אינטרנט – מהבטחה לחומר נפץ מסוכן

כוח עצום ללא בקרה מסכן את כולנו
תמונה של שי ענבר
ד"ר שי ענבר

תקשורת חופשית היא מרכיב חשוב וחיוני, אפילו קריטי, לקיומה של חברה דמוקרטית, חושבת, ביקורתית ומתפתחת. העברת מידע אמין לציבור, דיון ציבורי פתוח, חשיפת כשלים שלטוניים, במה לדעות מגוונות – כל אלה הם ביטוי לתקשורת חופשית מתפקדת בחברות דמוקרטיות חופשיות.

האינטרנט והרשתות החברתיות הפכו בשנים האחרונות למרכיב מרכזי במערך התקשורת המערבית במישור האישי, במישור החברתי, במישור הכלכלי וגם במישור הפוליטי. ההתפתחויות הטכנולוגיות והתבססות הרשתות החברתיות כחלק מן התקשורת היום-יומית של רבים בחברה עוררו תקוות רבות לפיתוח חברה דמוקרטית יותר ואפילו חלומות על דמוקרטיה ישירה, שבה מתקיימת תקשורת ישירה ובלתי אמצעית בין הבוחרים לנבחרים ובין האזרחים לבין עצמם. בכך קיוו החולמים לקדם שיח ער, פורה, פתוח, דמוקרטי ומכבד אשר יקדם חברה צודקת ומעורבת יותר.

האינטרנט והרשתות החברתיות – גוגל ופייסבוק הן החברות הבולטות בזירה זו – אשר בראשית דרכן יצרו תקוות גדולות לקידום המטרות האלה, הפכו מהר מאוד לבעיה גדולה. חברות האינטרנט הפכו גדולות וחזקות מעבר לכל פרופורציה, ובד בבד הפכו דורסניות ביותר ואינן מאפשרות לכל תחרות להתפתח. לחלק מהחברות הללו יש כוח רב יותר מאשר לכל מדינה בינונית. נראה כי מנהלי חלק מהחברות משפיעים יותר מאשר מרבית ראשי המדינות בעולם.

לחברות הללו יש מאגרי מידע עצומים ובלתי נתפסים בהיקפם, והן מנצלות אותם לצבירת כוח רב יותר, להבטיח שלא תהיה תחרות כלל. הן פוגעות בפרטיות של כל משתמש ללא כל פיקוח ורגולציה אמיתיים, תוך זלזול בחופש הפרט, והכול על מנת להגדיל את רווחיהן, העצומים ממילא, וכדי לצבור עוד ועוד כוח אשר ינציח את מעמדן המונופוליסטי.

המצב הזה מוביל כבר היום לפגיעה בפרט, פגיעה בחברה, פגיעה בכלכלה ופגיעה בדמוקרטיה. הפגיעה בפרט היא אובדן הפרטיות וצמצום האמון; הפגיעה בחברה היא שיבוש התקשורת בין מרכיבי החברה; הפגיעה בכלכלה היא צמצום התחרות; הפגיעה בפוליטיקה היא שיבוש מערכות הקשר, השיח ושארית האמון בין האזרחים לנבחרי הציבור.

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על "פייק ניוז" ועל ההשפעה על ההליך החברתי והפוליטי במדינות דמוקרטיות. דוגמאות לכך ראינו בבחירות האחרונות בישראל ובארצות הברית וכן בתהליך הברקזיט בבריטניה. המעורבות הרוסית בבחירות בארצות הברית באמצעות האינטרנט והרשתות החברתיות נחקרה באופן חלקי בלבד. הכשלים של פייסבוק בהעברת מידע פרטי לגורמים כמו קיימברידג' אנליטיקה הצליחו לעבור ללא מענה רגולטורי ראוי. בקצב העניינים הנוכחי אין שום סיבה לחשוב שאנחנו מתקדמים לתיקון המצב. נראה שהפגיעה רק תלך ותעמיק.

תהליכי רגולציה וחקיקת חוקים מסדירים בדרך כלל איטיים הרבה יותר מן ההתפתחויות הטכנולוגיות. נראה שבמקרה של האינטרנט והרשתות החברתיות אנחנו באיחור חמור. הפגיעה כבר מעוותת את המציאות והיום כבר מדברים על "דיפ פייק" – מניפולציות שונות המזייפות ומעוותות תוכני תקשורת ויוצרות תכנים הנראים אותנטיים, לצורכי השפעה וכוח.

במקום תקשורת ישירה ובלתי אמצעית בין אדם לאדם ובין פוליטיקאים לציבור הרחב אנחנו מקבלים רק אשליה של תקשורת ישירה, חופשית ודמוקרטית. למעשה יש כאן עיוות של השיח הציבורי ומניפולציה שלו על ידי גורמים אינטרסנטים במקרה הגרוע פחות ועל ידי גורמים עוינים במקרה הגרוע יותר. בעלי הרשתות החברתיות והמנהלים העומדים בראשן מסרבים לרסן את הפלטפורמות שלהם בתואנות שונות ומשונות, שהאמת מאחוריהן היא הרצון לשמור ואף להגדיל את כוחן העצום ואת רווחיהן העצומים.

ניתן לסכם את מציאות התקשורת באינטרנט וברשתות החברתיות כך:

 • קיים כוח עצום בידיים פרטיות ללא פיקוח ורגולציה משמעותיים.
 • גוגל, פייסבוק ואחרות שולטות על מאגרי מידע עצומים ויכולות לנתח אותם, להבין צרכים והלכי רוח ולהשתמש בהם בצורה מניפולטיבית או שקרית.
 • לגורמים פרטיים יש יכולת שליטה לא מבוקרת על זרימת התקשורת החדשה.
 • קיימת יכולת שליטה מניפולטיבית בזרימת המידע והפסקתו – איזה תוכן להעביר למי, באיזו עוצמה ומתי.
 • יש יכולת לסחור במידע הזה ללא פיקוח וגם ללא רשות אמיתית ממי שהמידע נלקח ממנו ולמעשה שייך לו, כמו שעשתה פייסבוק בחומר שהעבירה לקיימברידג' אנליטיקה.

כל אלה הן יכולות מדאיגות כשהן בידיים פרטיות וללא פיקוח ורגולציה ראויים.

על כן על החברה ומנהיגיה להתעשת במהרה ולקדם חקיקה ורגולציה מסודרת אשר תקבע את כללי הפרסום ברשתות החברתיות, תשית חובת בקרה על החברות ובעיקר תקבע את מסגרת האחריות של הרשתות החברתיות למה שמתפרסם דרכן. כיום הן מציגות עצמן כפלטפורמה אשר אינה אחראית בשום צורה לתוכן. בכל מקרה מישהו צריך להיות אחראי לתוכן ובוודאי לתכנים שקריים, מעוותים, גנובים, אסורים, אשר פוגעים בחיים של כולנו בכך שהם מעוותים את המציאות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. יחסית למה שיש לנו היום
  כאשר כל אחד מכל מקום, אפילו מבלי להזדהות יכול לכתוב כל דבר אפילו לא חוקי

  1. אני בהחלט מסכים שיש יותר חיוב משלילה. אני חושב שאין לזה שום קשר עם הצורך למנוע את השלילה וליצר אחריות ורגולציה שתיצר גורם שאפשר לפנות אליו במקרים בהם השלילה פוגעת בפרט, בחברה, באמת.

   1. בדיונים על איכותה של "טכנולוגיה" חדשה יש ביטויים לאמונות תמימות ותגובות קבועות על ביטויי ביקורת.
    בכמה מאמרים שפרסמתי כאן ביטאתי ביקורת שהרגיזה כמה מהקוראים. איך זה שאני מציין רק נזקים ולא מבטא עמדה מאוזנת?! איך אני לא שם לב שיש יותר חיוב מאשר שלילה?! וכדומה.
    התמיהה שלי היא, כיצד מודדים יתרונות וחסרונות כדי להגיע למסקנה כה נחרצת שיש יותר חיוב מאשר שלילה? כאשר יש באינטרנט ביטויים ברורים לפגיעה בפרט, לשלילת חירותו ולשעבודו, התגובה שלך, שי, מוצדקת לחלוטין, ואפילו רכה מדי.

 2. שתגן עלינו בפני מפגעי האינטרנט אבל בינתיים יתפתחו טכנולוגיות עם סכנות וצרות גדולות יותר

  1. אז מה את מציעה לא לחוקק? זו בדיוק הבעיה שלא רוצים להתמודד עם המשימה של שמירה על האינטרסים של הפרט והכלל. חייבים להגן על הציבור מפני הדורסנות והכוחנות של החברות הגדולות. כולנו נפגעים גם בפרטיות שלנו וגם כאזרחים שרוצים מידע אמין ולא מניפולטיבי או שיקרי. ואם אפשר גם לא פוגעני.
   שיהיה לנו בהצלחה

 3. הבעיה הגדולה היא האחריות לתכנים או יותר נכון העדר האחריות של החברות על התכנים המפורסמים דרכן.
  חברות אלה צוברות יותר מידי כוח ולא לוקחות שום אחריות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך