מצטרפים לקבוצה?

האפשרויות והיתרונות של קבוצות פייסבוק
תמונה של מאיר
מאיר פלג

בכמה קבוצות פייסבוק אתם חברים כרגע? רובכם כנראה לא יודעים את המספר המדויק וודאי לא את שמות כל חברי הקבוצה. האם לקבוצות הללו יש ערך אמיתי? האם ניתן לייצר בהן "חברויות" לפחות במישור האינטרנטי?

הרשתות החברתיות והקבוצות ברשתות החברתיות צריכות לייצר "חיבור" בין אנשים, לייצר קהילות. לכאורה לשם כך הוקמו המערכות האלה במקור. תחזוקה קבועה של קבוצה שנוצרה סביב נושא מסוים, רעיון או מוצר, תאפשר לקבוצה לשגשג ולאגור עוד ועוד חברים.

כאשר משתמשים בקבוצה כנכס אסטרטגי, יכולה להיות לכך השפעה רבה על העסק שסביבו היא נבנית, לדוגמה חלק משירות או מחיזוק מותג. הקבוצה מאפשרת בניית קהילה מסודרת המשתפת דעות וגם לבטים; לקרב בין לקוחות למותג ולעסק; להציג שירות טוב ולהסביר כל שאלה לגבי מוצר או שירות; להפגין מומחיות ובקיאות, ואף מסירות ללקוח.

מענה לשאלות בקבוצה מאפשר עידוד ומשוב ואף מייצר הזדמנויות. קשר אישי עם לקוחות באמצעות קבוצה יוצר נאמנות לקוחות וקניות חוזרות. גם ובמיוחד בתקופת הקורונה האלגוריתם של רשתות חברתיות, בעיקר פייסבוק, מקדם פרסום וחדשות. השינוי העיצובי החדש של פייסבוק, שייכנס השנה לתוקף, הוא גם שינוי האלגוריתם לגבי הבלטת פוסטים ותגובות. שימוש נכון יאפשר להעלות את "חשיבות" התוכן שרוצים לפרסם מבחינת האלגוריתם המקדם.

יש הבדל גדול בין דף פייסבוק (גם דף עסקי) לבין פרסום בקבוצה. הבעיה היא שעסקים רבים מסתפקים בדף העסקי, מעדכנים בו מידע ומאמינים שיש בכך די לקידום העסק. אומנם בקבוצה צריך להקדיש תשומת לב רבה יותר לקהילה, אולם יש לזכור שקבוצות "מזמינות" אינטראקציה כי יותר משתמשים מגיבים לפרסום, מאשר לפוסט מקרי או אקראי בדף עסקי. כמו כן, אנשים רוצים יותר מידע מחברים, מבני משפחה ומקבוצות.

על מנהל הקבוצה לבנות אסטרטגיית שימוש – עליו לקבוע כללי שימוש ולהתריע על הפרה. לרשותו עומדות שפע תכונות אוטומטיות אפשריות כמו אישור חברים או אישור פוסטים מראש לחברים מסוימים, כך אפשר לחסוך זמן בקבוצות עמוסות. המנהל יכול לנהל מעקב פרטני אחר המשתתפים. כמו כן, יש שפע תכונות עזר לניהול קבוצה וכדאי ללמוד לנצלן.

מעת לעת מתווספות עוד תכונות חדשות, ובקבוצות הדבר מאפשר גיוון בפעילויות. לדוגמה, "מסיבת צפייה", שעליה אפשר להודיע מראש, והיא יכולה להוות במה לדיון בחדשות או בתכנים לימודיים וחינוכיים. "יחידות למידה" מאפשרות תכנים דמויי קורס.

סוגיה נוספת שיש להתייחס אליה היא סוג הקבוצה שכדאי לבחור מבין האפשרויות: ציבורית שבה כולם רואים הכול? פרטית שבה רק חברים רואים הכול? או אולי קבוצה סגורה שרק "המאושרים" יכולים לראות תכנים וחברים? קבוצות סגורות מאפשרות לשמור על נראות הקבוצה ובמקביל למנוע ממשתמשים שאינם צריכים להיות בה (כולל בוטים ואנשים שאוהבים דואר זבל) להתגנב פנימה. זו גם מעין הגנה מסוימת לחברי הקבוצה. מומלץ לקבוע כללים לקבוצה ולנסח שאלון הצטרפות. פייסבוק מודדת את איכות הקבוצה על ידי רישום ומעקב של הפרות. ככל שמתרבות ההפרות בקבוצה מסוימת, רמת האמינות יורדת עד כדי סיכון חסימת הקבוצה. חדשות מזויפות הן אחד הפרמטרים המזרזים נעילת קבוצה לאחר התראת פייסבוק למנהלים. לדוגמה ההתראה שקיבל "הצל".

לפעמים, למרות מאמצינו הממשיים להיות בררנים לגבי חברות בקבוצה, עלול להימצא אותו משתמש שגורם לבעיות. לא צריך להסס להסיר אנשים מהקבוצה ולחסום אותם אם הם מפרים הנחיות, שולחים דואר זבל או תכנים לא ענייניים, כותבים הודעות פוגעניות או מערבים ענייני דת, פוליטיקה או סקס במקומות לא ראויים.

אם כן, מכלול האפשרויות החדשות שיש למנהל קבוצה, שרק מעט מהן סקרתי כאן, מאפשר בניית מודעות למותג, מאפשר לייצר נאמנות קהילה, מעורבות חברי קהילה וריבוי עוקבים. אציין לסיום כי אפשר גם לייצר רווחים מקבוצת פייסבוק, אולם על כך אפרט במאמר נפרד.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. החבר יותר ובצדק. יש בהן הרבה פייק והטייה בכסף. ואז כנראה הכוח שלהן ירד מאוד. והשתמשו בהן פחות לקידום עיסקי.

 2. כל מנהל קבוצה יכול להחליף את שם הקבוצה, וחבריה, רובם, אפילו לא ידעו על כך, לא יתבשרו או אפילו לא ישימו לב. תארו לכם קבוצה מסוימת של 550000 איש(יש כזו בתחום הרכב) שמנהליה , בדרך כלל זה אצל מנהל בודד, מחליפים את שם הקבוצה ל " תומכי ביבי " או אפילו כיוון הפוך. האם זה מסמן וצובע את כל חברי הקבוצה? מה יאמרו הסוקרים על גודל קבוצות האוהדים? כמה יעזבו את הקבוצה?

 3. מנהל שינה את שם הקבוצה "‏חיפאים מבלים‏" ל"‏אין מגפה זו הונאה‏". בקר בקבוצה לא מעוניין/ת? ‏ עזוב/עזבי את הקבוצה ‏ בכל עת.

  פייסבוק

  דוגמה-עובדה

  מנהל שינה את שם הקבוצה "‏חיפאים מבלים‏" ל"‏אין מגפה זו הונאה‏".
  בקר בקבוצה
  לא מעוניין?
  ‏עזוב את הקבוצה‏ בכל עת.

 4. הקבוצה של מכירה וקניית רכב עברה את ה 700000 חברים, כי מי שנכנס פעם אחת כדי למכור או לחפש או לשאול – סביר שלא יחזור שנית אלא לאחר שנים אולי. קבוצה כזו עם הרבה פוסטים , מי בכלל מחבריה הרשומים בפייסבוק בכלל רואה פוסטים? "ככל שקבוצה גדולה יותר, וככל שיש בה יותר פוסטים, כך פחות ופחות יראו כל פוסט. "

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך