מאין תיפתח הרעה?

עתיד פעילותה של "אמזון" בישראל
סמל של אמזון
תמונה:Szk7788 commons.wikimedia.org

על רקע מעט עובדות והרבה שמועות המרחפות במקומותינו בקשר לכניסתה של חברת "אמזון" לישראל, כדאי לעשות קצת סדר בדברים. אשתדל לתרום את חלקי כדי להבהיר את התמונה ואת משמעויותיה האפשריות. בינתיים רב הנסתר על הנגלה, ומאחורי הקלעים פועלים כוחות ובעלי עניין שמשחררים מידע שנועד בראש ובראשונה לשרת את האינטרסים שלהם.

אמזון רוצה לגדול ולהתעצם במונחים כלכליים, וזה כל מה שמעניין אותה. היא עושה זאת היטב. בשנים האחרונות היא מככבת כל העת כאחת משלוש-ארבע החברות הגדולות בעולם, בכל הזמנים, בכל התחומים ובכל הענפים. אמזון מתפרנסת מתפקודה בתחום המסחר האלקטרוני ומפעילויות נלוות בתחום טכנולוגיית המידע. כמו כל עסק, ובוודאי כזה הניצב בצמרת ליגת העל העולמית, היא רוצה לגדול. האסטרטגיה שלה ברורה: הרווח נטו פחות חשוב מנפח העסקאות. ערך המניות נקבע כיום קודם כול על בסיס ציפיותיהם של השחקנים בבורסה להתרחבות העסק.

אמזון ממצה היטב את שוק הבית שלה, ארצות הברית. שם עדיין מתממשות עיקר מכירותיה. שם היא גם מרוויחה כסף. אבל כדי לגדול היא החליטה להתפשט מאסיבית לארצות אחרות. תושבי מדינות מחוץ לארצות הברית יכולים ליהנות מפעילותה בכמה רמות. ברובד הבסיסי ביותר – הסכמתה של אמזון למכור לתושבי מדינה מסוימת ממוצריה המתפרסמים באתרה הכללי בארצות הברית. מעורבות ממשית יותר היא פתיחת אתר ייעודי בשפה של אותה מדינה, בדרך כלל בשילוב של חברות מקומיות רבות, גדולות וקטנות, שיכולות לנצל את זירת המסחר המתקדמת לשיווק תוצרתן. ולכך יכול להתווסף עוד נדבך – הקמת מרכז לוגיסטי מקומי שיאפשר להרחיב, להעמיק ולייעל את אספקת הסחורות לקונים, ממוכרים מקומיים כמו גם מחו"ל.

הפעילות מחוץ לארצות הברית איננה רווחית, אך מולידה את רוב הצמיחה של החברה. כיום החברה פועלת ברמת מעורבות גבוהה – כולל אתרים, מחסנים לוגיסטיים, ספקים מקומיים – בכ-15 מדינות, רובן באירופה. היא התחילה עם ארצות גדולות כמו יפן, גרמניה, צרפת ובריטניה. כעת, אחרי שהתבססה בארצות אלה, היא פונה לקבוצת מדינות קטנות יותר. מדובר בתכנית להיכנס לעוד כעשרים מדינות, ישראל ביניהן, בין היתר בשל פעילות ערה של תושביה ברכישות באתרי מסחר מקוונים. כיום הקשר של אמזון עם הישראלים מזערי. את רוב המוצרים היא איננה מוכנה לספק לישראלים בדרך הרגילה.

כנגד כוונתה של אמזון לנחות בארצנו ניצבים גורמים אינטרסנטים רבים. ראשית בעלי חברות גדולות שייעלמו, ייחלשו או יצטרכו לשלם לאמזון כמתווך. אליהם מצטרפים בעלי מרכזי מכירות וקניונים, שעלולים לאבד הרבה משוויים אם הישראלים יגבירו את רכישותיהם ברשת. גם בעלי עסקים קטנים, שחוששים להימחק בתחרות עם המבחר, האיכות, המחירים והשירות של אמזון, בולטים בצד המתנגד. וכמובן נספחים אל כל אלה עסקנים, שהמהלך מספק להם הזדמנות פוליטית. לכן אתם שומעים קולות הולכים וגוברים על כך שכניסת אמזון תביא להפקדת גורלם של אזרחי ישראל בידיה, על אין-ספור אנשים שיישארו ללא פרנסה, על תנאי העבודה המשעבדים באמזון וכן הלאה.

לדעתי הטענות הללו בעיקרן אינן נכונות. לטעון כנגד חברה המעסיקה כבר כ-650,000 עובדים ברחבי העולם כי היא פוגעת בתעסוקה – נשמע לא רציני. החברה כמובן מכבדת את חוקי ההעסקה ועומדת בהם בכל מקום שהיא פועלת. לדוגמה ספרד, שאמזון אימצה לפני למעלה משבע שנים – הנתונים שם מדברים בעד עצמם. המחירים במדינה ירדו במובהק. השירות במסחר הקמעונאי השתפר, גם אצל החברות האחרות, שלא יכלו להישאר מאחור. התוצר עלה ברמה הלאומית. מעל 8,000 עסקים מקומיים קטנים שולבו במכירות האתר. השכר הממוצע לעובדים בחברה כפול משכר המינימום. כ-5,000 עובדים מקומיים מועסקים ישירות בחברה, ועוד 10,000 מועסקים בעקיפין אצל נותני שירותים, למשל נהגים, מחסנאים ושליחים.

ועוד לא דיברנו על יתרונות, כמו מתן הזדמנות לעסקים ישראליים למכור ביתר קלות בשווקים העולמיים של אמזון. על עליית הדרישה לכוח אדם ברמות הגבוהות בתחומי הניהול, טכנולוגיית המידע, השיווק, הגרפיקה, התקשורת וכדומה. שלא לדבר על שיפור מצב האושר והעושר של הישראלים, שסחורה טובה יותר ומגוונת יותר תסופק להם כהרף עין במחירים זולים עד כדי כך שיעלו מפורשות את רמת החיים. לכן ההיגיון אומר כי בסופו של דבר אמזון תיכנס לישראל ברמת המעורבות הגבוהה ביותר. אלא שמנגד עומדים כאמור בעלי האינטרסים המתנגדים. אליהם יש לצרף את הבחישה הפוליטית הפופוליסטית הצפויה. את הרגולציה והאדמיניסטרציה המסורבלות כל כך במקומותינו. וגם את התרבות המסחרית הישראלית, השונה מזו הרגועה יותר ברוב הארצות הנאורות. כבר כעת מסתבר שאמזון נתקלת בקשיים כאן, ולוח הזמנים המקורי שלה לכניסה לישראל לא יתממש. ככל שיגברו הבעיות, כן גדל הסיכוי שהיא תוותר. היא יכולה להגיע להישגים גדולים יותר בארצות רבות אחרות, למשל באירלנד. אשר על כן הסיכוי להסתלקות אמזון מהכוונה להתנחל בארצנו איננו מבוטל לדעתי.

אם זה יקרה, חס וחלילה, נמצא עצמנו בבעיה גדולה. הישראלים יישארו שבויים בידי עסקים מקומיים גדולים וקטנים שמשעבדים אותם למבחר מצומצם, מחירים גבוהים ביותר, שירות גרוע מכל הבחינות וכן הלאה. בתגובה יתגברו הרכישות של הישראלים בחו"ל באמזון, עלי-באבא ודומיהם. היצרנים המקומיים ימשיכו לקרוס, יותר ויותר מעלות הרכישות תגיע לתוצר לאומי זר, המשרות יגדלו בשדות זרים. הנה אתגר חשוב לממשלה שתקום בקרוב: לתת עדיפות לכניסת אמזון ודומיה ארצה ולמנף את יכולותינו בתחום טכנולוגיית המידע, כל זה בזהירות ובתבונה אך במהירות וביעילות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

  1. אמזון תתגבר על כל הבעיות בישראל ולנו יהיה טוב יותר בשירות ובמחירים

  2. באתר הכללי שלהם עם קידום יזום בחיפושים של לקוחות מישראל

  3. אף אתר בארץ לא מתקרב לכפות רגליו מכל בחינה אפשרית. מבחר המוצרים, מחירים, אחריות, עמידה בהבטחות, ….

  4. אבל במלוא האינטנסיביות
    אבל גם את עלי באבא כמוהם
    ומי שהיה מרוויח המון זה אזרחי ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך