נסיגה לאחור

מחדל אי המיסוד של תחום ניתוח ותכנון מערכות המידע
תמונה של יונתן
יונתן קורפל

חשוב לי להבהיר מראש כי אף שמאמר זה עוסק במקצוע ניתוח מערכות מידע, הוא לא נועד להסביר מהו ניתוח מערכות ולא להיכנס לעומקו של המקצוע. באתי להצביע על תופעה שקשה לי להסכים לה, ושלדעתי גורמת לכך שמספר הבעיות והכישלונות של מערכות מידע גבוה לאין שיעור מאשר בתחומים אחרים. אני טוען שניתן היה לצמצם משמעותית את הבעיות האלה באמצעות מיסוד המקצוע.

כל תוצר בכל תחום מחייב שלב של תכנון לפני הייצור בפועל. את מפרטי התכנון הופכים אנשי הביצוע לתוצאה. תכנון לא מוצלח יוביל לתוצאות גרועות, גם אם אנשי הביצוע יעשו מלאכתם נאמנה. הם פשוט ייצרו היטב ובהקפדה תוצאה שלילית. כאשר מדובר בתוצרים שמשימותיהם חשובות, את התכנון מחויבים לעשות אנשים מוסמכים, כגון מהנדסים, רופאים, מוסמכי כימיה וכן הלאה וכן הלאה. כך זה כאשר בונים מרפסת, מערכת חשמל – אפילו מקומית, כלי רכב, כביש או תרופה. יש רק תחום אחד – מערכות המידע הממוחשבות – שבו לא נדרשת שום הסמכה על פי חוק למי שמתכנן מערכת שכזו, אף על פי שתחום זה הולך ומשתלט על העולם ויש מערכות שפגמים בהן יכולים להוביל לנזקים כלכליים קשים, לפגיעה בצנעת הפרט ובחוקים אחרים, לסיכוני ביטחון, אפילו ברמה לאומית, ולסיכון חיי אדם.

בעלי המקצוע שאמורים תיאורטית לטפל בתכנון מערכות המידע הם מנתחי המערכות. אלה נועדו לנתח ולעצב את מערכות המידע. החלק של הניתוח כולל את הגדרת המטרות והמדדים להשגתן, לימוד האילוצים, איסוף כל העובדות הכמותיות, תפישות הניהול, נהלים מקומיים, חוקים ותקנות רלוונטיים – וזו רק התחלת הרשימה. על בסיס כל אלה יש לבנות כמה כיווני התמודדות חליפיים ומביניהם לבחור את הכיוון האופטימלי בעזרת מנהלי החברה. החלק של העיצוב כולל בניית מפרט של המערכת – כל מרכיבי החומרה, התוכנה, הנתונים וכדומה. מפרט מפורט צריך להגדיר כל שדה, בכל רשומה, בבסיס הנתונים. כזה שירד לפרטי עיבוד, עד כדי כל בדיקת סבירות ותקינות בכל טרנזקציה. ואלה רק דוגמאות ממחישות מתוך אוקיינוס המפרט. המפרט הסופי נמסר לאנשי הביצוע ובראשם המתכנתים, ואלה נועדו להפוך את המפרט לתוכנה ולמערכת.

לפני עשרות שנים לא היו חוקים ותקנות מחייבים לגבי ההסמכה של מנתחי המערכות, אבל המצב הלך והשתפר במהירות עם השנים. היו קורסים שביצעה זרוע של משרד העבודה, ובהיקפי הכשרה גבוהים מאוד. בשיא ההתפתחות היה מדובר בקורסים שנמשכו כ-1,900 שעות, והעבירו אותם הבכירים והמוכרים בענף מערכות המידע בארגונים המתקדמים ביותר בארץ. הוקם ארגון שנקרא "איגוד מנתחי מערכות", שחילק תעודות חברות רק לבוגרי הקורסים המסוימים האלו. בכל חברה ובכל משרד ממשלתי הועסקו מנתחי מערכות במשרות תקניות, והביקוש אצל המעסיקים הלך וגדל. שהרי לצמצם את עשיית מנתחי המערכות ולהותירה בידי מתכנתים ומקביליהם – דומה הדבר לוויתור על מהנדס הבניין והעברת ההחלטות על הבניין לידי הטפסנים, החשמלאים והשרברבים.

כמי שהיה מעורב פעיל במיסוד ההכשרה ובפעילויות האיגוד הנ"ל, אני מתבונן מדי פעם על המצב הקיים ומתקשה להבין. מערכות המידע התרחבו והעמיקו מאז ללא הכר. התלות בהן הפכה במקרים רבים למוחלטת. אלא שבמקביל חלה נסיגה דרמטית בתחום ניתוח המערכות. אני נפגש במסגרת ההוראה האקדמית עם הרבה מאוד אנשי מקצוע בענף מכל קצוות קשת הארגונים, ומלקט מהם כבר זמן רב מידע בעניין זה. יותר ויותר ארגונים כלל אינם מעסיקים אנשי מקצוע שמוגדרים כמנתחי מערכות. יש ארגונים שמעסיקים מנתחי מערכות, אולם אלה מופקדים על חלקים מוגבלים בתהליכי הניתוח והעיצוב. בשל כך חלקם מכנים אנשי מקצוע כאלה בשמות אחרים, כגון "ארכיטקט מערכות מידע" וכדומה.

נוסף לכך, כבר אין קורסים ממשלתיים בתחום. חברות פרטיות מוכרות קורסים כאלה, והם קצרים ביותר. במוסדות אקדמיים – אוניברסיטאות ומכללות שאת חלקן אני מכיר מקרוב ועל חלקן אני יודע מבחוץ אבל יודע הרבה – אם יש בכלל קורס ניתוח מערכות הוא נמשך בסך הכול כ-32 שעות. כלל מספרן של שעות התואר באוניברסיטה, שעוסקות בתחום מערכות המידע בכללותו, נופל משעות הלימוד של קורס ניתוח המערכות של פעם. איגוד מנתחי המערכות, שבגלגולו השלישי נקרא כיום "הלשכה לטכנולוגיית המידע בישראל", מעניק כיום אוטומטית תעודת הסמכה אישית בניתוח מערכות לבוגרי מחלקות מסוימות במוסדות אקדמאיים ובוגרי קורסים של חברות פרטיות מסוימות ורושם אותם ב"פנקס מנתחי מערכות מידע בישראל", אך לעניות דעתי חלקם מצוידים בידע רלוונטי לא מספיק.

מכאן הדרך קצרה לכישלונות מכל הסוגים וההיקפים, ואלה הפכו לשגרה בענף המתקדם. הבעיה הינה כלל עולמית, אולם בשנים האחרונות ידי איננה מצויה על הדופק בכל הנוגע לחו"ל, וכל שכתבתי כאן נסמך על עובדות שאליהן אני מקורב בארצנו. בכוונה לא נכנסתי לפרטי פרטים, לא נברתי בהגדרת המקצוע, לא ניסיתי להתמודד מול טענות הנגד הכל כך צפויות שיש לי מענה טוב להן. כל זאת כדי שהמסר הכללי יעבור ביתר בהירות. הערות של גולשינו בכל היבט בהחלט יכולות לסייע להעמיק את הדיון בנושא, שלדעתי יש לו משמעות רבה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. התמונה המתקבלת מהמאמר, בהנחה הסבירה שמדובר בעובדות ולא בכזבים, היא מחרידה. אם תשוו את התמונה הזו עם מה שמצטייר בתחומים אחרים הרוויים בטכנולוגיה דיגיטלית (מחשבים בחינוך, בינה מלאכותית, השימוש ב"סמארטפונים", הרשתות החברתיות, ועוד), מתקבלת אכן תמונה מעוררת דאגה. כל מה כתבתי ומה שתארת כאן יונתן, איננו צירוף מקרים.

 2. אינני מעורה בתעשיה כבר שנים לא מעטות, אבל נראה לי שקורפל צודק.
  חלק מהסיבות אולי הם פתרונות חבילה שמציעים "תפירה" קלה של התוכנה.
  אם אינני טועה גם מקצוע ניהול פרוייקטים של תוכנה הצטמצם הן מבחינת קיום הדרכה בנושא והן בישום.
  אבל, כפי שציינתי, יתכן והלוואי שאני טועה….

 3. היום הכל בשליפה. הכל באלתור. ואחר כך התיקונים מאוד מורכבים ויוצרים טלאי על גבי טלאי.

 4. פעם בענף זה היה מובן מאליו
  כיום לא מבינים על מה מדובר בכלל

 5. מעניין לדעת – איזה תעודה אקדמית בעיניך ראויה לתואר מנתח מערכות?
  ומאיזה מוסדות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן