למרות הקורונה ואולי בזכותה

שיאים מטורפים ב"יום הרווקים הסיני" של עליבאבא
תמונה של יונתן
יונתן קורפל

אחד החיישנים הטובים לבחינת מגמות הסחר האלקטרוני, הם נתוני המכירות המקוונות ב"יום הרווקים הסיני", אירוע מכירות שהמציאה קבוצת עליבאבא, הגורם הגדול בעולם בתחום הסחר האלקטרוני. מדי שנה אני עוקב באדיקות אחרי נתוני המסחר של אירוע המכירות המקוונות האמור, הנחגג תמיד בתאריך 11.11. לאורך השנים כתבתי כבר כמה מאמרים על אודות חגיגת המכירות של עליבאבא, וכך אעשה גם הפעם. העובדות והתובנות מדהימות.

המכירות השנה במסגרת החגיגה לבדה הגיעו לסכום של 74 מיליארד דולר. למען הסר ספק, אני מבהיר כי מדובר במכירות של עליבאבא לבדה, בחגיגה משתתפים עוד אין-ספור אתרי סחר סיניים מקוונים. יש לציין כי הסכום האמור כולל כמה ימי מכירות מוקדמות בחודש נובמבר, אם כי רוב רובה של הפעילות התבצעה בתאריך 11.11.20. זהו גידול משמעותי לעומת שנת 2019, שגם בה כרגיל נמדד גידול בולט במכירות והן הסתכמו אז ב-38 מיליארד דולר. המסקנה הראשונה היא כי מגפת הקורונה לא פגעה בסחר האלקטרוני. יש גם מי שסבור שהיא אפילו עודדה יותר ויותר אנשים לרכוש באמצעות האינטרנט. לכך תהיינה כמובן השלכות לא מבוטלות.

מכירות עליבאבא ביום הרווקים הסיני צומחות בהתמדה, בתוך 10 שנים סכום המכירה של החברה בחגיגת המכירות צמח פי 10. מדובר בסכומי עתק שקשה לתאר, בחגיגת מכירות אחת, בחברה אחת בסין. לשם השוואה, בארבעת אירועי המכירות המקוונים הגדולים בארה"ב (חג ההודיה, בלאק פריידי, שבת העסקים הקטנים וסייבר מאנדי) מכרו כל האתרים במדינה זו גם יחד בשנת 2019 בפחות מ-25 מיליארד דולר. ומכל אלה עולה המסקנה כי סין בכלל, וקבוצת עליבאבא בפרט, ניצבות בראש ליגת-העל העולמית של הסחר האלקטרוני.

מגמה מעניינת היא העובדה שבחגיגה של עליבאבא יש מעורבות גדלה והולכת של גורמים מחוץ לסין, הן בצד הקונים והן בצד המוכרים. יותר ויותר חברות מחוץ לסין לוקחות חלק פעיל בחגיגה, ובראשן יפן, ארה"ב, קוריאה, אוסטרליה ובריטניה. מדובר בין היתר במותגים מפורסמים בכל התחומים. הקונים ב"יום הרווקים" של עליבאבא הם מטבע הדברים סינים, אולם יותר ויותר קונים מרחבי העולם מצטרפים לחגיגת המכירות. אפילו מישראל הקטנה, במהלך 6 שעות של החגיגה, בוצעו רכישות בסך 45 מיליון שקלים.

אם כך, עליבאבא מרחיבה את אחיזתה לא רק בקרב השכבות בעלות היכולת לרכוש, שהולכות ומתרחבות במהירות בסין, אלא הופכת לאכסניה מרכזית לקונים ומוכרים מרחבי העולם. כוחה גדל בצורה כה משמעותית עד שהיא שימשה מטרה מסומנת לנשיא לשעבר טראמפ, שראה בה סיכון. אבל לא פחות היא כנראה מאיימת גם על המשטר הקומוניסטי הסיני, מה שלמשל בא לידי ביטוי בשבועות האחרונים כאשר הממשל המרכזי הקפיא הנפקה של חברת בת של עליבאבא בשם ANT שעמדה לשבור את השיא העולמי בשווי הנפקה. מעניין כיצד תצליח הממשלה הסינית לשמור על היתרונות כדי שהחברה תמשיך לשגשג ולשרת גם את האינטרסים של המדינה, מבלי לוותר על השליטה עליה ועל כיווני התפתחותה.

ואחרון חביב, מבחינה מקצועית, מכירות בהיקפים שכאלה בפרקי זמן כה קצרים, מחייבות תשתיות מתקדמות ביותר של טכנולוגיית המידע. שימו לב כי בשעות השיא של חגיגת ה-11.11.20 התבצעו באתר 583,000 עסקאות בשנייה! ללא המתנות, ללא קריסות, ללא משברים של טעויות. הגישה לכל כך הרבה לקוחות והרצון לגייסם לרכישות מרביות, הולידו יכולות מעניינות ומתקדמות של מכירות המשלבות בין היתר אווטרים עם בינה מלאכותית. אותן דמויות וירטואליות נותנות שירות, עונות על שאלות, פונות בהצעות ללקוחות, מברכות וכן הלאה. ההשקעות הגדולות מתאפשרות על בסיס היקפי מכירות הענק ומקדמות את סין לא רק לביצועים מסחריים, אלא גם להובלת פיתוח ויישום ראשוני של טכנולוגיות מתקדמות. התקדמות במעלה צמרת ליגת-העל הטכנולוגית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. כתיבה נהדרת ורהוטה על נושא סופר מעניין ומשמעותי.
    חברת עליבאבא ממשיכה לנפץ כל שיא אפשרי- אין ספק שהעליונות הטכנולוגית והשיווקית שלה היא בית ספר להתפתחות ושליטה עסקית.
    לדעתי, הנפקת ANT שנדחתה היא רק עניין של זמן עד שתצא לפועל בחזרה וגם שם נמשיך לראות את התוצאות המדהימות של ענקית המסחר הסינית.

  2. אבל גם כשהיא תעבור הסחר האלקטרוני ימשיך להתעצם וקודם כל בהובלת סין. מסכים לגמרי עם הכותב

  3. הרי הסינים מעתיקים טכנולוגיות אמריקאיות ולא ההיפך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

צילום של גדעון

דילמת "המחיר"

הלכידות החברתית היא המפתח להישרדותנו בארץ הזאת

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

דילוג לתוכן