה יותר מתוחכמת באמצעות אפליקציות שנשענות על זיהוי המיקום שלך, כמו ways

  1. WAYS -איזה תוכנה זו? אם התכוונת WAZE הרי ההבדל הוא מידת הדיוק עד רמת המדף בחנות המסוימת בה אתה נמצא או סף דלתה של חנות. איכון מיקום טלפוני אכן קיים מזמן אבל לא ברמת הדיוק של IOT. כמו כן ראה אפשרויות שילוב של כריזה והודעה ברמה אישית, במיוחד לחברי מועדון לקוחות המבקרים בחנות שהם רשומים בה כחברים/אוהדים. יש שפע יישומים נילווים אפשריים שלא קיימים בתוכנות ניווט. ההבדל הוא ההבדל שבין איכון לניווט…

 4. לפני שנים סיפרתי על הרעיון לסמנכל סלקום. הוא אמר- אין זכות קיום. לפני עשורים אמרתי בחברת פז על רעיון חנויות הרווחה(אז קראתי לזה "המכולה הצהובה" כדי לחסוך רשינות בניה. אמרו לי שאין צורך. כשהיה בארץ רשיון 7-11 מי שמכיר- שנות ה 90- אמרו חברות הדלק הגדולות שהמדינה קטנה מדי, והיום חנויות הנוחות מרויחות יותר מאשר הרווח על הדלק. עכשיו יש דברים דומים בחברות כח אדם והשמה. למה? כי כולם בפיגור הבנה שהעולם רץ קדימה בלי לחכות לאלה מהמאה הקודמת, שאינם מקשיבים לבעלי חזון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ליד מסך מחשב

אתריום

כיצד רוכשים