המבוכה הפסיכו-דיגיטלית יכולה לעזור לנו

על תועלת אפשרית בהתמודדות עם ההתמכרות הדיגיטלית
תמונה של שפי
פרופסור יהושפט גבעון

אחרי חודשים רבים של חשש לחופש הפרטיות שלנו, סוף סוף יש סימנים להתעוררות ההבנה שהבעיה העיקרית שמעמידים יצרני הסמארטפונים בפנינו היא בעיית ההתמכרות. תוכלו לקרוא עליה בכתבות רבות שמתפרסמות לאחרונה. במאמר זה אני מבקש להציג פן מיוחד של ההתמודדות עם ההתמכרות הדיגיטלית, שלא נידון בכתבות הללו, אולי כי הוא "יותר מדי פילוסופי" אך יש בו שביב לתקווה מרחיקת לכת.

ההתמודדות עם ההתמכרות הדיגיטלית מעלה שאלות פילוסופיות וחינוכיות פתוחות (כלומר בעיות שעדיין לא נפתרו) שפתרונן קשה לא פחות מעצם ההתמודדות. מדובר בבעיות אשר נדונו במשך עשרות ומאות שנים. אני ממיין אותן לשתיים ראשיות: בעיית הבנת המדיה, שהיא הצעירה מבין השתיים, והבעיה הפסיכו-פיזית ששורשיה בדיונים פילוסופיים עתיקים, והיא כיצד אפשר להבין ולהסביר את הקשר שבין תופעות שכליות ונפשיות, כמו עצם ההתמכרות, ובין תופעות פיזיקליות, כמו מצב המוח הנלכד בהתמכרות ומצב המנגנון הדיגיטלי הגורם להתמכרות. לכן קראתי לה בכותרת המאמר, "המבוכה הפסיכו-דיגיטלית".

הוגה הדעות הראשון שניסה לדון ביסודיות בבעיית הבנת המדיה ולהציף אותה, כבר בשנות ה-60 המוקדמות, היה מרשל מקלוהן. מי שקורא את ספריו ביסודיות (כפי שהמלצתי במאמר ידיעת הקריאה בספק) חייב להודות בעובדה שמקלוהן התריע מפני הסכנות באי-הבנת המדיה. אף שהוא טען במפורש, כמה פעמים, שאי-הבנת המדיה גורמת לאדם שיאבד את האוטונומיה שלו ושהוא יכושף על ידי מי שלא נזהר, כל הסוקרים את עבודותיו מתפעמים מהכושר הנבואי שלו, ויש כאלה שאפילו המכתירים אותו כמייסד התפיסה הדטרמיניסטית. כלומר, הם אינם יודעים להסיק מדבריו, שההתמכרות לאמצעי המדיה הדיגיטליים היא תוצאה של אי-הבנתם ולא של השפעת המדיה.

הנה, אף לא מומחה אחד יטען שההתמודדות עם ההתמכרות חייבת להתחיל בהבנת המכשירים האלה, לרבות ה"מומחים" בהכשרת מורים בנושא "הטכנולוגיה בחינוך". אלה, בכלל, מתנגדים בחריפות לשילוב הבנה, ועל אחת כמה וכמה הבנה של הכלים הדיגיטליים, בתוכניות הלימודים שלהם זה כמה שנים. בשיחות רבות שהיו לי איתם זה עשרות שנים, התברר לי שקשה להם לקבל עד כמה קריטית הבנת המדיה להתמודדות עם השפעותיה לאוטונומיה של המשתמשים במדיה. אם כך, מקלוהן נכשל וגם אני נכשלתי בניסיונות הרבים והממושכים שלי (מאז שנות ה-80) לעורר אפילו את סקרנותם, באשר לאיזו הבנת כלים דיגיטליים נחוצה להבנת השימושים בהם.

לפני שנתיים (ב-6 באוקטובר 2017) פורסמה באתר "הגארדיאן" אחת הכתבות המקיפות והנוקבות בנושא ההתמכרות לאמצעי המדיה הדיגיטליים. בכתבה זו צוטטו עובדים של עמק הסיליקון שמכים על חטא ומתחרטים על מעשיהם. בין היתר תוכלו למצוא בה את ההערה הבאה: "זה חושפני מאוד שרבים מאנשי הטכנולוגיה הצעירים יותר, גומלים את עצמם מהתוצרים שלהם, והם שולחים את ילדיהם לבתי ספר איכותיים בעמק הסיליקון שבהם אסור להשתמש באייפונים, באייפדים ואפילו לא במחשבים ניידים. כנראה הם מפעילים על ילדיהם את הכלל של הגנה מפני הסכנות שבמכירת סמים קשים: לעולם אל תתמסטל מהסחורה שלך".

לדעתי, לא ניתן לגלות פתרונות פחות קיצוניים מהניתוק מהמכשירים, מבלי להבין טוב יותר, מה במכשירים הללו בדיוק גורם, או מפתה, להתמכרות. ואני מצפה לכך שבניסיונות לגלות פתרונות יותר מתונים לפגיעה בחופש הבחירה שלנו, ינסו להחיות מחדש את דעותיו של מקלוהן ויבדקו עד כמה אי-הבנת המדיה מזיקה למשתמשים בה ללא הבנה. כך, מעז אולי יצא מתוק.

הבעיה הפסיכו-פיזית היא הבעיה של הבנת הקשרים שבין גוף ונפש, בין העולם הפיזיקלי ובין העולם הסובייקטיבי. בעיה זו נדונה רבות על ידי הוגי דעות שונים, כמו אפלטון, עמנואל קאנט, ז'אן פול סארטר, קארל פופר, ברטרנד ראסל, רון האבארד, פרופ' ישעיהו לייבוביץ', פרנאנדו פלורס וטרי וינוגראד, ואחרים. הבעיה הפסיכו-פיזית מתעוררת בכל חריפותה בהקשר ההתמודדות עם ההתמכרות למכשירים הדיגיטליים. קל לקבל שחומרים כימיים (כמו סמים) יכולים להשפיע על המוח כאשר הם מגיעים אליו דרך מערכת הדם. אבל קשה להבין כיצד פעולה של מכשיר דיגיטלי יכולה להשפיע על התודעה שלנו או על תפיסתנו. איך שינויי מצב במנגנונים דיגיטליים (לרבות שינויים בפיקסלים) גורמים לשינויי התנהגות ומצב רוח או לשינויים במצב התודעה? זהו ביטוי של הבעיה הפסיכו-פיזית במלוא משמעותה.

לכן, לא ניתן להגיע לפתרון כלשהו של בעיית ההתמכרות לסמארטפונים או לרשתות החברתיות, מבלי לגלות תגליות ממשיות ביחס לבעיה הפסיכו-פיזית. אם זה יקרה, אז שוב נגלה שמעז יכול לצאת מתוק.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. כן איום איראני לא איום איראני
  ויש כאלה ששום דבר לא יזיז אותם מהדיון בסוגיות פילוסופיו ת

  1. מן הנתון שאתה היית אז במכון כושר ומגיב למאמר, אי אפשר לדעת דבר על התמכרויותיך…

 2. שלום פרופ' גבעון, במאמריך אתה קורא כל הזמן ללמוד ולהכיר את המחשב ואת התוכנה, כדי לדעת לעבוד איתם טוב יותר וגם לדעת להיזהר מהסכנות. אבל נניח שהאוניברסיטאות והמכללות יוסיפו קורס תכנות לכל הסטודנטים. אפילו קורס תכנות משולב בהיסטוריה של המחשב, כדי להכיר את הנושא מבחינה מעשית ומבחינה תאורטית. אפשר באמת לעשות את כל זה בקורס או שניים? כמה באמת צריך ללמוד כדי להכיר את עולם המחשבים לעומק? והאם לא נדרשת מיומנות מסוימת כדי לתכנת ברמה סבירה? מיומנות שקשה להגיע להגיע אליה בקורס בסיסי, בטח לאנשים שאין להם נגיעה ישירה לנושא ושרמת המוטיבציה שלהם מפוקפקת.
  אני תוהה כמה ידע צריך כדי לממש את האמרה הידועה "ידע זה כוח". ואני תוהה עד כמה היא נכונה בנוגע להתמכרויות, שהרי מחקרים בכלכלה התנהגותית הוכיחו שוב ושוב שיש פער ענק בין לדעת שמנהג הוא מזיק לבין לשנות את אותו מנהג.
  אז איך בדיוק אתה מציע לחנך לאוריינות טכנולוגית? לא באידאל. במציאות.

 3. שאלותיך הן ישר לעניין. אני מדבר מניסיון מעשי בהכשרת מורים בטכנולוגיות מידע ובשימושי הכלים הדיגיטליים בחינוך מאז שנות ה-80.
  את צודקת שיש צורך בכמה תהליכים משולבים וארוכים כדי להגיע לידי כך שיבינו "את הטכנולוגיה" אפילו לא כל כך לעומק. מצד שני, אם לא ניתן לממש תהליכים כאלה, אז יש להגביל מאד את הפצת השימושים הללו כדי למנוע באופן דרסטי את הנזקים שהם גורמים כאשר משתמשים בכלים ללא הבנה וגם יש להפסיק להונות את הציבור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך