מנתונים עד למידע: בשלושה מסלולים לשלושה סוגי מידע

מבוא בסיסי להבנת מהות המידע (1)
תמונתו של ישפי
פרופסור יהושפט גבעון

הוראה מרחוק היא דוגמה מתוקשרת היטב לניסיונות בשימוש בטכניקות הקשורות במידע. אין טעם בניסיון שכזה בהוראה, אם אין אנו מבינים היטב את תפקיד ותפקוד המידע בחינוך. זה חל על הוראה של כל תוכן המוצג או מבוטא במילים או בסימנים. פיתוח אמצעי התמסורת של תרבותנו הביא לידי כך שגם המידע עבר תמורות שעלינו להיות מודעים להן. תמורות אלה התבטאו בשימוש בכלים שונים להצגת נתונים ולעיבוד נתונים גם במוסדות החינוך. אפשר להאמין שבכל תקופה להמצאות אלה נלוו, בתחום החינוך, מאמצים לפיתוח פדגוגיות המתאימות לכלים החדשים. אבל לפני שנוכל להבין את התמורות האלה חשוב להבין את התמורות שעבר המידע.

במונח "נתונים" (בלועזית "data") אני תמיד מתכוון לתבניות של סימנים (תווים, אותות וכדומה) המוצגות בחלל ובזמן על-פני מצע מוגדר לצורכי עיבוד כלשהו. חלק מהתמורות הרלוונטיות למידע נגע בהמצאת מצעים חדשים (מסלעים ללוחות חימר, לדפי פפירוס, לגווילים, לדפי נייר, לכלים אלקטרומגנטיים ועוד) המשמשים בעיקר לאחסון ייצוגים של מידע. בהמצאת הכתיבה האלפביתית המצאנו חידוש אחר. זאת הייתה המצאה של שיטה של ייצוג מידע באמצעות נתונים, אם בכתיבה (ביצירת נתונים) אם בעיבוד נתונים קיימים ואם בקריאה (בצפייה בנתונים ובקליטתם).

אנא שימו לב כי הסימנים עצמם מוגדרים כישויות מופשטות אשר מתגלות באופן מוחשי באמצעות עותקים הנקראים "מופעים". קל לנו להתעלם מן הפער שבין שתי רמות הממשות האלה, מהממשות של הסימנים עצמם כתבניות מופשטות אל הממשות של המופעים הקונקרטיים כמייצגים של הסימנים. כמה אותיות המייצגות תנועות יש באלפבית שלנו, בלשון העברית הכתובה? וכמה מופעים שלהן מוצגים לעיניך בצורה מוחשית בפסקה הזו? ממה עשויים המופעים האלה כרגע? וממה עשויה האות "אל"ף"? כמה מופעים שלה מוצגים לעיניך בפסקה הזו?

אחת המתודולוגיות המוצלחות ביותר להתמודדות עם רעיונות מופשטים מבוססת לא על ניסיונות להגדיר אותם במישרין אלא על אפיון הפעולות הקונקרטיות הכרוכות בשימוש ברעיונות האלו. ההבחנה בין סוגי מידע תהיה יעילה למטרותינו אם היא תתבסס על הבחנה בין סוגי הפעולות הנדרשות להפקת המידע ולשימוש בו. זאת איננה התחמקות מההגדרה אלא מעבר מהעולם המופשט שבו הרעיונות קיימים, בדרך כזו או אחרת, אל העולם המוחשי יותר של פעולותינו בשימוש במידע.

בקווים כלליים, עומדים לרשותנו שלושה סוגים של הפקות מידע מנתונים. במאמר זה אציג אותם בקצרה ובשלושת המאמרים הבאים אתאר ואסביר כל סוג ביתר פירוט.

הסוג הפשוט ביותר של מידע הוא מידע הניתן להגדרה ולזיהוי בנתונים עצמם, ולכן מעשית, במקרה זה, הצגת הנתונים מספיקה לזיהוי המידע ואין צורך בשום פעולה נוספת להפקת המידע מהם מעבר להצגת הנתונים. במקרה כזה אין הבדל בין תוכן של נתונים לנתונים עצמם.

הסוג השני יהיה מידע שאנו יכולים להסתגל להפקתו מנתונים באמצעות הרגלים מותנים ותבניות פעולה פשוטות, ואז המעבר מנתונים למידע מתבצע על ידי טכניקה פשוטה. במקרה כזה קל לסבור שהמידע זהה לנתונים ולהאמין שבתוך "מערכות מידע" באמת יש מידע, וגם לקרוא להן "מאגרי מידע".

הסוג השלישי הוא מידע שלצורך השגתו אין לנו טכניקות ועלינו לגייס משאבים קוגניטיביים מיוחדים, יצירתיים, בלתי ערוכים ובלתי צפויים מראש כדי להגיע אליו מהנתונים. בקטגוריה זו המידע אינו יכול להיות מזוהה עם הנתונים.

קרוב לוודאי שניתן לזהות רבדים נוספים של משמעויות תפעוליות של המונח "מידע", אלא שלדיון כאן, בשימוש בטכנולוגיות מידע בחינוך, יספיקו שלוש קטגוריות אלה: (א) נתונים שמתפקדים כמידע, (ב) מידע המופק מנתונים באמצעות טכניקות, ו-(ג) מידע שצריך בכל פעם למצוא ולגלות דרכים מיוחדות כיצד להמשיג אותו מהנתונים שמייצגים אותו.

תכנים שניתן להגדירם כמידע המופיע בנתונים, מספיק ללומדם על ידי שינון הנתונים. אשר לתוכן המבוסס על מידע המותנה בטכניקות, כדי ללומדו כראוי לפעמים מספיק להכיר את הצגת הנתונים שלו, למשל כאשר תוכן מוצג בטבלאות. אבל לעיתים כדאי מאוד ללמוד גם את הטכניקות המקשרות בין הנתונים המציגים את התוכן ובין התוכן, למשל השאלות המגדירות את התוכן כתשובות לשאלות. במקרים כאלה, נהוג (כמו בתחומי המנְהל) להגדיר מידע כתשובה לשאלה שנשאלה.

אני מציע לכנות את המידע מהסוג הראשון "מידע פורמלי", כי הוא מאופיין בשלמותו בצורת הנתונים המייצגים אותו. המידע מהסוג השני ראוי שייקרא "מידע סכמטי", כי השגתו נסמכת על טכניקות סכמטיות המיושמות על הנתונים המייצגים אותו. המידע מהסוג השלישי, ראוי שיישאר מכוּנה "מידע מהסוג השלישי".

הבחנה זו חיונית לחינוך מכמה בחינות. ראשית, בחינוך אנו שואפים שתלמידינו ילמדו מידע שאיננו מוגבל לסימנים ולטכניקות של ייצוג של תוכן באמצעות סימנים. בחינוך אנו שואפים שתלמידינו ישלטו גם במידע שאיננו ניתן להשגה רק מתצפיות או רק מטכניקות, אלא גם מחשיבה. הבחנה זו נחוצה גם כדי להגן על התלמידים מהנטייה להשתמש רק במידע משני הסוגים הראשונים ולהימנע מליצור מידע מהסוג השלישי. כפי שהחוקר ברייטר גילה ב-2008, שימוש בכלים דיגיטליים יכול לפתות תלמידים להוריד את רמת הלמידה שלהם מתחת למידע מהסוג השלישי. במאמרים הבאים נדון בשלושת הסוגים האלה בהרחבה נוספת, ונברר מעט כיצד ניתן להגיע ללמידה דרך מידע מהסוג השלישי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. ראשית, לאלה שמתעניינים בעירור מחשבתם..
   שנית, לאנשי חינוך ולהורים. כי היום ילדינו מועסקים בלמידה "מרחוק" ומתעוררת בכל חריפותה הבעייה האם הם מונחים לחשוב, או לשנן, או לזכור טכניקות.. ואין משהו יותר מעשי מהגנת ילדינו מהרגלים של איטום המחשבה…

 1. שאתה מכיר אותו הסביר לנו בפשטות כי נתונים זה חומר הגלם, ומידע זה נתונים שעברו עיבוד. מה פשוט מזה?

  1. לצערי המרצה שלך הציע לכם מטפורה (דימוי) מעולם התעשייה ואשליה של הבנה כדי להסביר לכם מה הם מערכות מידע.

   כתוצאה מהשימוש במטפורה הזו, אין מקום בעולם "עיבוד הנתונים" להוכחות לוגיות וכל העבודה על הגדרת מה זה חישוב נמחקת. כך הולך לאיבוד ההבדל שבין טכניקות לבין תהליכים שאינם טכניקות. כך מתבטלת ההבחנה שבין מידע מנהלי למידע מן הסוג השלישי וכך המומחים למידע מנהלי מתקבלים בחינוך כמומחים במערכות תוכנה.
   במסגרת האנאלוגיה שבין תהליכים חישוביים ובין תהליכי ייצור של עיבוד חומרי גלם, לא תוכל להבין מה הן מגבלות לוגיות של תהליכי החישוב. המטפורה התעשייתית הזאת תמנע ממך להכיר באפשרות שבה לא יכולה להיות קיימת טכניקה לפתרון בעיה (מעשית) מסוימת. אתה תמשיך להקצות לפתרונה משאבים, כי אינך מבין שתהליכי עיבוד הנתונים בעולם הדיגיטלי שונים בטבעם מהתהליכים המוכרים לך מעולם התעשייה.

 2. קראו נא את המאמר:
  https://www.jokopost.com/it/16017/
  והבינו שכל הידע של עידן התעשייה לא יכול לעזור לנו בהבנת האפשרות שמידע סכמטי יכול לעזור לנו בהוראה סכמטית.
  גם תקבלו קריטריון מעשי לזיהוי תוכנות בינה מלאכותית בעלות ערך של ממש…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

דילוג לתוכן