"שירביט" לא תהיה האחרונה

הקורונה מגדילה את סיכוני הסייבר
צילום תדמית סייבר
צילום: pixabay.com

כנראה מעולם לא היה לחץ רב כל כך על עסקים להגן על נכסיהם מאשר בשנת 2020. מגפת הקורונה דוחפת את הרמאים לפעילות יתר, בניסיון לעשות שימוש עברייני בנתונים ובמידע של ארגונים. זאת באמצעות מכשירי העובדים, שכעת, כאשר עובדים מרחוק, הם פחות מאובטחים. מקרה חברת "שירביט", שזכה לכיסוי רחב, הוא רק דוגמה. אני משער שבסופו של דבר תתגלה מעורבות של עובד מתוסכל או עובד לשעבר.

כל מומחה דיגיטלי יכול להסביר כיצד ניתן לבצע מהלך שדרוג אבטחת סייבר בשנה החדשה הבאה עלינו לטובה. בשירביט לדוגמה הנתונים כנראה לא הוצפנו אלא הוחזקו כקובצי "טפסים" מקובלים. גם בוזבז שטח אחסון וגם נוצרה חשיפה מיותרת להאקרים. דוגמה אחרת היא של הפרשה הנחקרת בשירות בתי הסוהר, שבה בכירים ואחרים חשפו נתונים של אחרים בשירות. העיתונאים טוענים כי הם עשו זאת "כדי לפגוע בקידום". כאן מדובר בבעיה של ניהול זהויות וגישה למידע, שהייתה כנראה חופשית למדי. היכן הייתה הביקורת הפנימית, היכן ביקורת המדינה? אם אין סיסמאות וקודי כניסה, ואולי אף אישורי הזדהות כפולים, אין להתפלא על התוצאות.

ההיקף של העבריינות הממוחשבת יעלה ללא ספק בשנת 2021, בשל ריבוי עבודה מהבית והתרופפות משמעת בארגונים שפיטרו או שלחו לחל"ת עובדים רבים בכל היחידות הפנימיות. חוסר ביקורת ובקרה על ההליכים הממוחשבים מאפשר כניסה קלה בצמתים רבים. רוב ההפרות הן תוצר של סיסמאות שהודלפו, סיסמאות חלשות, סיסמאות חוזרות, והבעיה הרגילה של עובדים מתוסכלים. כבר לפני 30 שנה בעבודת המאסטר שלי מניתי את מירב שיטות ההתקפה הקיימות.

מבחינת היקפי תקיפה, אנו צפויים לראות עלייה בהתקפות כופר, איומי רשת של כנופיות מאורגנות והתקפות מבוזרות למניעת שירות (DDoS). בארגונים בארצות הברית קיימת מוכנות חריגה שיטתית ומאסיבית להתקפות סייבר כגון תוכנות כופר ומניעת שירות, והאיומים הללו ימשיכו לגדול בשנה החדשה. בישראל יש טענה שרוב הארגונים אינם מוכנים. בשל כך חשוב מאוד לחנך וללמד כיצד להפחית סיכונים אלה.

סיסמאות יכולות להגן. יש להגביר את עוצמתן ולנקוט מגוון שיטות לזכירתן, בגלל המעבר לענן. עסקים רבים, בכל הגדלים, משתמשים בתוכנה מבוססת על ענן, וכמובן השימוש במערכות שכאלה דורש גם הוא שם משתמש וסיסמה. וקיימת גם סוגיית ההצפנה.

מסקנה – בעניינים מורכבים שכאלה, תנו למומחים לסייע. המחיר יהיה נמוך יחסית לאגרוף המחץ שאתם עלולים לקבל מסייבר ישר לפנים. המתינו לראות מה יקרה לשירביט. זה עומד להיות קשה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

תגובה אחת

 1. https ://www.calcalist.co.il/technology/article/BJYzIooqu
  בלעדי לכלכליסט
  האקרים שתלו קבצים בשרתים של חברת סינאל
  הפריצה לשרתים של חברת ניהול השכר, שנחשפה בכלכליסט, שימשה לשתילת קבצים על ידי שלוש קבוצות האקרים, שתיים מהן עוינות לישראל. סינאל: "המקרה אותר וטופל באופן מיידי"
  עומר כביר
  06:55 , 08.06.21

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן