הפרסום בדיגיטל פוגש בתקרת הזכוכית שלו

סימנים להאטה בפרסום בדיגיטל
אתר אינטרנט
צילום:Rock1997 commons.wikimedia.org

הרבעון השני של 2019 נשא בשורות חיוביות עבור ענקיות הפרסום בדיגיטל. גוגל דיווחה על רמת הכנסות גבוהה מהצפוי ומניותיה זינקו ב-9%. פייסבוק גם היא דיווחה על הכנסות גבוהות מהרגיל, לצד קצב צמיחה מעודד של משתמשים. שתי החברות היכו את תחזיות האנליסטים. אף על פי כן, שלושה סימני האטה מרחפים באוויר ומרמזים כי תור הזהב של הפרסום בדיגיטל כבר חלף.

ראשית, ההוצאה על פרסום אינה גדלה משמעותית וכמוה גם תקציבי הפרסום של המפרסמים המובילים. ארצות הברית היא עדות ברורה לכך – 200 המפרסמים המובילים הגדילו באופן מצרפי את תקציביהם רק באחוז אחד בשנת 2017. זאת ועוד, על פי ארגון הפרסום העולמי (IAB), הדיגיטל הצליח להכפיל את גודלו פי ארבעה בארצות הברית, ואילו  הפרסום המסורתי גדל ב-17%. הסיבה לכך ברורה. מפרסמים הזיזו תקציבים ממדיה מסורתית לדיגיטל במטרה לקבל חשיפה גדולה ומדידה במחירים טובים יותר. הצמיחה בפרסום בדיגיטל הייתה בחלקה פועל יוצא של משחק סכום אפס. כיום, כשפרסום בדיגיטל כבר צפוי לעקוף את הפרסום המסורתי בתמהיל, אנו חוזים בהאטה בצמיחה עבור הדיגיטל בארצות הברית, לצד דריכה במקום או ירידה עבור שאר סוגי המדיה.

שנית, במשך שנים ההתחזקות של גוגל ופייסבוק הייתה על חשבון תעשיית ה-Ad-Tech. ענקיות פרסום מקוון נאלצו להתאחד זו עם זו כדי לשרוד. פשיטת הרגל האחרונה של חברת Sizmek מעידה שתעשיית ה-Ad-Tech רחוקה מהתאוששות. לצד זאת, אפילו הדוחות של גוגל ופייסבוק מסמנים מגמת האטה מעורבת. זה חציון שני ששתי החברות מדווחות על האטה בצמיחה. ההאטה מתיישבת עם הירידה הכוללת בדיגיטל.

שלישית, חברות ה-Big Tech ממקדות את מאמציהן במסחר מקוון ובתשלומים, בשאיפה להגדיל את הנתח שהן לוקחות ממשווקים וממשתמשים. פייסבוק השיקה באחרונה אפשרות לרכוש מוצרים דרך אינסטגרם, מתעתדת להרחיב שירות תשלומים של WhatsApp לאחר פיילוט מוצלח בהודו וגם הודיעה על מטבע הליברה. מבט בדו"חות הרבעון השני מראה ששורת ההכנסות התפצלה לשניים וכוללת הכנסות מפרסום לצד הכנסות מתשלומים. גוגל, שגם היא פועלת בכיוון המסחר המקוון, הודיעה באחרונה על השקת Google Shopping בארצות הברית בכוונה להיות תחרות ישירה לאמאזון.

במהלכים אלו ענקיות הפרסום בדיגיטל למעשה מציעות מודלים עסקיים השונים במהותם הבוחנים אפיקי הכנסה נוספים. מודלים אלו אינם מסתכמים רק במדידת מעורבות "רכה" – הקלקות, לייקים וכדומה – אלא מערבים גם המרה המשלבת כרטיס אשראי. בצל שיעורי מעורבות נמוכים מאוד של פרסום בדיגיטל ולצד המרדף המתמשך לצמיחה, עבור פייסבוק וגוגל מדובר במהלך הכרחי. כעת נראה אם תוצאות הרבעון השלישי יבשרו על החרפת המגמה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. כניסות, לייקים, טוקבקים, וכן הלאה בשכר. כאילו יש הישגים.

  2. אם עושים אותו נכון. הבעיה שרוב המנהלים לא מבינים בזה כלום ולכן עובדים עליהם. הם משלמים הון רב ומקבלים כמעט כלום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן