המקרה של עדיקה

השילוב הבעייתי של הסחר האלקטרוני עם זה המסורתי
תמונה של יונתן
יונתן קורפל

במשך שנים ניסיתי להסביר לסטודנטים שלי עד כמה ארגונים שמוכרים אך ורק דרך רשת האינטרנט, יעילים ורווחיים יותר מארגונים שמחזיקים גם סניפים פיזיים וגם מוכרים ברשת. עשיתי זאת, בין היתר, באמצעות ניתוחים משווים בין שני הסוגים. למשל, השוואה של האתר הגדול בארה"ב, אמזון, אל מול רשת הסופרמרקטים הגדולה באותה מדינה, וולמרט (שמוכרת כמובן גם ברשת). או בין בנק אינטרנטי מסוים אחד לבין כל הבנקים בישראל – שמשלבים מתן שירותים משני הסוגים. המסקנות היו לכאורה חדות. בכל ההיבטים, ידם של הארגונים שמכרו אך ורק באינטרנט, הייתה על העליונה.

אלא שלפני שנים ספורות התחיל להתרחש משהו לא כל כך צפוי. חברות שפעלו על טהרת האינטרנט, החלו לפתוח גם חנויות פיזיות. הדוגמה הבולטת הייתה כמובן חברת אמזון, מלכת הסחר המקוון בארה"ב. לפני כשנתיים כתבתי כאן במדור מאמר שניסה להתמודד עם הטוויסט הזה שלא היה קל להסבירו. הצגתי אז בהרחבה את הסבריו של מנכ"ל עדיקה, אתר הלבשה ישראלי, מדוע גם הוא מוצא עניין בפתיחה עתידית של חנויות פיזיות, כתוספת לאתר האינטרנט שהיווה אז את זירת המכירות היחידה של הארגון. הסבריו נשענו על כמה נימוקים סבירים למדי: לכידת קונים מזדמנים, מענה לקניות בהולות, פתרון למי שקונים במזומן בלבד – ונימוקיהם עימם, הגעה לכאלה שאינם נותנים אמון במסחר אלקטרוני, יכולת למכור מוצרים שמצויים בעסק בכמויות קטנות שלא ישים כלכלית למכרם ברשת, הקטנת אחוז ההחזרות, וכדומה.

בשנה החולפת אכן החלה עדיקה בפתיחת חנויות פיזיות, ויש לה כבר שש כאלה. וכך ניתנה לנו, לראשונה, הזדמנות לבחון את המשמעות הכלכלית של הרעיון לשלב מסחר אלקטרוני במסחר מסורתי, בחברות שהלכו בכיוון ההפוך, דהיינו התחילו כאתר אינטרנט וצירפו חנויות פיזיות.

לפני כשבוע פרסמה עדיקה את הדו"חות הכספיים לשנת 2018, ומהם עולים נתונים מעניינים. בחלק החיובי אנחנו רואים כי ברבעון הרביעי של שנת הכספים שהסתיימה לא מכבר, יש גם עלייה של 27% במספר הלקוחות, וגם עלייה של 31% בהכנסות – כל זאת בהשוואה לרבעון המקביל בשנת 2017. חלק מהצמיחה הזאת בוודאי נובע מהמשך הגידול בנטיית הלקוחות לקנות באינטרנט. אולם אין ספק כי פתיחת החנויות הפיזיות תרמה אף היא את חלקה.

לעומת זאת, אנחנו מגלים כי חרף הגידול בלקוחות ובקניות, הרווח ירד בהשוואה בין אותם רבעונים בכ-37%. בין היתר הוצאות השכר גדלו בכ-30% והוצאות השכירות עלו פי 2.5. על אלה בוודאי השפיעו החנויות הפיזיות בצורה משמעותית.

מוקדם להגיע כעת למסקנות סופיות ומדויקות לגבי העתיד, כאשר סימני השאלה וחוסר הידיעה גדולים. לי אישית אין ספק כי המסחר האלקטרוני ימשיך להגדיל את חלקו בשוק העולמי של מוצרים ושירותים. אין לי גם ספק שתמיד יהיה מקום גם לחנויות פיזיות, אלא שהנתח שלהן בעוגה יקטן. יותר מכך, גם בתוך החנויות הפיזיות, טכנולוגיית המידע ונפלאות הרשת יכבשו להן מקום של כבוד. זאת בכל הקשור לזיהוי הלקוח, ביצוע אוטומטי של הבאת המוצרים לידיו, חישוב החיוב וביצועו מבלי מעורבות הקונה, הצעות תפורות על פי מאפייני הלקוח בזמן אמיתי, איסוף נתונים מסייעים על אודות הלקוח, וכן הלאה. ימים יגידו כמה עיקולים והתפתלויות עוד יעשה הנתיב עד לשליטה הברורה של המסחר המקוון בכלכלה העולמית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

  1. באופן אישי אני אמנם שייכת לדור שרוצה למשש את המוצר ולראות אותו בעיניים,
    אולם כסופרת, אני מקווה שהשוק האינטרנטי ילך ויגדל.
    עצוב לראות את ערימות הספרים בחנויות. יש חנויות שבהן כמעט ואין נפש חיה. יותר מזה – פעמים רבות ראיתי לקוחות נכנסים לחנות, בוחנים את הספרים החדשים, והולכים לחפש את הגרסה הדיגיטלית. הם אומרים שכבר אין להם מקום בבית לספרים/שנמאס להם לנגב אבק/שהם הרבה בנסיעות והאפשרות לקרוא דרך המחשב נוחה/שזול יותר לקנות ספר דיגיטלי. אז? האם פנינו לעתיד? אני רק מקווה שהאדם לא יהפוך להיות יצור בודד, שלא יוצא לקניונים החביבים שבארץ שלנו.

  2. זאת עובדה, המסחר האלקטרוני מנצח את המסחר המסורתי בחנויות. העיתונים מנייר חלפו הלכה למעשה מן העולם. כך גם הספרים מנייר. אין צורך גם להגיע לחנות בכדי לקנות עגבניות, שואב אבק, שימורים, או כפכפים. אבל אל דאגה. המסחר האלקטרוני יוצר ללקוחות בני דורנו יותר זמן פנוי, כמו גם יותר כסף פנוי. וכך יוכל האדם למצוא לעצמו בילויים אישיים או חברתיים, כל אחד לפי סדר העדיפויות שלו.

  3. וברצינות: כל עוד שיש פריטי לבוש שחייבים למדוד אותם תשארנה חנויות פיזיות בצד האינטרנטיות. אני מכיר מישהי (לא זאת שגם אתה מכיר, אחרת) שמודדת חזיות בחנויות היוקרה ואח"כ קונה בחנות הרשת של המותג.
    ייתכן שהפתרון נעוץ בזה שחנויות אינטרנטיות תפתחנה "מרכזי מדידה" פיזיים בעוד שהקנייה תיעשה ברשת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

הֶסְתֵּר פָּנִים              

בְּיוֹם הָעַצְמָאוּת בַּשָּׁנָה הַקָּשָׁה  מַשֶּׁהוּ עָצוּר, נוּגֶה בַּהַרְגָּשָׁה. אָנוּ נְתוּנִים בִּתְחוּשַׁת הַתָּשָׁה, נָעִים בֵּין הַרְעָשָׁה לְהַחְרָשָׁה. וּמָה שֶׁכּוֹאֵב שֶׁבָּאֵלּוּ הַזְּמַנִּים בִּיבִּי וְשָׂרָה בְּ"הֶסְתֵּר פָּנִים". הַזּוּג

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן