סדקים ראשונים בקרטל הטכנולוגיה

בעקבות תביעות הענק נגד גוגל ופייסבוק
תמונה של רונאל
רונאל שורץ

לרובנו, המילה "קרטל" מתקשרת עם עסקאות וסחר בסמים. אך למעשה המונח קרטל מגיע מעולם הכלכלה. אדם סמית', אבי הכלכלה המודרנית, תבע לראשונה את המונח בספרו המפורסם "עושר העמים", אשר יצא לאור בשנת 1776. על פי ההגדרה, קרטל הוא התאגדות של ספקי מוצר או שירות שנועדה להגדיל את רווחי חבריה ולבטל את התחרותיות ביניהם. קרטל אינו מונופול אך הוא שואף למקסם את רווחי החברות השותפות בו לרמה של רווחים מונופוליסטיים.

מכיוון שהתאגדות קרטלית פוגעת בתחרות החופשית, הקרטל נחשב בלתי-חוקי במדינות שבהן יש מדיניות כלכלית פתוחה ושוק תחרותי. לכן, הטיפול נעשה בדרך כלל במישור המשפטי-פלילי.

בשבוע החולף דווח בכלי התקשורת בארץ ובעולם על תביעת ענק אשר תוגש נגד גוגל (Nasdaq: GOOG) עקב שיתוף פעולה סמוי בינה לבין חברת פייסבוק (NYSE: FB). תביעה זו הוגשה על ידי קואליציה של עשרה תובעים כלליים בארה"ב. שיתוף הפעולה בין ענקיות הטכנולוגיה נועד לחסל תחרות בכל ענף השיווק הדיגיטלי. על פי התביעה, בשנת 2017 חשו בגוגל כי פייסבוק התחילה לאיים על הדומיננטיות שלה בפרסום באינטרנט. עקב כך הציעה גוגל הסכם לפייסבוק שלפיו היא תיסוג מניסיונותיה להוביל את ענף השיווק הדיגיטלי בתמורה לזכויות שימוש מועדפות במערכת של גוגל, שבין היתר כוללת את Google ads, Google analytics ועוד. מובן שזכויות אלו יבואו על חשבון המתחרים של פייסבוק. בדיוק כמו שהגדיר אדם סמית', אנו עדים כאן לדוגמה חיה של ביטול התחרות בין החברות על מנת להגדיל את רווחיהן.

התובע הכללי של טקסס, קן פקסון, אמר לתקשורת כי "גוגל היא מונופול של טריליון דולר שמנצל בחוצפה את כוחו המונופוליסטי […] עד כדי לגרום למנהלים בכירים בפייסבוק להסכים לחוזה שפוגע בלב התהליך התחרותי". כפי שניתן לראות, צוות התביעה יציג קו תקיף למדי במהלך הפרשה.

תביעה זו מגיעה לאחר שנה לא פשוטה לשתי חברות הענק.

רק בשבוע האחרון דווח על תביעת ענק שהוגשה נגד פייסבוק על ידי תובעים כלליים של 48 מדינות בשיתוף רשות הסחר הפדרלית. לפי התביעה, החברה ניהלה קמפיין ארוך ואינטנסיבי על מנת לחסל תחרות, זאת על ידי רכישת החברות שמהן היא חשה פגיעה פוטנציאלית בדומיננטיות. התביעה תוקפת את שתי רכישות הענק של פייסבוק: רכישת אינסטגרם תמורת מיליארד דולר, ורכישת ווטצאפ תמורת 19 מיליארד דולר. רשות הסחר הפדרלית מסרה כי היא דורשת צו קבוע אשר יוביל לניתוק של ווטצאפ ואינסטגרם מפייסבוק.

גם לגוגל לא חסרות צרות. באוקטובר דווח כי משרד המשפטים האמריקני הגיש תביעת הגבלים עסקיים נגד החברה. התביעה טוענת כי החברה השתמשה בפרקטיקות אנטי-תחרותיות כדי לשמר את עוצמת המונופול בתחום החיפוש, הפרסום והשיווק. השיטה מתוארת כתשלומים של מיליארדי דולרים בשנה ליצרני מכשירים סלולריים, מפעילים סלולריים ומפתחי דפדפנים (כמו אפל עם דפדפן ספארי לדוגמה), כל זאת על מנת להישאר מנוע החיפוש המוביל ובכך לחסל תחרות. תביעה זו מוגדרת כצעד המשמעותי ביותר שנעשה אל מול הדומיננטיות של חברות הטכנולוגיה בעשור האחרון.

לעת עתה המניות של החברות לא מגיבות בירידות חדות נוכח התביעות. נזכיר ששווי השוק של גוגל עומד על 1.1 טריליון דולר, וחברתה הטכנולוגית פייסבוק מוערכת בלמעלה מ-780 מיליארד דולר.

תביעות אלו מבטאות יותר מכול את החשש הבלתי-פוסק של המחוקקים והרגולטורים האמריקניים מכוחן העצום של ענקיות הטכנולוגיה. עסקאות כמו הנ"ל לא רק שמעצימות את החברות לאין שיעור, אלא גם פוגעות קשות בשוק התחרותי בארצות הברית – אומת הקפיטליזם שבה התחרות היא לא פחות מערך עליון.

האם תביעות אלו יקטינו את שליטתן של גוגל ופייסבוק? עדיין מוקדם מדי לקבוע. מיותר לציין שאלו יכולות להימשך שנים בבתי משפט, בליווי סוללות עצומות של עורכי דין, הליכים בירוקרטיים ארוכים ועוד.

מה שבטוח, עיני המחוקקים ועיני הציבור מכוונות כעת יותר מתמיד אל מארק צוקרברג, סונדאר פיצ'אי וחבריהם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. לדעתי העוצמה של חברות הענק כמעט אבסולוטית זה אומר שעל כל צעד אחורה שיכפה עליהם , הן ילכו שלושה צעדים קדימה .

  2. במיוחד פייסבוק
    ולא תהיה להם ברירה אלא להתקבל בכמה מישורים
    ולצמצם גם פעילות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן