חשיבה בירוקרטית לעומת חשיבה חופשית

אפשרויות עקרוניות של התפתחות הבינה הדיגיטלית
תמונה של שפי
פרופסור יהושפט גבעון

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת, הניסיונות ליצור בינה מלאכותית היו הניסיונות ליצור מערכות של תווים כתובים המגלמות תופעות חשיבה האופייניות לבינה האנושית. כדי להבין את מידת היומרה או התעוזה שיש בשאיפה זו, נצטרך להבין את הדברים האלה:

 1. כל מה שמתבצע באמצעות תוכנה נעשה באמצעות תווים – ספרות, אותיות או סמלים ספורים אחרים – מקבוצה סופית נתונה, הנקראת בהשאלה "אלפבית". זאת עובדה הנובעת מהתקן השריר כיום בתחום הכלים הדיגיטליים והיא נדונה והוסברה בחלקה במאמרים קודמים, למשל המאמר שהסביר שהביטוי "בינה מלאכותית" הוא למעשה מטאפורה, המאמר שהציג את התכונות הבסיסיות של הכלים הדיגיטליים והמאמר שדן בממשקים.
 2. תפיסת הטכנולוגיה הדיגיטלית כטקסטואלית איננה ממעיטה מערכה התיאורטי והשימושי של טכנולוגיה זו. למשל טקסטים יכולים לבטא וליצור דינמיקה גם בלי אלקטרוניקה. הרמז הראשון לתופעה זו בהקשר הטכנולוגיה הדיגיטלית ניתן במאמר מפורסם של אלן טיורינג משנת 1950, על מכונות וחשיבה. במאמר זה טיורינג ביטא את הרעיון המיוחד שטקסטים יכולים להיות שקולים לגמרי לחומרה. טענתו המפורשת של טיורינג הייתה: "מנגנון וכתיבה מנקודת המבט שלנו הם כמעט נרדפים". כלומר אם מבינים היטב מה הם טקסטים, ההגבלה לטקסטים איננה הגבלה לביטויים חד-ממדיים וסטטיים. טיורינג טען באותו מאמר כי האמונה שהטכנולוגיה הדיגיטלית חייבת להיות קשורה וממומשת בהנדסה אלקטרונית אינה אלא אמונה תפלה. כל ביטוי חשבוני שגרתי מוכיח זאת. הרי מלבד ערכו המתמטי, הוא גם מתאר את הדרך לחישוב ערכו (לכן הילדים, בהבנתם האינטואיטיבית והנכונה, קוראים לזה "תרגיל") והוא גם מתאר מבנה של מנגנון פיזיקלי שיכול לבצע את החישוב הזה. לכן מדובר כאן בתופעה ייחודית של ריבוי ממשויות.
 3. חשיבה, המוגבלת לטקסטים ולתהליכי עיבוד נתונים לוקליים, ה"רואים" רק תו אחד במשבצת נתונים אחת בכל פעם, היא המאפיינת את פעולות כל הכלים הדיגיטליים. היא מוגבלת לחשיבה הפורמלית המוכרת לנו גם כחשיבה בירוקרטית. חשיבה בירוקרטית היא חשיבה המתבטאת בדרך כלל בשימוש מוקפד ברשימות סדורות בטבלאות מוכנות לאיתור תשובות מוכנות לשאלות מוגדרות מראש באמצעות טכניקות לוקליות מוגדרות. טרי וינוגרד מוּכּר למומחים בבינה מלאכותית כמי שפיתח בשנות ה-70, בעבודתו על התואר השלישי במדעי המחשב ב-I.T., תוכנה מוצלחת מאוד של בינה. התוכנה שובצה בקורסים בנושא. בשנת 1990, במבוא למאמרו "Thinking machines: Can there be? Are we?", וינוגרד כתב את הדברים האלה (בתרגום שלי): "אני אטען שבינה מלאכותית כפי שהיא נתפסת כיום מוגבלת לסוג מסוים מאוד של תבונה: יהיה זה שימושי אם תוכלו לדמות אותה לבירוקרטיה, בחוסר הגמישות שלה, בקהות שלה, בחוסר היכולת שלה להסתגל לנסיבות משתנות. החולשה (שלה) נובעת לא מהתפתחות בלתי מספיקה של הטכנולוגיה, אלא מעקרונות יסוד בלתי מספיקים". כל תוכנה של בינה מלאכותית, בהיותה תוכנה, מוגבלת בהכרח לעקרונות היסוד של ההגדרות של טיורינג ועמיתיו משנות ה-30. מהגדרות אלה נובע שבינה מלאכותית היא תמיד מבוססת על פעולה של מערכת מוגדרת של סמלים פיזיקליים הפועלת באמצעות תהליכים לוקליים ובירוקרטיים. מערכת כזו יכולה לעבד רק תבניות של סמלים לפי צורתם ולא לגעת בתכנים שלהן או בפרשנויות עליהן.
 4. אבל גם האופי הבירוקרטי של הטכנולוגיה הדיגיטלית איננו ממעיט מערכה השימושי של טכנולוגיה זו. למשל תחומי המינהל ומערכות המידע הם עדויות ברורות לפוטנציאל המעשי, המוכח והרחב של החשיבה הבירוקרטית, בייחוד כאשר היא ממומשת באמצעות הטכנולוגיה הדיגיטלית. גם המתמטיקה המודרנית, הפורמלית, היא הוכחה שמילים וסמלים וגישה פורמלית – חשיבה על צורת הנוסחאות ולא על משמעותן – יכולים לבטא תכנים מורכבים ושימושיים. גם הפיזיקה התיאורטית המודרנית היא הוכחה לעושר הפוטנציאל המוכח של שימוש בירוקרטי בביטויים פורמליים ובתהליכים פורמליים. אם תבחנו את התוכנות המוצלחות בבינה מלאכותית, תוכלו לזהות בכולן ניצול מתוחכם של החשיבה הבירוקרטית. תוכנות הבינה המלאכותית המוצלחות הן הוכחה עובדתית לעושר האפשרויות הגלומות בניצולה.
 5. בינה המוגבלת עקרונית אך ורק לאמצעים דיגיטליים בעלי אופי בירוקרטי, כמו כל המנגנונים הדיגיטליים, כל שפות התכנות, כל התוכנות וכל בסיסי הנתונים, תהיה תמיד מילולית וצמודה באדיקות לכללים פורמליים. באמצעים כאלה איננו יכולים למצות את כל הפוטנציאל המוכח של הבינה האנושית.
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. הנה בעלת יכולות גדולות מהבינה המלאכותית ( יכולות הטכנולוגיה). אבל יש כמובן הרבה דברים שבהם היכולת הטכנולוגית גדולה לאין שיעור מהיכולת האנושית. והחוכמה היא לשלב את היכולות האלה ולמקסם את התועלת משני הסוגים.

 2. שצריך לשלב את היכולות הטכנולוגיות והאנושיות כדי למקסם את התועלת המופקת משני הסוגים. אבל מאחוריה צריכה לעמוד החוכמה להבין עד כמה עמוקה התבונה האנושית.
  במאמרים הבאים אנסה לתת לך הצצה אל נפלאות התבונה האנושית מבלי לבטל את ערכה של החשיבה הבירוקרטית.

  1. עד כמה שהדבר אינו פוגע בהבנת המאמר. סיכומים שלי אינם תורמים לך במגמה זו. יתר קלות אינו יתרון, למרות שקושי יכול לעצבן.

 3. חשיבה זה מה שמאמריך גורמים. וזה חשוב גם אם לא מסכימים לכל דבר. גם אם יש דברים קצת לא מובנים. כי מאמרים שגורמים חשיבה כמעט כבר אין באתרי האיהטרנט.

 4. אם לכולם היו נהלים וכולם היו מקפידים עליהם היינו גם מגיעים מהר יותר לידי פיתוחים והמצאות והן היו יותר מבוססות ומוצדקות.

 5. אבל חשיבה בירוקרטית איננה יכולה לפתח ולהמציא, גם לא לבסס ולמצוא הצדקות להמצאות. כל המצאה, נובעת מחשיבה מחוץ לקופסה, כלומר, מחשיבה שאיננה בירוקרטית… ולמרות זאת יש לה הצלחות כי לא ייתכן מנהל סדיר ללא חשיבה בירוקרטית. אבל, כך אני מאמין, הסתמכות בלעדית על חשיבה בירוקרטית מולידה מפלצות חברתיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן