פרצה בחומת ההַתְממָה

ניסיונות מתוחכמים להסרת התממה על מידע
תמונה של אבנר
אבנר שרון

במאמר שפרסמתי כאן באתר לפני כשנה, כתבתי על הפרטיות שנעלמה מחיינו וכיצד אפשר לשמור עליה, חלקית, באמצעות פעולה שנקראת הַתְממָה. אולם הפרטיות ממשיכה להיעלם, ואף למדנו כבר שאין חוק בעולם החופשי המגדיר מהי פרטיות. כלל החוקים דנים תדיר בהפרה של הפרטיות, חדירה לפרטיות וכדומה תוך עקיפה של הגדרת המונח פרטיות.

לשמחתי, קוראים רבים הגיבו למאמר. קראתי את שלל התגובות והחכמתי.

במסגרת עיסוקיי השוטפים אני נחשף לחידושים בתחום, לטכנולוגיות חדשות לצורך התממה וגם, איך אפשר בלי, לניסיונות מתוחכמים להסרת התממה על מידע.

המונח האנגלי לפעולת הסרה זו הוא:De-anonymization .

כאשר כמויות המידע האדירות הנאספות – אותו "מידע עתֵק" (Big Data)  וכלי הסינון המתקדמים שלו – משולבות ביצירתיות של המוח האנושי, הן מגלות לנו לפרקים פרצה בחומת ההתממה.

בדומה לנעשה בתחומים אחרים, אפשר לנחש בסבירות גבוהה שככל שנתקדם לאורך ציר הזמן תרבינה הפרצות המתגלות בתחום ובמקביל יגדלו אמצעי ההגנה. טרם נתקלתי במקרה שבו נפרצה באופן גורף התממת בסיס נתונים, אבל בהחלט יש פריצות מקומיות מוצלחות.

יש כיום ויהיו ודאי בעתיד קרבות רבים שיסתיימו בהצלחות מקומיות, אבל אין הכרעה מערכתית.

נוסף על כך, יש לציין כי חלק משיטות הפיצוח אינו חוקי, אבל כידוע יש בעולם גם אנשים רעים ולא כולם מחפשי טובתנו.

לשם הדגמת הכתוב לעיל, חשבו, למשל, על האתרים הרבים המבקשים מאיתנו חוות דעת על מוצר שרכשנו. חלק מאיתנו נענים לבקשה כזו, מפרסמים דעה, פעמים רבות מזדהים בשמנו האמיתי, ללא הסוואת הזהות.

ההצלחות המקומיות מתקבלות כאשר לוקחים את המידע המותמם ומצליבים את נתוניו עם מידע חופשי תוך ניתוח מושכל של התוצאות.

אחת הדוגמאות הידועות יותר (איננה חדשה) הוצגה על ידי חוקרים באוניברסיטת אוסטין, טקסס, שהצליחו לזהות כמה מידעים חלקיים מתוך סקר שנערך על ידי Netflix ונתוניו הותממו כדי למנוע זיהוי המשתמש הבודד. הסקר העלה נתונים שסופקו על ידי לקוחות נטפליקס שצפו בסרטים ודירגו אותם. מובן שנטפליקס יודעת מי המדרג – הוא מנוי ומשלם כסף עבור זכות הצפייה בסרטים.

החוקרים פנו אל בסיס הנתונים באתר IMDB, שהוא בסיס נתונים גדול וידוע שבו הצופים מדרגים את הסרטים, מוסיפים טקסט וכותבים את שמם, לרוב את שמם האמיתי בצורה שיכולה להביא לזיהוי.

החוקרים סרקו את נתוני אתר IMDB תוך ביצוע עבירה על תקנות האתר האוסרות סריקה כזו, השוו את הממצאים, כולל חתימות זמן עם אלו שפורסמו על ידי נטפליקס, והצליחו בעזרת סינון ארוך למצוא כמה זהויות אמיתיות של מגיבים.

ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, מתקרבים אל היומיום שלנו מחשבי הקוואנטום המביאים איתם קפיצת ענק במהירויות טיפול במידע עתק, וגם במהירויות סינון אותו מידע, משך הזמן הנדרש לעבודת הזיהוי ילך ויקטן.

חלק מאיתנו אינו רואה כל בעיה בחשיפה כזו – שהצופה באתר הסרטים מגיב בשמו או בכינוי מוכר, מדוע צריך להיזהר מחשיפה כזו? הבעיה מחריפה מאוד במקום שבו חשיפה כזו יכולה להגיע ממיזוג מידע בבסיס נתונים רפואי, למשל, עם מידע שפורסם ברשת חברתית.

בכל מקרה, לפני שאנחנו מקבלים החלטה לחזור לגור במערה כדי לשמור על פרטיותנו, צריך לזכור שעדיין אין כאן חשיפה מוחלטת של בסיס נתונים, אלא פרצות שבדרך כלל נובעות מהרצון האנושי לחשיפה ולמסירת פרטים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. בקיצור, מלחמת המוחות נמשכת בין התוקפים לבין המגינים.

 2. נושא פיצוח ההתממה הוא משמעותי ביותר לגבי מידע רפואי. בניגוד להרבה תחומים אחרים, פיצוח נתונים בריאותיים של פלוני עלולה להיות הרת סכנות ובעלת השלכות קשות בתחומי חיים שוני
  נ

 3. איך אפשר להאמין שבמבול המידע והקשרים שישברשת וכל הניתוח של הבינה המלאכותית עוד אפשר להגן בכלל על מידע אישי

   1. ארנון, הופתעתי לראות היום תגובה על מאמר בן 4+ שנים .
    בנושאים טכניים כאלו, הזמן הזה משול לשנות דור.
    לעצם העניין, לכל אחד יש מידע עליו הוא רוצה להגן.
    חשוב תמיד לדעת בפני מי או מה אני רוצה להגן.
    אם אתה רוצה להגן מפני אשתך, יש הרבה אפשרויות.
    אם ההגנה מפני שלוחי המדינה, שכח מזה.

 4. אין חומה שלא נפלה, אין תוכנת נגד של הצליחו לעקוף. מתי תבינו זאת?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן